aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Zatravnovanie korun hradnych murov a torzalnych stavieb

Tagged: 

  • harp

    Member
    13. júna 2012 at 9:54

    V diskusii o Hrad ebeckov sa rozvinula takato debata:

    http://www.obnova.sk/diskusia/hrad-beckov?page=5#comment-65227

    leguan pisal:

    vstupná brána hradu  – to zatrávnenie nem dobre vyzerá,

  • harp

    Member
    13. júna 2012 at 9:56

    25. máj 2012 – 20:38 #62 harp

    Nikoho nechcem branit. Ale to je zatravnenie z minuleho roka – jesen. Potrebuje este par sezon, aby sa samoOsialo. Je sice pravda ze sa tomu aby kopirovali ZVLNENU KORUNU MOHLI VIAC POVENOVAT.

    25. máj 2012 – 21:53 #63 vlcik-tlcik

    a ich zasa chcem brániť, zjavne robili niečo čo nevedia a nerozumia tomu. Zlé tam je všetko, od absolútne nevhodného zloženia pôdy až po dnes už seno na koreni. Pritom stačilo jedno, trochu otvoriť oči a myseľ. Na skalách na ktorých je hrad postavený prípadne trochu vyššie nad hradom stačilo pozrieť, ako takéto prípady rieši príroda, ktorá je ďaleko múdrejšia ako my všetci dohromady od pôdneho zloženia až po druhy flóry. Za paradox považujem to, že starým slovákom – poľnohospodárom to musí ukázať potomok ázijských kočovných privandrovalcov. 

    a pridal tuto a dalsie foto…

  • harp

    Member
    13. júna 2012 at 9:56

    Zas nikoho neobhajujem. Tie suchomilky su fajn. Ale skusal si niekedy zo sutiny odobrat plat. Je to takmer nemozne. Mozno ztak po 10 cm2. Humoidna vrstva v ktorej rastie trava je hruba niekedy iba 1cm.    Riesenim zostava, vyuzit plat od inakadial a osiat ho suchomilkami. Alebo pockat kym to spravi priroda. V tom pripade je lepsie ked je vrstva sbstratu prerasteneho rastlinstvom hrubsia. V ich pripade je samozrejme problemom ilovita zemina.   Toto je vsak uz na inu temu.

    Premiestnime sa? 

    … a sme tu.

  • harp

    Member
    13. júna 2012 at 10:02
  • vlcik-tlcik

    Member
    13. júna 2012 at 10:15
  • harp

    Member
    13. júna 2012 at 15:58

    Vlcik, 

    ano poznam ten material. Takze mozeme temu uzavriet. Lebo uz nie je co riesit a vsetko funguje vsak!

  • evi

    Member
    13. júna 2012 at 21:45

    Na  Katarínke bola metóda robená (len na prvé letmé prečítanie) ako pokus-omyl, aj keď s veľkou dávkou zdravého rozumu a botanickej bázy , čo už je tá správna cesta.  Obrázok z Beckova hovorí o absolútnom nepochopení, ako má zatrávnenie fungovať – teda nie ako náplasť, ale funkcia. 

    Nie som botanik a fytocenológ a práve takýto by mal prehovoriť. Zhrniem úskalia problému zo záhradníckeho pohľadu:  zatrávnenie koruny múrov má plniť funkciu strechy. Estetika a okamžitý efekt nie sú priority. Kolónia vhodných rastlín (nemusia to byť len trávy, ale aj všetky byliny s vyhovujúcim koreňovým systémomako rozchodníky, lebo keby sa tam vysiala borovica, nebolo by to žiadúce) by mala vytvoriť pavučinu z koreňov a substrátu, krorá by tlmila tepelné výkyvy a umravnila vodný režim múrov.  Najlepší systém by bol výsev do substrátu – no ťažko pri daždi udržať nekrytý substrát. Zlupovanie pekných zelených trávnych drnov ( z predsiene MS by som mala používať slovo “mačina”) niekde na pasienku pod hradom tiež nie je dobrým riešením, lebo trávny porast má úplne iný režim. Ideál je poobzerať sa (ako na Katarínke) po okolí a z miest, ktoré majú podobné stanovisko, pôdu a expozíciu odkukať druhové zloženie. Je to vlastne taký alpínsky stupeň v inak nealpínskej krajine. A, samozrejme, táto aplínska vložka má iné zloženie v rôznych slovenských kútoch. Substrát je možné namiešať zo štrku a málo humóznej zeminy nezaburinenej merlíkmi a pod. Aj štrk je dôležitý (vápenatému dáme to, čo je vápnomilné atď). Vysadené rastliny sa môžu priťažiť kameňmi. Nepodceniť  údržbu (ak sa dá), myslím pletie nevhodných rastlín – sukcesia je fajn, ale tu nemusí byť najlepším riešením. Doporučujem neaplikovať suchomilné rastliny zo záhradkárskych portálov, lebo tie ponúkajú zväčša nepôvodné a šľachtené druhy, ktoré do krajiny nepatria. 

    Posledná vec – ozelenenie koruny múrov je v podstate  extenzívna zelená strecha. Web ponúka množstvo riešení. 

  • vlcik-tlcik

    Member
    23. júla 2012 at 22:22

    [quote=harp]

    Vlcik, 

    ano poznam ten material. Takze mozeme temu uzavriet. Lebo uz nie je co riesit a vsetko funguje vsak!

    [/quote]

    To som nepovedal,iba som chcel oproti tomu zúfalstvu na Beckove ukázať, že existuje celkom slušný elaborát, na ktorom sa dá stavať, prípadne rozvíjať.

    Otázka pre Evi, dá sa niekde kúpiť semeno tráv napr. kostrava sivá, prípadne ďalšie, ktoré nie sú šľachtené?

  • evi

    Member
    23. júla 2012 at 22:48

    Vĺčik, netuším. Popozerala som chvíľu po nete, ale všade  ( na troch známych trávnikárskch stránkach  sú  ponúkané len zmesi tráv a ak kostrava sivá, tak len ako okrasná rastlina v sortách. Ja ju vo výsadbách neznášam – klienti si ju (šľachtenú výraznú strieborno-sivo-modrú )  vyžadujú a v záhradníckych substrátoch nerastie pekne dlhšie ako 2-3 roky. Ale Ty si asi iné myslel….tak sorry

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť