David Livingstone – Cestovateľ

Obnova.sk Fotografia

David Livingstone (1813 – 1873) sa považuje za jedného z najväčších cestovateľov všetkých čias. Jeho cesty krížom cez Afriku boli zdrojom mnohých poznatkov. Požíval úctu vďaka svojmu správaniu sa. Livingstone prešiel Afriku od Kapského mesta, cez púšť Kalahari, popri rieke Zambezi až k Viktoriinym vodopádom.Ako prvý prišiel k jazeru Širwa a Ňasa, neskôr sa dostal k jazeru Tanganika. Objavil pramene Konga. Keď od Livingstona neprichádzali do Anglicka žiadne správy, zorganizoval reportér Stanley výpravu s cieľom nájsť slávneho Livingstona. To sa Stanleymu podarilo v dedine Udžidži. Livingstone sa však odmietol vrátiť domov a pokračoval v skúmaní Afriky, kde aj nakoniec 1. mája 1873 zomrel.

Obnova.sk Fotografia

Zaujímavosť: Doktor a cestovateľ David Livingstone si predsavzal, že spozná nepreskúmané miesta Afriky, že prebáda rieku Zambezi a nájde pramene Nílu. Svojmu životnému rozhodnutiu podriadil všetko svoje snaženie. Za 15 rokov prešiel krížom cez Afriku od západného pobrežia k východnému pobrežiu. V Anglicku ho prijali ako úspešného cestovateľa. Do Afriky sa vrátil a podnikol ďalšie objavné cesty. Do histórie sa zapísalo stretnutie reportéra Stanleyho a strateného Livingstona, ktoré začalo otázkou Stanleyho: “Doktor Livingstone, ak sa nemýlim?”. Po Livingstonovi nazvali vodopády v Zaire a pohorie v Tanzánii.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vasco da Gama – Cestovateľ

Život: Vasco da Gama (1469 – 1524) sa vydal v r. 1497 na cestu do Indie. Zvolil však inú cestu, než Krištof Kolumbus. Keď oboplával najjužnejší bod Afriky, mys Dobrej nádeje, pokračoval plavbou v Indickom oceáne. Cestou sa zastavil v Mozambiku, Mombase a Malindi. Po donútení arabských obchodníkov sprevádzať portugalské lode do indického prístavu Kalikat sa podarilo Vascovi da Gama doplávať do Indie.

James Cook – Cestovateľ

Život: James Cook (1728 – 1779) sa považuje za jedného z najznámejších cestovateľov. Preslávil sa mnohými úspešnými plavbami. Jedna z výprav mala za cieľ sledovať Venušu, prechádzajúcu popred Slnko. Pozorovanie prebiehalo na ostrove Tahiti v r. 1768. Ďalšia cesta bola zasvätená hľadaniu Južnej zeme. Pri tejto ceste doplával James Cook k Novému Zélandu a Austrálii.

Krištof Kolumbus – Cestovateľ

Život: Krištof Kolumbus (1451- 1506) sa inšpiroval knihou slávneho cestovateľa Marca Pola. Kolumbus túžil objaviť novú cestu do Indie. Najprv chcel výpravu uskutočniť za podpory portugalského kráľa, no po zamietnutí výpravy sa obrátil na španielsky dvor. Španielsky kráľ nakoniec výpravu podporil. Krištof Kolumbus vyplával v auguste r. 1492. Po ceste na západ sa zastavili na Kanárskych ostrovoch.

Vedcom sa podarilo objaviť doteraz neznámy jazyk

Vo vzdialenej oblasti Indie sa vedcom podarilo objaviť neznámy jazyk. Nazýva sa Koro a zdá sa, že je odlišný od iných jazykov z rodiny, do ktorej patrí. Podľa vedcov však je ohrozený. Jazyk Koro objavil tím jazykovedcov počas expedície v severovýchodnej Indii Arunáčalpradéš. Výskumníci hľadali iné dva málo známe jazyky, ktorými sa hovorí len v malej oblasti. Keď tieto jazyky nahrávali a počúvali, objavili tretí, ktorý bol pre nich úplne nový. “Nemuseli sme zájsť ďaleko v našom zozname slov, kým sme si uvedomili, že je extrémne odlišný v každom možnom smere,” uviedol jeden z vedúcich expedície David Harrison. Jazykovedci nahrali tisícky slov a zistili, že Koro sa od iných jazykov v oblasti skutočne odlišoval.