Archeológovia zostavujú katalóg včasnokresťanských cintorínov

KP / TK KBS 200108 – Nemeckí archeológovia skúmajú v súčasnosti pohrebiská obdobia včasného kresťanstva v bývalej Rímskej ríši. Pod vedením Prof. Reinera Sörriesa z Katedry kresťanskej archeológie na univerzite v Erlangene-Norimbergu chcú archeológovia vydať obsiahle štandardné dielo.
Doteraz existuje iba zoznam z roku 1893, ktorého autorom je Mariano Armellini. Obsahuje však výlučne katakomby v Taliansku. V novom diele majú byť zahrnuté všetky miesta v celej oblasti ovládanej Rimanmi. Projekt financuje norimberská banka.

http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2001/tlac-2001-06-20-c.htm

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vatikánsky archív: Nález udania Galileia pre teóriu o atómoch

KP / TK KBS, marec 2001 – Senzáciu vzbudil v Taliansku nález spisu vo vatikánskom tajnom archíve, ktorý priniesol nové poznatky o odsúdení talianskeho prírodovedca Galilea Galileiho (15. 2. 1564 – 8. 1. 1642). Objavené udanie podporuje z historického výskumu už dlhšie známu tézu, že Galileia odsúdila inkvizícia menej pre jeho prírodovedecké pozorovania a skôr pre filozoficko-teologické odchýlky.

Prví destilovali mnísi

Práca, 16. 11. 2001 – V Leningrade – teda teraz už opäť v Sankt Peterburgu – sa nachádza prvé múzeum vodky na ruskom území. Nápad skrsol v hlave jedného kožného lekára, ktorý sa zveril so zámerom istému jazykovedcovi a napokon našli podporu aj zo strany orgánov mesta.