Čínska polícia zhabala dinosaurie fosílie odcudzené zo staveniska

Obrázok k článku

Čínska polícia zhabala na juhu krajiny skamenenú dinosauriu kostru a 231 vajec pravekého plaza. Fosílie zrejme odcudzili z miestneho staveniska po tom, ako ich odkrylo odstreľovanie hornín, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá. Ostatky boli ukryté v jednom z domov v meste Che-jüan. K razii došlo 29. júla, deň po tom, ako sa na inkriminovanom stavenisku našlo viacero fosílií, ktoré sa však krátko nato stratili.

 

Podľa miestnych úradov pochádzajú dinosaurie skameneliny z obdobia kriedy, ktorá sa začala pred 145,5 milióna rokov a trvala asi 80 miliónov rokov. Fosílie patria jedincovi z rodu psitakosaurus. Išlo o bylinožravého dinosaura, ktorý sa pohyboval po zadných končatinách a dosahoval dĺžku dva metre vrátane chvosta.

 

Che-jüan leží v oblasti bohatej na výskyt pravekých kostrových nálezov. Tamojšie múzeum spravuje celosvetovo najväčšiu zbierku dinosaurích vajec, viac ako 10-tisíc. Všetky fosílie nájdené na území Číny patria podľa zákona štátu. Narábať a obchodovať s nimi majú právo iba experti.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!