Kostol v Bátovciach evanjelici kompletne obnovili z fondov

Evanjelický kostol v Bátovciach v okrese Levice je kompletne obnovený. Miestnemu evanjelickému zboru sa podarilo získať na rekonštrukciu tejto kultúrnej pamiatky peniaze z fondov. Spolu 269 916 eur poskytol finančný mechanizmus Európskej hospodárskej pomoci, rovnakú čiastku Nórsky finančný mechanizmus a 95 264 eur išlo zo štátneho rozpočtu. Ako informoval dnes na tlačovej besede projektový manažér Ján Mesík, zámer vznikol už v roku 2006. „Na druhý pokus sme získali grant v stopercentnej výške, nebolo potrebné finančné spolupodieľanie,“ uviedol. Samotná rekonštrukcia sa začala v júli 2009, obnovený kostol slávnostne posvätia 30. mája 2010. Chrám má novú fasádu, krytinu, systém odvodu dažďovej vody, ktorá sa predtým držala popri stenách. Vynovené je aj blízke okolie kostola.

“Cítili sme to ako našu povinnosť zachovať pre budúce generácie kultúrnu pamiatku a dedičstvo predkov,” povedala bátovská farárka Zorita Horáková. Obnovený chrám teraz bude podľa nej slúžiť nielen na bohoslužby, ale aj ako reprezentatívny priestor pre kultúrne a spoločenské podujatia. Evanjelický cirkevný zbor v Bátovciach má 330 členov, ktorí sa vyzbierali na zaplatenia administratívnych nákladov spojených s podaním projektu. Podľa Žofie Korošovej z Krajského pamiatkového úradu v Nitre je kostol v Bátovciach kvalitnou architektúrou novogotického slohu, ktorú však výrazne poznačil zub času. Chrám z druhej polovice 19. storočia je postavený v historizujúcom štýle, ktorý si za inšpiráciu berie gotický katedrálny sloh. Najmladšia je veža, ktorá bola dostavaná v roku 1933.


Senior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Ivan Eľko označil úspešné obnovenie kostola za malý zázrak. Poukázal na to, že Bátovce boli v minulosti kráľovským mestom, dane odtiaľ slúžili ako osobné vreckové uhorských princezien. V čase výstavby kostola bola dedina obrovská, preto je aj chrám veľký takmer ako katedrála. Po druhej svetovej vojne sa vyľudnila a dnes je skôr v zabudnutí. Evanjelický kostol v Bátovciach je najväčšia cirkevná stavba v Dunajsko-nitrianskom senioráte.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články