Forum Replies Created

Page 1 of 2
  • freyja

    Member
    19. júna 2012 at 8:45 in reply to: Príčiny zasolenia a vlhnutia nového muriva

    Napadla ma poznámka k zasoleniu ( ktorá sa zrejme netýka tohoto mosta, kedže je podľa textu postavený na jar a stojí 2 mesiace, osobne situáciu nepoznám), ale videla som podobné vykvety práve v dolnej časti plota a ohradného múrika zapríčinené snaživými zamestnancami v danom areáli, ktorí v zime odpratávali sneh. A keďže chceli mať všetko tip-top, tak odmetali sneh aj z komunikácie, aby im to cestári nenahrnuli na okraj chodníka a všetok sneh aj s posypovou soľou nahádzali pekne k fasádam a k plotu. A na jar sa veľmi divili.

    Pridať soľ dokáže funkcia stavby – historické sklady solí v Ružomberku, ktoré chcela firma adaptovať na kancelárie a divili sa, prečo im vytrvalo opadáva omietka.

    Zasolenie si z úrovne terénu až do výšky 2,5 m viditeľné v exteriéri vyhnal jeden podnikateľ, ktorý mal mäsiarstvo a vo vnútri boli na stene (historická, bez izolácie v základoch) bez prevetrávacej medzery pritlačené izolačné panely v stavaného mraziaceho boxu. Vyhodil tisíce za neúčinnú elektroosmózu, kým počúval radu a prerobil konštrukciu skladov a všetko sa vrátilo do pôvodného funkčného stavu.

    Ďalšia, trochu kuriózna príčina – opäť stĺpiky plota, ktoré boli po roku pekne zasolené vďaka silnému záujmu okoloidúcich psíčkov (foto žiaľ nemám). Ak bývate na sídlisku, skúste si všimnúť ako vyzerajú pouličné lampy, najmä kovové do výšky cca 20 cm a ako vyzerajú v zime snehuliaci už po dvoch hodinách po postavení.

    V Trnave som spracovávala projekt na rekonštrukciu bývalej koniarne – veľké problémy robila soľ z moču uložená v múroch po dlhých storočiach fungovania ako stajne.

    Keď to nájdem kdesi zahrabané v počítači, potom tu dám odkaz aj na jeden z článkov v zborníku z elsevieru, kde v gotickom kostole na pobreží Anglie úplne degradovali kamenné stĺpy pre nadmerné zasolenie, hoci stavba bola inak v poriadku. Nedávalo to zmysel, až kým nevystopovali pravdepodobnú trasu kameňa na stavbu a urobili presný rozbor solí a zistili, že sa tam dostala zrejme vtedy, keď pri transporte uložené kamene boli na istý čas pri záplavách zatopené morom. Takže soľ si mohli aj tieto tvarovky doniesť aj zo skladu cestou.

  • freyja

    Member
    7. mája 2012 at 20:31 in reply to: Záhrada pri sobášnom paláci v Bytči

    Sobášny palác Bytča

    1601 postavený Thurzom , 1605 vypálený, 1607-1612 obnova, 1627 vdova po Imrichovi Thurzovi  Kristína Nyáryová si berie za manžela Mikuláša Esterházy. V pol. 17. stor. palác ako sýpka a sklad. 1868 kúpil celý areál Leopold Popper, veľkopodnikateľ s drevom, ktorý aj naďalej budovy prenajímal – ďalšie značné škody na stavbe. 1856 požiar, obnova 1867. 1886 – adaptácia na Okresný súd – drastická prestavba. 1904 požiar. Od 1956-1957 pokusy zabezpečiť sgrafitá, práce rôznej kvality, viacerí reštaurátori, každý so svojim – odlišným názorom, dlhé obdobia sa nedialo nič, stavba chátrala. Reštaurovanie pokračuje priebežne až do 1970, kedy bola realizovaná “Chudomelkovská” prestavba s vytvorením žb škrupín – náznakovej rekonštrukcie klenieb. Dispozícia bola vyčistená, len sa pozabudlo na výskumy, a tak sa až PO realizácii nového stropu nad sieňou (!!!) zistilo, že na stenách v interiéri sú fresky, ornamentálny pás pod stropom originálnej haly bol už zničený na 25%, pretože nový strop bol o cca 70 cm nižšie ako pôvodný. Od 1988 pokusy o sanáciu vlhkosti v stavbe – rôzne (aj veľmi nevhodné návrhy), realizovaný polemický odvetrávací kanál pri severnej stene, iná drenáž sa nerealizovala. Aj keď tu by bol dobrý čas, pretože sa ešte dalo donútiť rôznych vlastníkov – palác dnes vlastní VÚC v správe Považské múzeum, okolie stavby mesto Bytča na spoluprácu a drenáž realizovať. 2005 mesto realizuje záhradné úpravy – nečaká na múzeum a jeho od 2004 plánovanú obnovu paláca – obaja vlastníci sú pohádaní a blokujú sa. Pri fasáde narazia na zbytky betónu, neriešia to, uložia drenáž do hĺbky cca 40 cm (pekne zamŕza :). Nakoľko už bola záhrada realizovaná, tak pri rekonštrukcii od roku 2008 kedy konečne múzeum získalo peniaze z nórskych grantov, si mesto postavilo hlavu a viac ako dve sondy na overenie realizovaných drenáží, sanácií alebo situácie v základoch stavby nedovolilo. Aj vďaka tomu sa riešila sanácia proti vlhkosti pomerne nevhodne (môj osobný názor). Rovnako aj pri postupe prác sa robili rôzne prešľapy – po odovzdaní zreštaurovanej fasády sa zrazu šli kopať bágrom tesne pri fasáde ryhy na drenáž – samozrejme si domyslíte, ako to asi vyzeralo potom.

    Píšem toho veľa, ale – asi z tej záhrady, ak bola pri paláci – už veľa neostalo možno už v tej polovici 17. stor. kedy ju Esterházy využívali ako hospodársky objekt. Keď tie dejiny vidíte v kocke, tak ani výskum na mieste by asi nemal šancu niečo nájsť. Možno niečo by bolo v archívoch.. možno.

    Pekné historické fotografie paláca zhromaždili žiaci zš Mieru pod vedením Mgr. Gabajovej v krásnom projekte detektívi – http://projekty.zsmieru.sk/detektivi/

    Pár pohľadov na areál je aj v zbierke akvarelov Thomasa Endera. http://ender.mtak.hu/index04s.html

  • freyja

    Member
    7. mája 2012 at 18:38 in reply to: Kostolik Žilina – Trnové

    http://www.european-wooden-religious-heritage.org/

    pod záložkou book si môžete stiahnuť celý zborník príspevkov z uvedeného grantu vo forme pdf súboru zadarmo.

  • freyja

    Member
    7. mája 2012 at 18:15 in reply to: Kostolik Žilina – Trnové

    Pre úplnosť dodávam:

    Podrobné zameranie existujúceho stavu v mierke 1:25 Ing.arch. Jozef Babjak, Ing. arch. Zuzana Babjaková

    Realizačný projekt 08/2010 Ing. arch. Jozef Babjak

    Dendrochronológia: Ing. Tomáš Kyncl

    Prieskum – posudok stavu drevnej hmoty prof. Reinprecht

    a mnohí ďalší experti, ktorí ostávajú v médiách bezmenní a ktorých rád pamiatkový úrad zahŕňa do všeobjímajúceho “sa robili prieskumy” alebo “momentálne robíme prieskumy” ako uviedol regionálny týždenník v rozhovore s riaditelom KPU Dudášom.

    Vložený poster bol realizovaný z európskeho grantového programu na podporu drevených kostolíkov – použitá výkresová dokumentácia na posteri je z vyššie spomínaného zamerania existujúceho stavu. Ostatné informácie o grantovom programe a postery – na webe nadácie Romualda del Bianco.

    Ak je proti pravidlám portálu uviesť mená, tak to prosím zmažte, ale.. vzhľadom na to, že sa znovu vynára v odborných kruhoch potreba vytvorenia špecializácie – “pečiatky” stavebného inžiniera a architekta so zameraním na projekty obnovy historickej architektúry, tak je na mieste uvádzať k akciám aj projektanta, nech je možnosť vytvoriť si pozitívny alebo negatívny dojem. V oblasti kultúrneho dedičstva pôsobí veľké množstvo neskúsených projektantov a firiem a dobré referencie sa cenia. Toť môj názor.

  • freyja

    Member
    19. júla 2010 at 11:40 in reply to: Hi! I’m new here, need some help!

    I know it is a little bit late, but as a help to others:

    In the line above you have

    hľadať /search zoznam užívateľov / list of users pomocník/help nastavenia/properties nemáte máte nové správy/you have or have not new messages

    Clik on Nastavenia / properties.

    If you want to change/add signature, then find the second table with bigger white window. To the left there is this text:

    Podpis:
    Text, ktorý môže byť pridávaný do Vašich príspevkov
    Maximálne 400 znakov
    / Signature: Text, that could be added to your posts. Max 400 characters.

    If you want to add picture / avatar, then find table below with text:

    Obrázky postavičiek / Avatars

    Prihrať obrázok postavičky zo svojho počítača: / Upload avatar from your computer

    Only ONE picture will appear on forum. Width is limited to 100 px, height to 100 px and file size should not exceed 30 kB.

    When you have made ALL the changes you wanted to made, then find at the very bottom one line:

    Kliknutím na toto tlačidlo uložíte vaše nastavenie: >>>Odoslať<<<
    Clik here to SAVE all CHANGES in your profile: >>>send<<<

  • freyja

    Member
    18. júla 2010 at 0:58 in reply to: kaštieľ v Bytčici

    Ospravedlnujem sa, prehliadla som hyperlink.

  • freyja

    Member
    18. júla 2010 at 0:47 in reply to: kaštieľ v Bytčici

    Dakujem, mohla by som poprosit zdroj, odkial je pohladnica? Vas archiv, alebo? Diky za informacie, velmi mi pomohli, lebo hoci nevidno velmi detaily fasady, ale je aspon jasne, ze uz 1898 bolo urobene obytne podkrovie.

  • freyja

    Member
    11. mája 2009 at 10:42 in reply to: Oravský hrad – obnova druhého nádvoria

    Stacilo sa otocit o 90-110 stupnou dolava a zbadala by si inu obnovu. Dufam ze prikladnu – rekonstrukciu renesancnych omietok.

    V poriadku, nebudem tvrdit, ze nie.. pocas prehliadky nebolo vela casu obzerat a samozrejme ako stavbar viem, ze sa nebudem motat firme po stavenisku.

    Len ma zarazilo, ze ak ide o firmu s referenciami, preco nie je nijak stavenisko oznacene.. a co ide, kto, kedy. Nehovorim tabulu 2*3 m.. ale tu nebolo vobec nic.

    Skusim sa spytat na pamataku, kto robil projekt, mali by mat podla zakona projekt ku kazdej obnove NKP, cize aj o vymene omietok – ak je vsetko OK a tak ako ma byt podla zakona.

  • freyja

    Member
    7. mája 2009 at 8:19 in reply to: Stará fara v Žiline

    V suvislosti s “hrubymi terennymi upravami a pripravou uzemia na vystavbu OC hrad” vznikla pekne hlboka jama.
    Samozrejme taketo porusenie napatia a tlakov v zemine sa roznasa do okolie a domy na Vale a Farskych schodoch zacinaju mat problemy.
    A to vratane samotneho Farskeho kostola.
    Prve varovanie bolo prasknute tiahlo, spevnujuce vitazny obluk. Kym bol sneh a zem akotak zmrznuta, posuny sa stavby a v okoli stavby sa pohybovali do 1 mm. Akonahle sa oteplilo a zacali dazde.. veci sa dali do pohybu.

    Oficialne sa mlci, v tlaci sa samozrejme nic neobjavi, akorat tak pamflety o tom, ze sa nic nedeje.. ale… deje sa. Posuny sa pohybuju radovo do 1 cm, co sa moze zdat malo, no v pripade stavieb, je to uz pekny staticky problem. Najma pri pamiatke, ktora je postavena zo zmiesaneho muriva a vo viacerych fazach.

    Je mozne, ze okrem penazi vyhodenych za tuto najnovsiu OC rakovinu s novym “jemnym” vizualom na tvari mesta bude MUSIET investor preplacat nemale peniaze cirkvi za zachranu kostola a staticke zabezpecenie, restaurovanie atd.. a rovnako aj majitelom okolitych domov.

    Ak si to zhrnieme.. cirkev sa zbavila pritaze – starej fary v nadeji, ze ziska pastoracne centrum. Teraz ide stavat biskupsky urad – hoci v meste ja priamo na namesti jeden poloprazdny obrovsky frantiskansky klastor a jeden uplne prazdny obrovsky kapucinsky klastor pri sv. Barbore.

    A k tomu podla vsetkeho pocas vystavby OC hrad budu sanovat Farsky kostol.. uz len ostava verit spolu cirkvou..

    …. ze na vystavbu budu musiet prispiet veriaci …

    ktori zaplatia za cirkevne preslapy a ambicie.
    zilina galleryoc hrad

  • freyja

    Member
    21. novembra 2008 at 10:25 in reply to: Stará fara v Žiline

    1. mam 30
    2. nie som pamiatkar
    3. bola som pamiatkar a viem, ze transformacia ustavu na urad bola to najhorsie, co mohlo pamiatkovu starostlivost postihnut.

    Ako urad sa mozu ti vysmievani pamiatkari riadit LEN zakonmi a vyhlaskami. Su presvedceni, ze sa nieco deje, ale “vdaka” zakonom, Ustave atd maju tak zviazane ruky, ze ak by mali robit to, co by si chcel.. nuz, to by sme sa museli so vztahom k sukromnemu vlastnictvo posunut niekam do diktatury, najlepsie vsetko vyvlatnit.. nebol by problem s investormi a developermi. Jediny nastroj, ktory ostava su sankcie.. pozri si 49/2002 a zasmejes sa nad tymi ciframi, ktore sa ako pokuty daju udelit niekomu, kto investuje do stavby za miliardu.. 8O

    Škoda len, že postojom škodíte štátu .. tym, ze maju jedinu moznost a to riadit sa zakonmi? Je to statna organizacia.. neskodi si tymto STAT SAM? alebo su pamiatkari nieco ako superman, ktory stoji nad vsetkymi a vsetkym? kto v mene toho co si mysli, ze je dobro nemusi respektovat zakony a urcovat si podmienky vlastnikom ako uzna za spravne a spravodlive?
    OK, ak im zakon da moznost udelit ako sankciu povedzme pokutu do vysky 20 perc investicneho nakladu, fajn, s takym niecim sa da hybat ako s pakou, nie so 100 000 skk..

    a vo všeobecné prebudenie z antikultúrneho sna… k tomu sa pripajam..

    BTW. Na stavenisku sa veselo pracuje.. pod hlavickou udeleneho povolenia na terenne upravz sa realizuju piloty a zakladova konstrukcia (yaujimave vo vztahu k tomu, ze sa vsetci kompetentni tvaria, ze NIE je schvaleny definitivny projekt). Stavenisko NIE je podla zakona oznacene, neexistuje informacia na zaklade akeho povolenia sa pracuje, ci KTO pracuje a KTO je zodpovedny. Proste pokracuju v dobrej tradicii nocnych prac s maskou ved sa nic nedeje a my vlastne este ani nestaviame.

  • freyja

    Member
    20. novembra 2008 at 13:10 in reply to: Stará fara v Žiline

    Samozrejme, takisto sa nechápe princíp odpredaja CELÉHO pozemku, s vymedzením ulicami, už kýmkoľvek…

    Ok, ako ho chapat?
    Fajn, je jasne, ze celoplosnemu odpredaju bloku nik nezabrani.. a naco aj? Otazka znie o com ma byt nova vystavba vo vztahu k existujucej chranenej urbanistickej strukture… ak mas iny nazor, aky? pomoz pochopit o co ti ide..

    A vtedy už – bohužiaľ – sa môže na krajskom pamiatkovom(?) úrade nachádzať čokoľvek…

    Ak je odsuhlasena studia daneho uzemia, ktore je v intenciach platneho uzemneho planu, tak v com je problem?
    Jediny vidim v tom, ze sa pamiatkari daju zastrasit (kazdy chceme mat pracu, nechceme aby sa nasim detom nieco stalo, alebo mame mizerne platy, ktore sa daju vylepsit).. ale sme ini? Kolko tu ludi beha neanonymne? Lahko sa keca na fore, tazko sa bojuje, ked ides s kozou na trh.. cim ich ale neospravedlnujem.

    Toto konstatujes aj ty.. vlastnici ludoviek su ti bezpecni, ked dojde na dupanie a presadzovanie zakona… a kde je to ine, ked ukradnes 100 milionov na daniach si narodny hrdina, ked nepriznas 50 000 tak na teba poslu exekutora a vyberu 150 000.

    A ta (ne) dosledna ochrana? Ta sa deje aplikovanim (ne)doslednych zakonov a tym, ze co nie je podlozene zakonom – aj tym pre teba asi velmi architektonicko-stavbarskym uzemnym planom, to nie je mozne ziadat. Cim inym mozes vydupat ochranu urbanistickej struktury a priestoru v MPR ak nie zakonnymi vecami? Zasady pamiatkovej starostlivosti, uzemny plan a odsuhlasene ine dokumentacie so silou zakona. Co ine?
    Nemozes buzerovat vlastnika na zaklade toho ako interpretujes genius loci, alebo pamatovu mapu priestoru.. to by ti neostal ani len ten mizerny uradnicky plat na pamataku, lebo z rozhodnutia, ktorym dojde vlastnikovi k preukazatelnej ujme by si splacal ujmu z vlastneho platu, pekne zosobnenu do vysky 2/3.

    P.S.. potom quotuj len casti.. nech nezaberame diskusiou cele forum.

  • freyja

    Member
    18. novembra 2008 at 11:43 in reply to: Stará fara v Žiline

    .. Toto posledné je žiaľ spôsobené aj tým, že pamiatkovú starostlivosť ovládajú fakticky urbanisti, architekti a stavbári.

    Dovol mi, aby som sa vratila na takmer zaciatok celej diskusie….

    Ked sa zacalo uvazovat s vystavbou podzemnych garazi na susednom pozemku, bola z iniciativy pamiatkoveho uradu zadana urbanisticka studia, ktora riesila CELU PLOCHU NOVYCH STAVEBNYCH POZEMKOV, ktore mali vzniknut nad garazami. Tato studia bola spracovana a nachadza sa na Krajskom pamiatkovom urade. PLNE RESPEKTOVALA poziedavky blokovej zastavby a vyskovych horizontov podla existujuceho platneho UZEMNEHO PLANU.
    T.j. cast uzemia “trabelsieho krabice” bola rozumne riesena s citlivym pristupom k prostrediu a mala zabranit prave tomu, aby si niekto urobil z uzemia pristavaciu plochu na UFO a z celnej fasady jednoliaty blok. Rovnakym sposobom sa malo postupovat aj u celeho projektu.. SLUSNY architekt pred navrhom obehne vsetky institucie a ked vie ake ma regulativy a limity, tak sa v ramci mantinelov zacne viac ci menej riadit investorom – teda v rozsahu od kompilatu svetovych architektov v arabskom style az po Architekturu s velkym A, ktora ma mierku, kompoziciu, dobru dispoziciu atd atd.

    A k tej poznamke o stavbarsko architektonickej neviem co v pamiatkovej ochrane.. KTO sa ma po architektonicko urbanistickej stranke starat o pamiatky?
    nechcem sa nikoho dotknut, ale.. etnografi? alebo budete chciet urbanisticke usmernenie od archivara? alebo sa vam k fasadnym prvkom, mierke, zastreseniu a strukture vyjadri v celku a uplne kompetentne archeolog?

    Ak vznikaju v pamiatkovej ochrane lapsusy je to LEN “VDAKA” tomu, ze sa k restaurovaniu vyjadruje architekt, k architekture etnograf ci chemicky inzinier.. a to je sposobene tym, ze sa na konkurz stanovuju podmienky typu: prijmeme kohokolvek s uplnym druhym stupnom vysokoskolskeho vzdelania.

    Ak by si si, mily ksc, urobil prieskum, kde je najviac problemov pri vztahu projektant a pamiatkar.. je to tam, kde nemaju na pracovisku cloveka so vzdelanim a PRAXOU v prislusnom odbore – prax tam pridavam zamerne, tazko sa da dohovorit aj s architektom, ktoremu este neobschla peciatka na diplome, alebo za zasiva x rokov po uradoch a netusi, co sa deje tam “vonku”.

  • freyja

    Member
    26. septembra 2008 at 18:33 in reply to: Stará fara v Žiline

    Jedina sanca zastavit taketo nezmysly (bohuzial iba dalsie) je NENAKUPOVAT v nich.. co znamena, ze budem planovat nakupy cetou domov mimo centrum, pretoze tieto Namiestoparky a UFOhrady vytlacia cokolvek ine…
    …kym sa v nich nevystrieda polovica Kysuc s pocitom, ze sice maloco kupia (ma to byt obchodny dom s luxusnym tovarom), ale budu mat dobry pocit, ze su v kategorii ludi Norika a Brano.

    Ked raz ostanu ako prazdna krabica (vysoky prenajom, mala kupna sila – BTW napr.obchodiky zo skoro noveho OC MAXu sa uz stahuju) alebo z nich bude dalsie trhovisko s tovarom z Dalekeho vychodu.. ako sa ich zbavime? Existuje realny priklad, kedy sa taketo nieco aj asanovalo?

  • freyja

    Member
    25. septembra 2008 at 11:24 in reply to: Stará fara v Žiline

    Vizualizacie s pridanim uboheho kubusu citlivo zrekonstruovanej starej fary bez strechy v dnesnom vydani zilinskeho vecernika…

    zilinsky vecernik 23.9.2008

  • freyja

    Member
    22. septembra 2008 at 12:52 in reply to: Stará fara v Žiline

    ..neviem, ci je mozne pridat link.. v tomto pripade hadam ano, nepovazovala by som to za reklamu (aj ked aj zla reklama je reklama)..

    Dalsie architektonicke diela – pozri projekty a novinky TU.
    architektonicke studio

Page 1 of 2