aktivita diskusia Remeslá zlatníctvo ako slobodné povolanie

Tagged: ,

 • zlatníctvo ako slobodné povolanie

  Posted by karasisi on 23. augusta 2015 at 13:13

  Nemá tu prosím niekto skúsenosť ako fungovať – a hlavne papierovo naštartovať výrobu šperkov z drahých kovov bez živnosti, cez slobodné povolanie? Ďakujem

  karasisi odpovedal 8 years, 8 months ago 5 Členovia · 8 odpovede/odpovedí
 • 8 odpovede/odpovedí
 • sasha

  Member
  31. augusta 2015 at 10:34

  Aspoň v skratke.

  Podnikateľom podľa Obchodný zákonníka (Zákon č. 513/1991 Zb.) je aj osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov. Príslušník slobodného povolania sa nepovažuje za SZČO (samostatne zárobkovo činnú osobu – živnostníka), preto sa neregistruje na živnostenskom úrade, ale na Štatistickom úrade do štatistického registra. (§ 2 odseku 2 písm. c) Obchodného zákonníka)
  Činnosti, ktoré nie je možné považovať za živnosť vymenúva zákon o živnostenskom podnikaní. Živnosťou nie je využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti ich autormi (spisovatelia, autori vynálezov, hudobníci, dramatickí umelci, výtvarní umelci atď.). (§ 3 zákona č.455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní)
  Chceš predávať šperky, ktoré sú Tvojim dielom. Je to možné v rámci slobodného povolania a spísania umeleckej zmluvy. Ak však chceš predávať veľa šperkov a mnohým odberateľom, musel by si umeleckú zmluvu spísať s každým z nich. Pri umeleckej zmluve Tvoj vzťah s odberateľom vzniká na základe zmluvy a objednávky.
  Taktiež sa môže stať, že budeš chcieť rozšíriť svoje podnikanie aj o predaj šperkov iných výrobcov. V takom prípade je potrebné zriadiť si živnosť a s autormi ktorých šperky budetš predávať spíšeš zmluvy o dielo.

  Slobodné povolanie nie je jednoznačne definované žiadnym právnym predpisom SR, ale spomína sa v Zákone č.136/2010 Z. z. o službách na vnútornom trhu a Zákone č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.

  Postup pri zakladaní slobodného povolania:
  1/ Na založenie slobodného povolania je potrebné mať splnené osobitné podmienky slobodného povolania podľa konkrétneho zákona – vzdelanie, prax, odborná skúška, atď.
  2/ Registrácia na Štatistickom úrade SR (Pozor, nie na živnostenskom úrade!) – v závislosti od prihlasovaného povolania môžu vyžadovať doklady o splnení osobitných podmienok.
  3/ Registrácia na Daňovom úrade SR – kvôli prideleniu daňového identifikačného čísla (DIČ). Každý príslušník slobodného povolania je povinný registrovať sa u miestne príslušného správcu dane do 30 dní.
  4/ Prihlásenie do zdravotnej poisťovne –  ide o nahlásenie zmeny kategórie platiteľa poistenia. Príslušník slobodného povolania je povinný splniť si do 8 dní od pridelenia IČO oznamovaciu povinnosť a oznámiť zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa.
  5/ Prihlásenie do sociálnej poisťovne – ak fyzická osoba v minulosti ešte nevykonávala slobodné povolanie, ani živnosť, nie je potrebné ísť do Sociálnej poisťovne nahlásiť začiatok podnikania. Sociálne poistenie je v prvom roku podnikania len dobrovoľné, v ďalších rokoch závisí od dosiahnutých príjmov z podnikania.

  Aj keď slobodné povolanie nie je živnosť podlieha legislatíve
      zákon č. 580/2004 Z. z o zdravotnom poistení,
      zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov,
      zákon č. 461/2003 Z. z o sociálnom poistení,
      zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.

 • pipo

  Member
  31. augusta 2015 at 13:26

  Pekne remeslo a mohol by si sa pochvalit niecim z tvorby. Nech vidime co si u teba budeme moct s obnovackou zlavou kupit :o) :o)

  Zlatnictvo nie je len take hocijake remeslo a preto kvizova otazka. Vedel by si vyrobit taky privesok ako je na obrazku – vedel by si urcit obdobie vzniku tejto predlohy a kolko by si za to pytal.

 • asomtam

  Member
  31. augusta 2015 at 23:56

  https://www.pinterest.com/marzipanage/dressing-the-hungarian-aristocracy/

  Austria-Hungarian Renaissance Revival “Saint George” pendant, silver, partly gilded, engraved and colored with enamels. 12 almandine garnets, 15 turquoises and 7 natural pearls, circa 18

 • pipo

  Member
  1. septembra 2015 at 15:52

  Asomtam, nevedel som, ze aj ty Brutus, zlatnicis. A po comze to vyrabas?

  Rovnako dakujem za zaujimavu, na obnova.sk vsak beznu, odpoved tebe karasisi.

 • martas

  Member
  14. septembra 2015 at 9:28

  Zdravim,

  krome povinnosti na uradech, ktere popsal Sasha, si jeste dovolim jednu pripominku – puncovni urad. Nevim, jak to u vas sousedu, ale v CR je povinnost se registrovat na puncovnim urade bez ohledu na zivnost nebo jen autor. U autorstvi je bohuzel omezene mnozstvi sperku a nevim, kolik PU stanovuje.

  Krome toho prideli Vam znacku (autorskou) a pak je treba mit punc.raznice dle ryzosti materialu, jeste cejchovanou vahu. Tady je uz je vetsi investice (cejch.vaha neni zrovna levna)..

  To Pipo: Sice Vas dotaz neni smerovan ke mne, ale presto si dovolim:

  privesek je slozen z nekolika komponentu (cca 25 ks), je tam hlavne ryta prace.

  Ale je to prace casove narocna a levne by to nebylo…..

  MF

 • sasha

  Member
  14. septembra 2015 at 12:23

  Pre MarTas aspoň v skratke

  Na účely puncového zákona sa rozumie výrobcom podnikateľ, ktorého predmet podnikania zahŕňa výrobu tovaru, … výrobu alebo spracovanie klenotníckych zliatin, ,,, ktorý niektorú z uvedených činností vykonáva na základe iného oprávnenia než oprávnenia prevádzkovať živnosť … alebo osoba, ktorej činnosť spočíva v realizácii výsledkov vlastnej duševnej činnosti chránenej osobitným predpisom (Autorský zákon).

  § 31 PZ Výrobcovia a obchodníci sú povinní do 15 dní odo dňa zápisu do živnostenského registra alebo obchodného registra puncovému úradu písomne oznámiť predmet podnikania, sídlo a miesto podnikania, adresy prevádzkarní, ak sú zriadené, a adresu pre písomný styk, ak je odlišná od sídla alebo miesta podnikania.

  Neviem o tom, že výrobca autorského šperku na Slovensku by bol nejako obmedzovaný pokiaľ ide o počet vyrobených kusov. Link na aktuálnu slovenskú legislatívu nájdeš TU

 • martas

  Member
  14. septembra 2015 at 13:18

  aj tak ci tak, proste autor ci podnikatel musi nahlasit praci drahymi kovy na PU.

  Co se tyce omezeni vyroby poctu ks, tak to v CR je – na duvod si presne nevzpomenu…..

  Mozno jsem to preslechl… :-)

   

 • karasisi

  Member
  19. septembra 2015 at 19:39

  jaj, pekne dakujem za odpovede a kvizovu otazku smiley, myslel som ze mi pride dake upozornenie ak niekto bude odpovedat a tak som teraz milo prekvapeny kolko tu toho je, myslel som ze tu nic nenajdem.

  este raz vdaka

  inak, medzitým som uz dostal odpoved z puncového úradu, vlastne tak ako pise Sasha

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť