Forum Replies Created

Page 1 of 20
  • bacil

    Member
    22. novembra 2016 at 13:06 in reply to: Vápenná omietka z miestneho zdroja na starý dom

    Zahasené nehasené vápno = hydroxid vápenatý + voda

    vápenný hydrát = hydroxid vápenatý bez vody

    …až taký chemický rozdiel v tom nie je.

    Osobne som pred 11 rokmi rekonštruoval vlastný dom (kameň na hlinu) s omietkami z piesku a hydrátu – žiadny problém, lepilo to v pohode (áno – jadrová hrubá omietka popraská – ale na to sa natiahla jemnejšia, s menšou frakciou zrna po vyzretí a bolo).

    Odskúšali sme aj omietky z horúcej malty (na hrade) – respektíve vyrobenej z priamo zahaseného vápna a po vychladnutí nahodenej na stenu – keď sa zčasu na čas pretierala namočenou kefou – drží super.

     

    Ak je treba nahodiť hrubšiu vyrovnávaciu vrstvu – je dobré to rozdeliť na viac vrstiev – pričom tá spodnejšia je drsnejšia, aby horná lepšie chytila. prípadne som videl do omietky vložené tehly, škridlu tam kde bola naozaj hrubá…

    Tiež sa dá, ak už chlapi veľmi chcú, nahradiť cement metakaolínom (len jemne) – rýchlejšie tuhne omietka a lepí…

     

    …tak a teraz ma ortodoxní roztrhajú :-)

  • bacil

    Member
    28. apríla 2016 at 22:32 in reply to: oprava kamennych stien a murov

    Nehasené vápno (40kg vrecia) majú aj v stavebninách v Krupine. Doporučujem pri kúpe ich hneď vložiť do 110 litrových plastových vriec na odpad – lepšie sa s nimi manipuluje a chráni to pred vlhkosťou. Ak zvlhnú – explodujú!

    Pozor pri hasení – dosť to vrie. Ochrannú rúšku, chrániť oči a pre istotu mať pri sebe borovú vodu – Ophtal na výplach očí.

  • bacil

    Member
    2. októbra 2015 at 22:23 in reply to: Hrad Čabraď

    Pár porovnávacích fotografií

  • bacil

    Member
    2. októbra 2015 at 22:16 in reply to: Hrad Čabraď

    V roku 2015 sa práce sústredili na sanáciu budovy severného paláca, kde sa počas realizácie projektu zhotovila bezpečná a pohodlnejšia prístupová rampa z nasucho kladených kameňov a sutiny. Vďaka tomu sa do horného hradu dostanú aj starší a menej pohybliví návštevníci, ktorí doteraz museli krkolomne liezť po strmom sutinovom kuželi. Taktiež sa v interiéri paláca odstránením sutiny čiastočne vyrovnal terén, čím sa zároveň získal materiál na murovanie. Domurovali sa menšie kaverny v základoch muriva a rozpadnuté trámové kapsy, ako aj jedna strana okennej špalety, kde už ostáva dokončiť len klenbu. Najväčší objem murovania bol na vstupnom otvore po bývalom západnom okne v severnej stene. Tam sa po začistení zistila rozsiahla kaverna, doteraz ukrytá v zemi. Množstvo archeologických nálezov si vyžiadalo dohľad archeológa, čo spôsobilo zdržanie s prácami, ktoré sa mohli realizovať až po ukončení archeologického výskumu. Tento čas sme využili na vybudovanie náhradného prístupu do horného hradu z východnej strany hradu, nakoľko bolo nemožné dočasne chodiť cez severný palác. Následne sa začalo s murovaním chýbajúceho základu múru v objeme 5,7m3. Až na tomto základe sa dalo pokračovať s murovaním bočných stien otvoru. Podľa požiadaviek KPÚ BB sa najprv naznačilo zubaté ukončenie prerušeného muriva a až následne po dosiahnutí nivelety spodku bývalého okna sa začalo s rekonštrukciou jeho špaliet. I keď sa okno nestihlo dokončiť v plnom rozsahu, už teraz zabezpečuje bezpečnejší vstup do objektu. Po zimnej prestávke sa bude na jeho dokončení pracovať. Motiváciou sú hlavne veľmi pozitívne ohlasy z radov návštevníkov, ktorí prechádzali cez palác počas prác a veľmi ocenili našu snahu a pohodlnejší prístup do horného hradu.
    Prácu nám sťažil mimoriadne suchý rok, kedy nám vyše dvoch mesiacov takmer nepršalo a tak nefungovali zberné nádrže na vodu. Tú sme na murovanie museli vyvážať z doliny na hrad každý druhý deň.
    Celkový objem domurovaného muriva sa pohybuje okolo 14,41m3.
    Samotných prác sa zúčastnilo množstvo dobrovoľníkov z celej Európy – Belgicka, Španielska, Maďarska, Čiech, Ruska a samozrejme aj Slovenska.

    Projekt bol podporený Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis

  • bacil

    Member
    2. októbra 2015 at 22:11 in reply to: Hrad Čabraď

    Jeden plagátik k tohtoročnému projektu

  • bacil

    Member
    25. júla 2015 at 21:59 in reply to: Oprava hlineneho domu

    [quote=harp]

    Do buducnosti doporucujem nahradit sadru pri upevnovani rozvodov elektriky radsej klincami a nasledne preomietat. Dokonca aj tvrda cemetova omietka (bodovo) je lepsia ako sadra.

     

    Hadam to do buducnosti niekomu pomoze.

    [/quote]

    Vieš upresniť, čo je zlé na sádre? – celkom ma to zaujalo, len som neprišiel na dôvod – jedina ak by ťahala vlhkosť, to jediné ma napadlo…

  • bacil

    Member
    1. októbra 2014 at 22:14 in reply to: Hrad Čabraď

    Včera nám práve skončil projekt obnovy hradnej sýpky, ktorý bol podporený Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis.

    Ešte síce len spracúvam záverečnú správu, no už teraz viem, že to bol veľmi úspešný projekt, ktorý nám pomohol stabilizovať síce najmladší, zato však iste zaujímavý objekt sýpky. Je to jeden z mála zachovaných takýchto objektov na hrade – viem o troch takýchto – vo Sv. Antone, na Čabradi a vraj aj na Muráni bol.

    Počas realizácie projektu sa domurovali výpadky murív, spevnili sa trámové kapsy po bývalom strope, zacelili diery, doplnila sa malta a klinové kamene v klenbe pivničky, postavila sa pultová strieška, ktorá zabraňuje ďalšiemu prenikaniu vody do pivničky a tým nedochádza k ďalšiemu vyplavovaniu malty. Strieška zároveň poskytne útočisko turistom v prípade nepohody.

    Do projektu boli zapojení dobrovoľníci z celého sveta – Čiech, Talianska, Nemecka, Francúzska, Lotyšska, J. Kórei, Japonska, Grécka…

    Chcem týmto poďakovať všetkým za obetavosť, ktorú prejavili pri zapájaní sa do prác!

     

    …a to ešte nie je všetko – okrem toho sa na hrade konal archeologický výskum 3. brány, ktorý bol financovaný z grantu MK SR Obnov svoj dom, ktorý realizoval AÚ SAV s kolegami z Budapešti a tiež sa realizovalo provizórne zastrešenie prístavby 2. brány…ale o tom neskôr…

     

  • bacil

    Member
    6. júna 2014 at 22:27 in reply to: Hrad Čabraď

    Pridávam jeden plagátik k tohtoročnému projektu záchrany hradnej sýpky.

    Projekt ” Krok za krokm k záchrane hradu Čabraď – aby sa nám sýpka nerozsypala” bol podporený Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis.

    S prácami sa už začalo…kto má záujem, môže sa pridať – budeme len radi!

     

  • bacil

    Member
    30. januára 2014 at 8:14 in reply to: Hrad Čabraď

    Ak by niekto váhal, kam má smerovať 2% zo zaplatených daní. Máme v pláne toho veľa, tak by pomohli…

  • bacil

    Member
    3. októbra 2013 at 22:00 in reply to: Hrad Čabraď

    Krok za krokom k záchrane hradu Čabraď.

    Tak znel názov projektu, podporeného Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis, ktorý sa realizoval na hrade Čabraď v mesiacoch apríl až september tohto roku. Cieľom projektu bolo realizovať 6 workshopov, na ktorých si dobrovoľníci mohli vyskúšať prácu s tzv. horúcou maltou, murovanie kameňom a osvojiť si tak základné vedomosti pri záchrane ruiny hradu.
    Bolo vytipovaných niekoľko miest, kde bolo nutné vykonať stavebný zásah, aby sa zabezpečila stabilita poškodených murív a nedochádzalo k ďalšiemu rozpadu.
    Po jarnom odmäku sa museli plány mierne prehodnotiť a tak sa vypustila dočasne rekonštrukcia pilierov 3. brány a radšej sa rekonštruovalo chýbajúce líce torza múru 4. brány, kde sa v murive ukázali nepekné trhliny a hrozil pád bloku priamo na chodník. Taktiež sa doplnila malta v škárach na nádvornej stene východného paláca, nakoľko už miestami bola úplne vyplavená a múr držal len vďaka gravitácii.
    Workshopov bolo nakoniec sedem a zúčastnilo sa ich množstvo ľudí nielen z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Stalo sa tak počas medzinárodného tábora s Inex Slovakia, kde sa do prác  zapojilo 8 zahraničných dobrovoľníkov (Rusko, Francúzsko, Španielsko, Maďarsko, Čechy, Kórea). Neplánovane sa do prác zapojili aj skauti, utáborení pod hradom, ktorí ponúkli na jeden deň svoju pomoc.
    Vďaka projektu sa podarilo stabilizovať a domurovať líce torza múru 4. brány, domurovalo sa zdeštruované nárožie budovy v hradnom jadre, zrekonštruovala sa tehlová klenba dverového otvoru v interiéri 3. brány a časť muriva nad ňou, doplnila sa malta v škárach nádvornej steny východného paláca a na časti vonkajšieho opevnenia. Na južnom pilieri portálu 3. brány sa aspoň stabilizoval nábeh klenby, aby sa zachoval a vydržal do plánovaného konzervačného zásahu.
    Súčasťou prác bolo aj získavanie a doprava riečneho piesku, čo bol asi fyzicky najnáročnejší úkon, ktorý bol ale potrebný pre čo najautentickejší vzhľad a pevnosť nového muriva.

    Okrem tohto projektu sa samozrejme riešili aj iné naplánované úlohy tak, aby sa nenarušil harmonogram prác na projekte. Stručne ich zhrniem, aby si každý mohol urobiť predstavu o dianí na hrade:
    > Urobilo sa nové zábradlie na prístupovom moste do hradu.
     >Vybudoval sa nový chodník zo západnej strany hradu (bude slúžiť ako náhrada za dočasne znefunkčnený doteraz používaný, keď sa bude sanovať vstup zo severnej strany).
     >Vybudoval sa nový chodník cez 4. bránu, aby návštevníci nemuseli preliezať cez múr.
     >Upravili sa časti existujúcich chodníkov pre pohodlnejší prístup a dopravu materiálu.
     >Vybudovala sa polovica stropu v prístavbe 2. brány s provizórnym zastrešením.
     >Zrealizoval sa archeologický výskum južného portálu 3. brány.
     >Zrealizovalo sa zameranie a vytvorenie 3D modelu hradu.
     >A množstvo iných drobných prác, ktoré bolo treba spraviť

  • bacil

    Member
    13. decembra 2012 at 22:22 in reply to: Hrad Čabraď

    Na poslednú chvíľu som stihol zaregistrovať naše združenie za prijímateľa 2% z daní – tak kto má záujem a ochotu prispieť k záchrane hradu, bude mať možnosť nás podporiť aj v budúcom roku. Aj vďaka vašemu príspevku sa dajú realizovať záchranné práce bez prestávky aj v prípade, že sa nepodarí získať žiadny grant.

  • bacil

    Member
    12. decembra 2012 at 22:44 in reply to: Hrad Čabraď

    Keď už sa nám blíži ten koniec sveta – tak ho prežite príjemne… a tešíme sa na stretnutie v roku 01 nového letopočtu po konci sveta :-)

  • bacil

    Member
    4. decembra 2012 at 15:39 in reply to: Hrad Čabraď

    K mostu ešte dodám – spodná drevená konštrukcia je z 1944 roku. Cca v 2002 most opravovala obec (aby sa predišlo výčitkám na našu hlavu) – do pôvodnej mostnice sú osadené železné profily a na nich nový most. Zábradlie sa bude opravovať, hádam na budúci rok – i keď už teraz viem, že ten grant naň nám neprešiel… Keď to nepôjde cezeň, tak to skúsime inak…

    Most udrží vpohode naložený malý traktor s drevom – odskúšané :-)

  • bacil

    Member
    27. novembra 2012 at 22:42 in reply to: Hrad Čabraď

    Hm – vidím to tak, že pred nazvaním akéhokoľvek projektu, či videa Ťa Vĺčik budem musieť osloviť a dať to schváliť – čokoľvek nazvem…je zle. Čo už – je to balada – tak ma zabite za prznenie pamiatok a nevinných diev.

    Rozdiel medzi “našou” strechou a betónovými kvádrami je ten, že tú strechu vieme kedykoľvek odstrániť bez poškodenia originálu… i keď je to v podstate trvalé riešenie, lebo to jednoducho inak urobiť ani nesmieme (nevravím, že by sa mi tam valbová strecha nepáčila…) – je to rozhodnutie z pam. úradu a sme v rezervácii okrem iného…

    A možno sa nakoniec tých betónových tvárnic aj dočkáte – obecní hejmurári majú ambície na murovanie…a ja už nemám pomaly chuť, sily a ani čas s nimi bojovať…

    Však ak má niekto pocit a presvedčenie, že to tam zvládne za daných okolností aké tam panujú lepšie – nech sa páči – rád sa vzdám predsedníctva – nech si to skúsi… a ja sa konečne budem môcť v kľude venovať rodine a jej uživeniu – pretože teraz žijeme takmer štyria z jedného biedneho 370€ platu a ešte si z toho platím aj aktivity na hrade…

  • bacil

    Member
    21. novembra 2012 at 21:04 in reply to: Hrad Čabraď

    Krátke video, dokumentujúce rozhodujúce momenty v dejinách tretej brány…

    http://www.youtube.com/watch?v=feGuzQpJzJA

Page 1 of 20