Gustav Klimt osobne

Rakúsky výtvarník Gustav Klimt (1862-1918). Fotografia od Antona Josefa Trčku, 1

Výstavu Klimt osobne sprístupní od 24. januára Leopoldovo múzeum vo Viedni. Viedenské múzeum zostavilo pri príležitosti 150. výročia narodenia Gustava Klimta prehliadku, ktorá siaha od centrálnych diel umelca ako alegórie Smrť a život neskorého obdobia, cez fascinujúce krajinky až po unikátnu zbierku grafických prác. Popri výtvarnom ťažisku ponúkne aj pohľad do osobného sveta výnimočného výtvarníka Gustava Klimta (1862-1918). Múzeum konfrontuje výtvarné diela Klimta s jeho konrešpondenciou, ktorú počas dvadsiatich rokov zasielal svojej životnej partnerke Emilie Flöge. Výstava prinesie zbierku takmer 400 pohľadníc a osobnú korešpondenciu ktorej prevažná časť bola adresovaná Emilie Flöge. Viac ako polovica je majetkom Leopoldovho múzea, druhú časť spravuje Rakúska národná knižnica.

Gustav Klimt so životnou partnerkou Emilie Flöge © Imagno/Austrian Archives

Výstava po prvý raz ponúka aj pohľad do osobného života umelca, ktorého skutočne poznala len jeho rodina a najbližší priatelia. Prehliadka prinesie aj originálne citáty, ktoré odhaľujú Klimtove záľuby, denný program umelca, jeho názory, vyhliadky do budúcnosti ale i obavy. Gustav Klimt bol predovšetkým pôžitkár, ktorý si užíval život všetkými zmyslami, ktoré život ponúkal. Pri bližšom pohľade na Klimtov vnútorný život sa vynára obraz citlivého a v mnohých momentoch až hlboko smútkom zasiahnutého človeka. Ešte pred rokom 1900 sa Klimt sťažuje: „Už roky som smutným človekom bez mena, nikto to na mne nevidí, človek by si pomyslel opak, ľudia mi dokonca často závidia. Čokoľvek som za posledných sedem, osem rokov zažil, mojimi najbližšími spoločníkmi boli útrapy a žial.“ Dielo Gustava Klimta je známe po celom svete, ale človek a umelec za ním zostával doposiaľ utajený.
Popri veľkolepej zbierke Leopoldovho múzea diel Gustava Klimta sa podarilo múzeu na prehliadku Klimt osobne zapožičať aj majstrovské diela Klimta z Japonska, USA, Japonska či Švajčiarska. Diela zapožičal aj viedenský Belvedere a súkromní zberatelia.

 jazero Attersee, 1900 © Leopold Museum, Wien

Pohľad do osobného života výrazného umelca obdobia viedenského jugendstilu ponúkne Leopoldovo múzeum do 27. augusta. Múzeum (www.leopoldmuseum.org) v komplexe MuseumsQuartieru na nám. Museumsplatz 1 je otvorené denne okrem utorka od 10.00 do 18.00 hod., vo štvrtok do 21.00 hod..   

 Smrť a život 1910/15 © Leopold Museum

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články