Forum Replies Created

Page 1 of 2
  • liptaj

    Member
    12. novembra 2007 at 18:42 in reply to: svastika ako symbol

    :arrow: už je to dávno (pred r. 1990) chodil po meste (údajne) mystik (Jožko HEREGA?), ktorý rád diskutoval aj o symbolike. Tvrdil, že svastika je vždy pravotočivá, teda symbol kladný. Nacisti (vraj) tento symbol otočili, teda hákový kríž je vždy ľavotočivý, ergo záporný. Tak mi to bolo vtedy vysvetlené (bez toho, aby som to chcel vtedy vedieť). Vyberte si :!:

  • liptaj

    Member
    12. novembra 2007 at 18:22 in reply to: Voľba nového riaditeľa Archeologického ústavu v Nitre.

    :arrow: zrejme je na rozhodnutí kandidáta, či sa vzdá aktívnej výskumnej činnosti počas funkčného obdobia (inak by morálne zlyhal). No možno je už nový riaditeľ v kresle, tak nech sa darí! Nielen AÚ SAV, no aj našej archeológii :wink:

  • liptaj

    Member
    18. apríla 2007 at 21:46 in reply to: stavba dreveníc

    :wink: Je v poriadku, ak sa pôvodná drevenica rekonštruje v originálnom štýle, tak vo výraze (typológii), ako aj materiálovo. Viac sa tu však diskutuje o nových dreveniciach, kde invencia má svoje miesto, no v určitých hraniciach, závislých na tredícii a vkuse. Roky som prekvapený (stále som to očakával), že nejaký výrobca príde s ponukou akéhosi “slovenského lega”, z ktorého ľahko stavebník zmontuje drevený rodinný dom. No keď som cca pred 2-3 rokmi uvidel “zrub” od výrobcu z Rajca, rýchlo som vytriezvel :cry:

  • liptaj

    Member
    4. apríla 2007 at 21:25 in reply to: Kvalita dreva na stavbu drevenice

    :arrow: o vedu nejde, no o dlhodobé skúsenosti určite. Niektoré overené postupy starých majstrov by som nepodceňoval… :wink:

  • liptaj

    Member
    2. apríla 2007 at 19:07 in reply to: Bratislavský hrad ako SNG…čo na to verejnosť?

    :? “Do roka a do dňa!” Vtedy zistíme, koľko miliónov bude požiadavka SND na prevádzku v r. 2009. Budúci rok bude totiž “testovací”, náklady sa budú “retušovať” krytím tzv. nepredvídaných položiek, odstraňovaním závad, dodávkami ďalšej a výmenou nefunkčnej techniky (viď napr. točňa v opere). A čo mi najviac vadí, je tá nemožná monštruózna architektúra, množstvo “hluchých” priestorov a “vylepšenie” lacných detailov drahými materiálmi. No čo sa dá čakať, ak “batoľa” má 23 rokov … :wink:

  • liptaj

    Member
    26. marca 2007 at 10:50 in reply to: namiesanie spravneho tonu farby

    :arrow: nuž zrejme nevyužiteľný “pokec” pre keramiku, ktorá sa má páčiť zákazníkovi. No svet by určite prišiel o množstvo významných umelcov, ak by “tvorili” iba pre zákazníka…… Treba však uznať, že niektoré “pokecy” na tomto portále nie sú o komercii … :wink:

  • liptaj

    Member
    15. marca 2007 at 21:05 in reply to: Ucebnica dejin pre celu EU

    :arrow: zväčša odmietavé postoje spoločnej učebnice o európskej histórii ma utvrdzujú v názore, že je potrebná. Nemyslím, žeby to bola učebnica pre prvý stupeň, skôr pre deviatakov a gymnazistov. Teda už dosť vyspelých, aby pochopili rôznu interpretáciu historických udalostí. Hlavný text by teda mal uvádzať vedecky doložené fakty, dole (“pod čiarou”) by mohli byť uvádzané aj interpretácie odborníkov všetkých (2-och a viacerých) zainteresovaných strán (krajín). Študent (čitateľ) by dal prednosť faktom, alebo emóciám, no nemalo by sa stať, aby niečo bolo pred ním skryté… :wink:

  • liptaj

    Member
    15. marca 2007 at 8:58 in reply to: Vtip dna

    :arrow: Vlk sleduje, ako matka koza odchádza z domčeka a dáva pokyny:
    -"Deťúrence, nikomu neotvárajte !"
    Po nejakom čase vlk búcha na dvere domčeka:
    -"Kozliatka, otvorte, ja som vaša mamička, nesiem vám mliečko…"
    -"Neotvoríme!" -ozve sa z domčeka. "Ty nie si naša mamička. Naša mamička má kľúč !"
    A bolo ! :)

  • liptaj

    Member
    14. marca 2007 at 7:36 in reply to: Vtip dna

    :arrow: Vlk sleduje, ako matka koza odchádza z domčeka a dáva pokyny:
    -“Deťúrence, ak niekto sa bude chcieť dostať dnu, musí povedať heslo. Heslo znie: Mlieko je zdravé.”
    Po nejakom čase vlk búcha na dvere domčeka:
    -“Kozliatka, otvorte, nesiem vám mliečko”
    -“Neotvoríme, kým nepovieš heslo!” -ozve sa z domčeka.
    -“Heslo znie: Mlieko je zdravé” -odpovedá vlk.
    -“A neotvoríme! My máme kukátko” -zakričia kozliatka.
    A bolo :!:

  • liptaj

    Member
    13. marca 2007 at 14:43 in reply to: Stare fotky – poznate kde to je ?

    :arrow: žeby to bol Bojnický hrad pred Pálfyho prestavbou ?! & vpravo lipa “kráľa Mateja” ?! :wink:

  • liptaj

    Member
    10. marca 2007 at 18:32 in reply to: archeoland, na Slovensku? PRECO NIE

    :arrow: aj život v medzivojnovom období na slovenskom vidieku je prezentovaný v múzeách ľudovej architektúry v prírode. Tak v celoslovenskom (Múzeum slovenskej dediny v Martine-Jahodnícke Háje), ako aj v regionálnych (Vychylovka, Zuberec, Pribylina, Svidník…). Tieto expozície sa však zameriavajú viac na typológiu, čiže spektrum objektov presahuje viac etáp/desaťročí, neorientuje sa “iba” na určité obdobie. Možná je však imitácia niektorého obdobia/etapy slovenského vidieka v rámci špecializovaných prezentácií. Možno stačí “vstúpiť” do dramaturgie konkrétneho múzea v prírode a iniciovať “produkciu” života pred 2.sv.vojnou :?: :!:

  • liptaj

    Member
    8. marca 2007 at 14:48 in reply to: Dinamika v muzeu.

    8O Tak-tak, zvieratká a vtáci dostali novú “prírodu”. Vari si to nezaslúžia?! Veď na pražskom výstavišti je Panorama Bitvy u Lipan od L. Marolda už koľko desaťročí! A aká je slávna ! (teda tá “panoráma”). Možno viac ako samotná bitka. Čo ak raz aj obrázky v SNM budú slávnejšie ako príroda? Na Slovensku “jeden nikdy nevie” :?: :!:

  • liptaj

    Member
    6. marca 2007 at 13:55 in reply to: namiesanie spravneho tonu farby

    :arrow: ako vidím, harp nám to tu pekne vytmavil ako je to s tým svetlom, no ani som sa veľmi nemýlil, aj keď (vraj) psi nevidia farby, ja starý vlčiak ešte vidím všetko farebne. Ak teda vynechám tú čiernu (“farbu”), vrátane čiernej diery, môžme sa vrátiť k tomu “obcovaniu” farieb? Možno laicky sa domnievam, že niektoré pigmenty sú ochotné splynúť s iným pigmentom a aj chemickým procesom vytvoriť nový pigment nových farieb/odtieňov. Iné pigmenty sú však “nerozpustné”, rozptýlia sa síce v riedidle, no iba opicky rozdrobené na mikročiastočky vytvárajú dojem novej farby/odtieňa, no svojej podstaty sa nevzdali a sú stále (fyzikálne) tým pôvodným pigmentom. Žeby to takto nejako fungovalo? Freya, čo myslíte? Alebo počkáme na harp-a ? :wink:

  • liptaj

    Member
    6. marca 2007 at 10:51 in reply to: Hlinený dom – Pozdišovce

    :arrow: postup od Andulky je O.K., no pozor aj na omietky stien, musia “dýchať”, inak “vytiahnu” zemnú vlhkosť od základov pekne vysoko a môžu ovplyvniť aj inak perfektne urobené podlahy :wink:

  • liptaj

    Member
    6. marca 2007 at 10:34 in reply to: namiesanie spravneho tonu farby

    Keď kuknem vlčím pohľadom, tak mám dojem, že v podstate žiadna vec a úkaz nemajú farbu. Len vyžarujú tú časť svetelného spektra, ktorá je im vlastná, naše oko potom dešifruje tú vlnovú dĺžku vyžarovania ako “príslušnú” farbu/odtieň. No možno “som z toho jeleň” a mal by som si zopakovať fyziku. V podstate na “základnej” sme takéto “fajnovosti” ani nepreberali a potom ma už fyzika (a jej “odtiene”) minula. Mne to tak vychádza, že každý z nás “vidí” inú “farbu” (dlžku vyžarovaného svetelného vlnenia), no od detstva sme si zvykli to nazývať nejakou “farbou”. Mne to už môže byť jedno, ale takí dvaja mladí sa môžu kvôli rozdielnemu vnímanie farieb tak pohádať, až to rozchodom skončí ?! Potvora SPEKTRUM ! A či aj dva-tri “oleje” na palete medzi sebou obcujú, aby nový odtieň splodili, tak na to sa ešte budem musieť pozrieť…… :roll:

Page 1 of 2