Forum Replies Created

  • archeo

    Member
    17. októbra 2009 at 16:02 in reply to: Archeolog na volnej nohe

    Robiť archeológa ako fyzická osoba na voľnej nohe je podľa súčasnej platnej legislatívy nemožné.
    Archeologický výskum môže realizovať len právnická osoba s najmenej jednou fyzickou osobou zamestnanou u tejto právnickej osoby na plný úväzok. táto fyzická osoba musí mať prirodzene osobitnú odbornú spôsobilosť – licneciu vydanú MK SR. Potom právnická osoba, ktorá splnila tieto podmienky, dostane od MK SR právnenie na vykonávanie výskumov. Ako už bolo povedané môže to byť s. r.o. alebo občianskej združenie….
    Žial, nemáme na Slovensku silný systém regionálnych múzeí – hoc aj s viacerými archeológimi, ktorí by stíhali robiť výskumy v príslušnom regióne, čím by sa vyriešilo množstvo problémov…

    Bohužiaľ, tých súkromných spoločností je viac ako vyššie menovaná spoločnosť, ale menovať ich nebudem…reklamu vôbec nepotrebujú… to čo je skutočne potrebné, je ich dôslednejšia kontrola zo strany MK SR a pamiatkárov….

  • archeo

    Member
    29. augusta 2009 at 21:52 in reply to: Čierny hrad

    Zdravím všetkých, ktorí, síce neviem, ako to dokážu, ale na základe takmer nijakých – žiadnych informácii o Čiernom hrade, ho už minimálne dva razy prestavali!!! Gratulujem!!! Architekti archeológovia čujte: “akýkoľvek výskum na tomto hrade už nie je potrebné robiť!!!!!” Aké jednoduché to má tá naša veda slovenská…….

  • archeo

    Member
    5. augusta 2009 at 15:56 in reply to: Kde presne odovzdať nález ?

    Reagujem na otázku, kam a ako ohlásiť nález, Napriek tomu, že KSČ sa snažil odcitovať kadečo z pamiatkového zákona, zabudol na to, že § 40 má aj ods. ods. 1 až 3, kde sa jasne hovorí, že nález je “vec pamiatkovej hodnoty, ktorá sa nádje výskumom, pri stavebnej alebo inej činnosti v zemi, pod vodou alebo v hnote historickej stavby” Nahlásiť nález je povinný nálezca príslušnému krajskému pamiatkovému úradu priamo (listom,emailom, faxom alebo telefonicky) alebo prostredníctvom obce,
    tých modelových situácii by bolo viacero a nedajú sa postihnúť všetky . Iné je keď sa nájde medený predmet voľne pohodený na poli, čo je naozaj veľká náhoda…iné je to, keď sa nájde kus múru, či piecka…hrob – skrátka nehnuteľný nález
    Teda krok 1 z modelovej situácie: Idem po poli a miesto sledovania vtáčikov sa pozriem na zem a uvidím:”aha niečo veľmi staré, možno vzácne…..medený predmet…”
    Krok 2: Predmet zabezpečím a hlavne si zapamätám, kde som ho našiel, keď sú GPS súradnice paráda…..
    krok3: zistím, ktorý krajský pamiatkový úrad je príslušný (zoznam je na nete http://www.pamiatky.sk) a oznámim nález, podľa § 41 ods. 2 ihneď alebo najneskôr na druhý pracovný deň po nájdení aj cez obec, ak je to nutné…
    krok 4: pracovník KPÚ má povinnosť so mnou spísať zápisnicu, ja musím uviesť, že som to našiel tam a tam,samozrejme svoje kontaktné údaje, pracovník kpú vycestuje sa na udané miesto a zistí, presné miesto nálezu.
    krok 5: Ak sú splnené všetky náležitosti a predmet sa naozaj našiel náhodne, NIE DEKTOROM, spíše sa žiadoť o vyplatenie nálezného, ktoré vypláca Pamiaktový úrad v hodnote až do výšky 100% hodnoty nálezu.
    Iná situácia je pri náleze architektúry – alebo objektu. – hrobu ….teda vtedy ak sa realizuje nejaká stavebná činnosť, vtedy je nutné nález nechať tak, zastaviť práce a zabezpečiť nález pred jeho zničením a poškodením a znovu nález ohlásiť príslušnému krajskému pamiatkovému úradu!!! PREĆO PAMIATKÁROM??? Odpoveď je jednoduchá: ak nie sú dodržané všetky postupy a nález sa neohlási pamiatkárom, nálezca môže mať smolu a nálezné sa mu nemusí vyplatiť, pretože neboli splné všetky postupy požadované zákonom. Z praxe sa niekoľko takýchto prípadov stalo,ale neboli dodržané všetky postupy, ….a ak nález z nejakých dôvodov vyzdvihli múzejníci, či pracovníci archeologikcého ústavu a všetko prebehlo,čo sa týka zabezpečenia nálezu o. k., ale nevedeli o tom pamiatkári, bol problém: pretože sa nevedelo a nevie v niektorých prípadoch doteraz kto vlastne z občanov tej ktorej obce ten nález ohlásil, teda kto je nálezca a kto má nárok na nálezné. Pamiatkár si to ak o tom nevie, nedokáže nálezcu vycucať z prstu…. Nález sa musí preskúmať metódou archeol. výskumu podľ zákona, ale podľa toho istého zákona právoplatný statočný nálezca má právo na vyplatenie nálezného a aj na náhradu výdavkov súvisicich s nahlásením a ochranou nálezu, ALE ZA PREDPOKLADU, ŽE NÁLEZ OHLÁSI NA KRAJSKÝ PAMIATKOVÝ ÚRAD!