Bytča Sobášny palác

Jedná sa o obdĺžnikovú jednoposchodovú stavbu, ktorá prekvapuje vnútornou dispozíciou. Vstupná hala je zaklenutá krížovými klenbami. Hlavná sála sa nachádza na poschodí a je vybavená arkierom. Bohatá bola i maliarska výzdoba interiérov, ktorá korešpondovala s výtvarným riešením fasád. Pri vstupe upúta pozornosť bohato zdobený portál. V supraporte je profilovaná rímsa, ktorá stojí na dvoch konzolách ozdobených rozvilinou. Pri konzolách stoja dvaja anjeli, ktorí sa rukou dotýkajú erbov. Fasády sú zdobené figurálnymi a ornamentálnymi sgrafitami.

História a vývoj: 

Sobášny palác nechal postaviť v roku 1601 Juraj Thurzo. Palác bol včlenený do areálu zámku a okrem reprezentatívnych účelov sa využíval na skladovanie obilia, alebo rôzneho tovaru. Vo vlastníctve Esterháziovcov v roku 1647 vyhorel a po oprave sa začal využívať prevážne ako sklad. Pri ďalšom požiari v roku 1856 zhorela strecha. V roku 1886 bola opravená budova adaptovaná na okresný súd. Požiar sa palácu nevyhol ani v roku 1904. Po tejto udalosti bola drevená strecha nahradená škridlovou. Od roku 2002 je vo vlastníctve Žilinského samosprávneho kraja a v správe Považského múzea v Žiline.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

V roku 2009 bola dokončená rekonštrukcia, ktorú zabezpečil Žilinský samosprávny kraj za pomoci nórskeho finančného mechanizmu, EHP a štátneho rozpočtu SR.

Číslo UZPF: 
1322
Index PÚSR: 
2
Číslo - orientačné: 
4
Obec: 
Bytča
Poloha: 
Objekt je súčasťou areálu kaštieľa.
Prístup: 
Peši z námestia asi päť minút.
Informačné zdroje: 

Mrvová J., Okániková M., Sobášny palác klenot Bytče, Žilinský samosprávny kraj, 2009

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

You are not authorized to access this content.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Logo

Bytča Sobášny palác

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy

Titulny obrazok blogu uzivatela: Michaela Kubíková
"Komu patria pamiatky?"
25. október, 2016, Michaela Kubíková
Titulny obrazok blogu uzivatela: strapako
Zistenie signatúry obrazu
23. október, 2016, strapako