Kolonádový most čaká čiastočná rekonštrukcia

SITA

Rekonštrukciu Kolonádového mosta za približne 140-tisíc eur pripravuje Mestský úrad v Piešťanoch. Hlavnú časť rekonštrukčných prác bude tvoriť výmena osvetlenia a káblových rozvodov. Súčasťou obnovy bude aj dočasné statické zabezpečenie prestrešenia pešej časti mosta a náter fasád a stropov. Na kompletnú rekonštrukciu pamiatky radnica peniaze nemá.

„Sú to tie najakútnejšie problémy. V budúcnosti je navrhnutá rozsiahla oprava a rekonštrukcia mosta. Dúfame, že bude možné uchádzať sa o grant z fondov Európskej únie,“ povedala vedúca odboru správy majetku Mestského úradu v Piešťanoch Eva Pobjecká. Stavebné firmy sa môžu o zákazku uchádzať do 7. marca.

Kolonádový most je jedným zo symbolov Piešťan, spája mesto s Kúpeľným ostrovom. Pochádza z rokov 1930 až 1933, postavili ho z iniciatívy Ľudovíta Wintera podľa návrhu architekta Emila Belluša. V roku 1933 boli do presklenej steny vkomponované dve leptané vitráže podľa návrhov Martina Benku. V roku 1945 most poškodila ustupujúca nemecká armáda, obnovu dokončili v roku 1956. Čelo mosta zdobí svetoznáma socha barlolamača.

Radnica už niekoľko rokov avizuje komplexnú rekonštrukciu tejto významnej architektonickej pamiatky, ktorá má problémy so statikou. Peniaze na väčšiu opravu sa však v rozpočte mesta zatiaľ nenašli.

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa kety
Offline

Male doplnenie:

Takyto kryty most  patri k raritam Strednej Europy.

    Myslienku kryteho mosta dal genialny najomca kupelov Ludovit Winter( vrele doporucujem precitat si jeho zivotopis-tento velky maly clovek, pre mna, nema konkurenta v  zivotnom diele jednej osoby ).  Zakladnou myslienkou bola snaha maximalneho komfortu pre pacientov- aby sa "suchou" nohou dostali do mesta z kupelneho ostrova. Povodne mala byt v strede vozovka a po bokoch kryte chodniky. Sam Winter tuto myslienku zavrhol pre  prievan, ktory by tam vznikol a tiez   skutocnost , ze by boli pacienti od seba oddeleni a nevideli sa.

   K jeho kolorytu patrili lepty podla navrhu Martina Benku, ktore vyplnali 2 stredne sklenene deliace polia  s nazvami Piesne Detvy a Na salasi.  V roku 1945 boli zasluhou obetaveho zamestnanca kupelov  predvidavo uschovane, pretoze v tom roku most ustupujuce nemecke vojska znicili. Most bol obnoveny az po 11 rokoch.

  V sucasnosti su lepty nahradene kopiami, bohuzial kvoli pripadnym vandalom.

My, Piestanci ,mu hovorime familiarne Skleneny.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.