Hrad Červený Kameň sa v sobotu premení na svet detí

Obrázok k článku od zora.

Do sveta rozprávok pozýva všetky deti v sobotu Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Červený Kameň. Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí (MDD), ktorý si celý svet pripomína 1. júna, sa hradné múzeum rozhodlo spestriť návštevu deťom a ich rodičom. Deň plný zábavy a dobrodružstva môžu na hrade nad obcou Častá v okrese Pezinok prežiť v sobotu 2. júna od 9:00 do 17:00, agentúru SITA o tom informoval kultúrno-propagačný manažér SNM – Múzeum Červený Kameň Ľuboš Haršány.

 

Počas sobotňajšej návštevy hradu sa návštevníci môžu stretnúť s princeznou, ktorá porozpráva, aké je to tráviť celé dni na hrade a ďalšie podrobnosti zo života princezien. Tí odvážnejší sa môžu vydať na dobrodružnú cestu za truhlicou plnou zlata, či prejsť cestu stredovekého človeka, na ktorú pozve združenie Schatmansdorf, avizoval v tlačovej správe k MDD na Červenom Kameni Haršány. Pripravené je aj bábkové divadelné predstavenie v podaní tradičného rodinného bábkového divadla Marioneta. Deti sa budú môcť vyšantiť v detskej aréne, užiť si maľovanie na tvár a vyskúšať si aj streľbu z luku, hod oštepom alebo sekerkou. Súčasťou programu budú vystúpenia slovanskej skupiny Satyros a skupina Kenshin Tachi predstaví kus japonskej histórie.

 

Hrad Červený Kameň sa nachádza na juhovýchodnom svahu Malých Karpát nad obcou Častá (okr. Pezinok) a jeho vznik sa datuje do 13. storočia. Medzi najznámejšie šľachtické rody, ktoré hrad vlastnili, patrili Fuggerovci a Pálffyovci. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a slúži ako múzeum.

 

SNM - Múzeum Červený Kameň sa špecializuje na vývoj bytovej kultúry šľachty a meštiactva na Slovensku. V expozícii múzea si v halách, jedálni, salónoch i v rytierskej sále možno prezrieť dobové interiéry od renesancie až po secesiu. Zároveň sa dá zoznámiť s pôvodnými priestormi hradu, s lekárňou, salou terrenou (záhradná sála prechádzajúca z interiéru do záhrady) a kaplnkou Nanebovzatia Panny Márie. Súčasťou prehliadky je aj kabinet zbraní. Unikátom hradného múzea je zachovaný obranný systém bývalej renesančnej pevnosti a pivnice, ktoré patria k najväčším v strednej Európe. Múzeum sa od júna do septembra dá navštíviť od pondelka do nedele od 9:00 do 17:00. Pre záujemcov sa hrad dá prejsť i s anglicky hovoriacim sprievodcom, a to v júni v sobotu a v nedeľu o 11:30 a 15:30 a od júla do septembra každý deň o 11:30 a 15:30.

 

foto zdroj: Wikipédia


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.