Getty Museum vráti holandskú maľbu ukradnutú nacistami

Obrázok k článku

Predstavitelia J. Paul Getty Museum v utorok informovali, že dedičom židovského obchodníka s umením Jacquesa Goudstikkera vrátia holandskú maľbu zo 17. storočia, ktorú počas druhej svetovej vojny ukradli nacisti.

Goudstikker ušiel z Holandska v roku 1940, krátko pred tým, ako do krajiny vtrhli nacisti, pričom tam zanechal veľkolepú kolekciu umenia, vrátane krajinky Pietera Molijna z roku 1640 (Landscape with Cottage and Figures). "Getty maľbu získalo v dobrej viere na aukcii v roku 1972 a nikdy ju nevystavovalo," uvádza sa vo vyhlásení múzea. V spolupráci so zástupcami Goudstikkerových dedičov však zistili, že maľba bola v čase invázie v roku 1940 jeho majetkom a po skončení vojny ju rodine nevrátili. "Na základe týchto zistení sa Getty rozhodlo, že by sa maľba mala vrátiť dedičom," skonštatovali zástupcovia múzea.

Goudstikkerova dedička Marei von Saher už roky bojuje na súdoch a snaží sa získať naspäť rodinnú umeleckú zbierku, ktorá sa roztratila po celom svete. "Vždy je povzbudzujúce vidieť dôležitú kultúrnu inštitúciu, akou je Getty Museum rozhodnúť sa urobiť správnu vec pre obete holokaustu a ich dedičov," komentovala správy zberateľova nevesta, ktorá žije v USA.

Foto: getty.edu


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy