aktivita " diskusia " Múzeá a Galérie " Záhorská galéria Jána Mudrocha

Označené: 

 • Záhorská galéria Jána Mudrocha

  Posted by uskalienka on 21. novembra 2011 o 6:20

  Záhorskú galériu pomenovali po Jánovi Mudrochovi

  SENICA 15. novembra (SITA) – Záhorská galéria v Senici je od dnešného dňa pomenovaná po maliarovi Jánovi Mudrochovi. Jeden z najvýznamnejších slovenských umelcov sa narodil v roku 1909 v Sotine, ktorá je už súčasťou Senice. O premenovaní na Záhorskú galériu Jána Mudrocha rozhodli poslanci Trnavského samosprávneho kraja ešte v septembri, slávnostný akt sa konal dnes.

  Záhorská galéria Jána Mudrocha spravuje v zbierkovom fonde 63 jeho diel, venuje sa výskumu a interpretácii jeho tvorby a pravidelne predstavuje jeho dielo návštevníkom tohto kultúrneho stánku. Galéria patrí medzi inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja. Krajský parlament v ostatných rokoch pomenováva stredné školy a kultúrne inštitúcie po významných osobnostiach, ktoré sú s nimi spojené.

  Ján Mudroch študoval na súkromnej škole Gustáva Mallého v Bratislave, na Umelecko-priemyselnej škole a na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Po skončení štúdií vyučoval na Škole umeleckých remesiel v Bratislave, v rokoch 1939-41 aj na Oddelení kreslenia a maľovania SVŠT v Bratislave. Bol prvým rektorom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Zomrel v roku 1968 v Bratislave. 

  uskalienka odpovedal pred 11 rokov, 6 mesiacov 1 Člen · 0 odpovede/odpovedí
 • 0 odpovede/odpovedí

Sorry, there were no replies found.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz