Forum Replies Created

Page 1 of 4
  • andulka

    Member
    14. októbra 2010 at 8:48 in reply to: Vtip dna

    úsporné opatrenie

    Oznam.

    V rámci úsporných opatrení vlády bude od dnešného dňa pri klinickej
    smrti jasné biele svetlo na konci tunela vypnuté!

    Vláda SR.

  • andulka

    Member
    7. septembra 2010 at 9:59 in reply to: zabezpečenie chalupy

    My sme riešili zabezpečenie ochrany chalupy hlavne smerom od záhrad, lebo máme plnú bránu a murované ploty takže zlodeja smerom od záhrad nevidno. Okná sme riešili tak ako Kety – mreža tvaruje okná, takže keď sú okná zatvorené, nie je ich vidno. Medzi vonkajšie a vnútorné dvere sme zapustili kovovú mrežu tak aby sa nedala vyvesiť. Na dvere na komore sme dali zvonka mrežu. Proste ten, kto nás chce vykradnúť musí prísť s náradím. Zvonka je ulica, závesy nezaťahujeme, nech je dnu vidno že tam nič na ukradnutie nieje. Medzi dvojité kladieme hranol,takže okno neotvorí, musel by rozbiť sklo. Nehovorím, že je to totálna zábrana, ale faktom je, že sme neboli vykradnutí už 10 rokov (len aby som to nezariekla).Okrem toho v chalupe nemáme žiadne cenné veci, skôr také památečné po starkých, čo by ma viac mrzelo ako keby nám zmizol televízor.

  • andulka

    Member
    26. augusta 2010 at 12:03 in reply to: Omietka

    Veľmi sa mi to páči, pravda okrem tých mreží. Nie je iné riešenie?

  • andulka

    Member
    26. augusta 2010 at 11:58 in reply to: Studna vedla domu

    Naša studňa je len jeden meter od chalupy, lebo bol úzky dvor a zavadzala by. Ja tak blízko pri chalupe, že je vlastne pod prestrešením chalupy. Je o priemere 80 cm a je kamenná od vrchu až dole, hĺbka cca 10 m. Chalupu sme odvodnili – oddrenážovali asi pred 10 rokmi a je suchá. Nebadáme že by studňa mala negatívny vplyv.

  • andulka

    Member
    31. marca 2010 at 13:24 in reply to: Oprava hlineneho domu

    pre Jashina
    pozri stranu 1 tohto fóra

  • andulka

    Member
    29. marca 2010 at 7:59 in reply to: Oprava hlineneho domu

    Nazdar ludia!Velmi vela zaujímavého a použitelného som sa tu dozvedel,začo Vám vďaka.Dúfam,že aj ja sem budem môcť prispieť niečim čo som použil na mojom starom dome.Ale mám jednu otázku,to miešanie piesku a haseného vápna pod podlahu(drevenú)sa dáva z dôvodu hygienického ?

    Tá vrstva vápna s pieskom, v hrúbke cca 10 cm v pomere 1/1 sa dáva na makadamovú vrstvu hlavne na to, aby nabrala do seba aj tú zbytkovú vlhkosť. Do tejto vstrvy sa kladie podklad pre dlážku.

  • andulka

    Member
    8. februára 2010 at 12:41 in reply to: Stare drevo

    Ja by som staré drevo na rekonštrukciu nikdy nepoužila, mala by som obavy že je napadnuté črtvotočom alebo drevomorkou. To je veľké riziko, do ktorého ideš.

  • andulka

    Member
    12. januára 2010 at 11:55 in reply to: Stara dedinska keramika

    Milujem tieto staré dedinské veci. Mám ich tiež niekoľko, niektoré som vyžobrala aj od susedov, niektoré boli na povale a v komore. Sused má aj dvojdžbániky, ktorými sa nosili obedy na pole, v jednom polievka v druhom halušky alebo iné jedlo, má ich dva ale ani za svet nechce predať. Mám aj starú solničku, vytočenú z brezového klátika, patrila prastarej matke môjho manžela.Mám aj niekoľko ošatiek, v ktorých kyslo cesto na chlieb. A mám ešte aj staré ľanové obrusy a uteráky ktoré si tkala moja stará matka do výbavy., sú 100 ročné, ako nové. Obrusy normálne používam na veľký stôl. Ja tieto veci milujem, všetky ich mám vyložené, aj petrolejové staré lampy, mliečniky, džbány na lekvár, geletky na masť, hrnčeky. V starom deravom okove zo studne mám v lete zasadené kvety. Som rada že sa ozval podobne postihnutý človek.

  • andulka

    Member
    18. novembra 2009 at 11:52 in reply to: Omietka

    Chcem sa opýtať, či vápenná omietka musí byť z nejakých praktických dôvodov natretá vápnom, alebo nie. Naša nová vonkajšia omietka má totiž po vyschnutí nádhernú farbu – jemne do pieskova, tak som bola najradšej, keby sa už na ňu nesiahalo. Len neviem, či sa to môže.

    Fasádne náterové látky
    • disperzné,
    • silikátové,
    • silikónové,
    • vápenné.

    Disperzné fasádne farby
    Nevýhodou disperzných farieb je vyšší difúzny odpor, pre ktorý nie sú vhodné na podklady s vysokou požiadavkou na prestup vodných pár, ako sú napr. staré vlhké alebo nedostatočne vyschnuté nové omietky.

    Silikátové fasádne farby
    Tieto farby sú vhodné na povrchovú úpravu starších vlhkých omietok, vyzretých, no nedostatočne vyschnutých nových omietok a na renováciu historických objektov. Takisto sa dajú použiť aj na sanačné omietky.
    Nie je vhodný na exponované plochy vystavené silným dažďom alebo sa odporúča náter dodatočne hydrofobizovať.
    Silikátový náter nemožno aplikovať na podklady, ktoré boli predtým upravené akrylátovými alebo silikónovými farbami, na vyspravované povrchy s rozdielnou nasiakavosťou, na sadrové podklady a minerálne podklady s vysokým obsahom polymérnych disperzií.

    Silikónové fasádne farby
    Silikónové farby majú nízky difúzny odpor a zároveň nízky koeficient nasiakavosti. Možno ich použiť na nové i staré omietky, rekonštrukciu historických budov, sanačné omietky a takisto sú vhodné aj na opravované povrchy s rozdielnou nasiakavosťou a exponované plochy vystavené silnému náporovému dažďu. Pred aplikáciou na staršie omietky sa odporúča fasádu dôkladne umyť od prachu a nečistôt prúdom vody.
    Výhodou tohto náteru je, že sa na fasáde netvoria mapy z vykryštalizovaných prestupujúcich solí. Škála farebných odtieňov je síce obmedzená, ale náter má vysokú svetlostálosť.

    Vápenné fasádne farby
    Spojivom je vápenný hydrát, ktorý môže byť skombinovaný s cementom alebo so špeciálnymi disperziami. Vápenné, vápenno-cementové a vápenno-disperzné farby sa vyznačujú nízkym difúznym odporom, ale na druhej strane vysokým koeficientom nasiakavosti. Používajú sa len zriedkavo, väčšinou na obnovu starších omietok pôvodne upravených vápenným náterom a výhradne na minerálne podklady. Ich výhodou je nízka cena, vysoká paropriepustnosť, dezinfekčné účinky náteru a jednoduchá aplikácia. Nevýhodou je krátka životnosť, zlá tónovateľnosť, náchylnosť na tvorbu škvŕn a potreba dodatočnej hydrofobizácie.

  • andulka

    Member
    2. októbra 2009 at 9:19 in reply to: chladny dom

    Veď Vám hovorím, že to máme na chalupe namontované. Teraz to zapíname len na zimu. V našom prípade, keďže máme už chalupu zbavenú vlhkosti sa zariadenie používa len na zimu, keď sa zazimuje chalupa a nechodí sa vetrať. Nastaví sa na 12 st. a keď teplota pod škridlami dosiahne túto hodnotu, zariadenie sa samé zapne a tlačí suchý vzduch dolu dovtedy, pokiaľ suchý vzduch na povale neklesne pod 12 st., vtedy sa sám vypne. Znovu sa zapne keď….Zariadenie som si dala poslať na dobierku asi pred 15 rokmi, platila som tuším necelých 1000.- korún, ten človek to vyrábal na kolene. Vymyslel to najprv pre seba do chalupy a potom to vyrábal na objednávku.

  • andulka

    Member
    23. septembra 2009 at 13:36 in reply to: chladny dom

    Napad to je dobry, ale ta povala musi byt fakt cista ako izby, lebo ak nie, tak sa prachom zahumusi cele obydlie.

    Nie je to tak, lebo tá rúra je vyvedená len asi 15 cm pod škridlou na tej strane strechy, ktorá má relatívne naviac slnka po celý deň a ventilátor z počítača veľký vír vzduchu nenarobí. Vzduch sa nevíri, ale vcucáva sa do rúry a následne cez mriežku do miestností. Takže pokiaľ na povale netancuješ, tak vcucáva len nezvírený suchý teplý vzduch a robí to stále, pokiaľ neklesne teplota na najnižšiu nastavenú hodnotu.

  • andulka

    Member
    23. septembra 2009 at 10:19 in reply to: Vtip dna

    Víťazi pijú od šťastia,
    porazený pijú od žiaľu

    a Slováci od rána.

  • andulka

    Member
    22. septembra 2009 at 11:55 in reply to: chladny dom

    Teraz Vám napíšem čo máme namontované na povale našej chalupy a čo sme používali pred tým, ako sme namontovali gamatky.

    Jeden inžinier z Prahy vymyslel a predával asi pred 15-timi rokmi (bolo to uverejnené v časopise Chatár chalupár )také zariadenie, ktoré pracovalo na princípe, že suchý vzduch z povale sa vháňal malým ventilátorom (použité z počítača) cez rúru o priemere 10 cm (použitá odkapová rúra) cez mriežku na strope do chalupy a ten vytláčal stávajúci vzduch von cez medzery v oknách a dverách, dvierka v peci atď. Takže opačný postup ako vetranie. Výsledok bol, že po príchode aj po dlhom čase, napríklad po zime bolo stále vyvetrané a teplo bolo podľa toho, na aký stupeň ste to nastavili a aká teplota bola pod strechou. Teplo sa dalo nastaviť od 12 st. po 30, zariadenie sa samo zaplo pri dosiahnutí najnižšej teploty a následne samo vyplo. Takže pokiaľ sa cez týždeň aj v lete nastaví na teplotu napr. 26 st., teplo sa v chalupe naakumuluje do stien a stále sa vlastne udržiava, lebo nemá kedy vychladnúť . Celé zariadenie má priemer 10 cm ako je tá rúra na ktorej je namontovaná, má malú dosku s plošnými spojmi a stupnicu na ktorej sa teplota nastavuje a ventilátor z počítača. Má to minimálnu spotrebu, a je vyvedený na samostatný istič pri hodinách. Možno z tohoto popisu by si to vedel niekto aj sám zostrojiť, priznám sa že nie som technický typ a zariadenie nepoužívame lebo máme chalupu vysušenú a s gamatkami je vzduch za hodinu zohriaty.

  • andulka

    Member
    3. septembra 2009 at 10:04 in reply to: Stroj s kľukou – lis ?

    nedarí sa mi vložiť obrázok ale na internete som podobné zariadenie našla mal by to byť lis na grafiku.

    nájdete to na
    http://kyklop.bloguje.cz/689009-hadani-predmetu.php

  • andulka

    Member
    2. septembra 2009 at 14:13 in reply to: Stroj s kľukou – lis ?

    …mangel to asi nebude lebo mangel mam doma a je trochu iny, aj ked principialne je to podobne. Skor by som sa priklanal ze to bude niejaky lis na grafiky alebo lepty. Mozno.

Page 1 of 4