Auguste Renoir – francúzsky maliar, grafik a sochár

Obnova.sk Foto

3. decembra 1919 zomrel francúzsky maliar, grafik a sochár Auguste Renoir, predstaviteľ impresionizmu. Spočiatku bol ovplyvnený realistami, obdivoval P. P. Rubensa a benátske maliarstvo. Bol vynikajúcim koloristom, skúmal vlastnosti svetelných farebných efektov. Tematicky vychádzal z dobovej obľuby žánrových scén: Tanec v Moulin de la Galette, Raňajky veslárov. Neskôr sa venoval ženským aktom (Kúpajúce sa ženy, Spánok po kúpeli), krajinomaľbe a portrétu. Narodil sa 25. 2. 1841.

Obnova.sk Foto
Baigneuse dans le paysage

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Auguste Renoir – Maliar

Auguste Renoir (1841 – 1919) patril ku zakladateľom impresionizmu. Jeho obrazy vynikajú využitím svetla. Narodil sa v Limoges, mladosť strávil v Paríži. Hoci pochádzal z nemajetnej rodiny, jeho rodičia ho s láskou podporovali v rozvoji jeho výtvarného nadania. Renoir patril k maliarom, ktorí sa dočkali slávy ešte počas svojho života. Mal bohatú klientelu, ktorá si jeho obrazy objednávala vďaka úspešnej výstave v Paríži, kde predstavil obraz zobrazujúci pani Charpentierovú s deťmi. Veľa cestoval a po celý život neúnavne maľoval.

Martin BENKA – maliar, grafik, ilustrátor

(21.9.1888 Kostolište – 28.6.1971 Martin)
Maliar, grafik, ilustrátor, nár. umelec
Vo Viedni navštevoval súkromnú maliarsku školu, v Prahe krajinársku školu A. Kalvodu. Od r. 1939 žil v Martine. Bol zakladateľom moderného slov. výtvarného prejavu v maľbe a kresbe.