Renesančný festival vo Waxahachie

Titulny obrazok blogu uzivatela: dorotka

Názov, ako to už zvykne byť, trošku zavádza.
Waxahachie je malebné texaské mestečko s koloniálnou zachovanou a udržiavanou architektúrou, ulice poschodových domov s masívnymi drevenými stĺpmi na priečelí a drevenou hojdačkou na prednej verande. Však to poznáte z filmov. Meno mestu dali pôvodní obyvatelia Ameriky z kmeňa Wichita a v preklade znie nepoeticky –Tuk z divej mačky. Pôvodných obyvateľov, nech mi to prepáčia, Indiánov, tu  žije len okolo 1 percenta    a tak ako ostatné kmene  Nativ of America z juhozápadu USA boli vysídlení do neúrodnej tornádovej Oklahomy. dorotka dorotka dorotka dorotka dorotka dorotka
V extraviláne Waxahachie, na ploche 15 hektárov, vznikol v roku 1981 areál s maketami anglického hradu  Scarborough a jeho podhradským mestečkom. Tak ako v okolí stredovekej tvrdze severného Yorkshiru, pôvodne drevenej,  boli rozmanité stavby profánne i sakrálneho charakteru , budoval sa i „park“ pre festival. Všetky budovy sú funkčné, prevažne zachovávajú parametre autentickosti v rozmeroch, dispozícii i materiále, vyjmúc opevnenia, kamenné a murované stavby. Pravdaže i skalnatý ostroh a výhľad na severné more. Anglický Scarborough castle s rímskymi signálnymi stanicami, anglo škandinávskymi vojnami, povstaniami  šľachty, obliehaniami, vojnami a občianskymi povstaniami vo svojich dejinách, je súčasťou kultúrneho dedičstva UK. Svojou dobre zmapovanou históriou a tým napodobiteľnou rozmanitosťou bol lákavou výzvou pre organizátorov Festivalu renesancie vo Waxahachie.
Festival prebieha cez víkendy  dva mesiace, v apríli a máji, v žiadnom prípade jeho dlhé trvanie nevyvoláva  klesajúcu kadenciu. Je to prehliadka remesiel, umenia i umení, znalostí, tradícií, hudby a divadla, ľudovej zábavy, gastron=omie, iluzionistov a – návštevníkov.
Zaskočilo ma, aké množstvo promenádujúcich je v historických odevoch, od jednoduchých Robinov Hoodov a lúčnych víl , cez rímskych vojakov v náročnej zbroji, mužov a žien v  typickom cigánskom odeve, až po nobilitu v autentických šatách, plášťoch, blúzkach a košeliach.  Mužom v škótskom národnom kroji, zavinovacej károvanej sukni kilt a vlnených podkolienkach, to moc pristalo. A ženy, po zbytok roka puritánske dámy, sa odviazali vyzývavou dekoltážou renesančných šiat. Historické kostýmy sp=lňali aj tie najnáročnejšie kritériá, mnohé boli ručne šité zo zamatov, brokátov a čipiek. Zazávidela som ich repliky a v duchu som do nich obliekala naše hradné hostesky...
Na festivale Scarborough sa Američania takmer vzdali hranoliek, hamburgerov a vyprážaných kureniec, pretože i v ponuke jedál platil princíp stredovekej gastronómie /i kvasinkového piva/.  Aj atrakcie pre deti, mohutné hojdačky a kolotoče boli poháňané ľudskou silou, alebo chúdatkami oslíkmi.
Festival renesancie /tiež Scarborough Fair/ má denne minimálne tri rytierske prehliadky, v rôznych etapách vyše 200 predstavení, divadelné hry, hudobné vystúpenia, strelecké preteky, mnohé atrakcie a kurzy.  Samozrejmé sú špeciálne programy pre deti a mládež spojené s prednáškami v pracovných týždňoch.
Organizácia festivalu je v prevažnej miere na báze dobrovoľníckych združení, záujmových spolkov a má vytvorené dobré zázemie financovania činnosti, pretože takáto podpora je pre podnikateľov česť.
Festival vo Waxahachie je roztopašný, ale nie lascívny, prevoňaný pečeným mäskom a bielymi magnóliami. Farebný, strhujúci a vy ste jeho súčasťou, nie pasívnymi divákmi. Závisí len na vašej miere sebaidentifikácie,do ktorej sociálnej vrstvy sa v daný deň zaradíte a taký kostým si zvolíte. Členom kráľovskej družiny?,Šľachty ?Alebo  tulákom, zlodejom, neviestkou ?
Predstavila som si festival, v celej plastičnosti i keď v kratšom trvaní, v našich neživých areáloch hradov, trebárs celkom  blízko hlavného mesta a s potenciálnymi návštevníkmi zo susedných veľkomiest, na Červenom Kameni.
 dorotka


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: Pamiatky_35

Obrázok používateľa dorotka
Offline

VLCIK, zo Simon and Garfunkel sa mi vzdy podlamovali kolená, i dnes. Bezhraničná invencia ?

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Are you going to Scarborough Fair?

/>

Voľby prehliadania komentárov

.

dorotka - blog

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.