aktivita diskusia Múzeá a Galérie Výstavy v Nitre

Tagged: 

  • Výstavy v Nitre

    Posted by uskalienka on 5. augusta 2009 at 9:51

    V Nitrianskej galérii dve nové výstavy

    NITRA 16. júna (SITA) – Dve nové výstavy otvoria v Nitrianskej galérii vo štvrtok. Obe sa venujú tvorbe mladej generácie slovenských umelcov. Výstava Z technických príčin otvorené prezentuje výber interaktívnych diel študentov vysokých škôl s výtvarným zameraním – Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici a Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Ako uviedol kurátor Omar Mirza, napriek tomu, že niektoré ateliéry sa na školách programovo venujú interaktívnej tvorbe, nestretáva sa táto forma umenia s výrazným záujmom odbornej verejnosti a galérií. Výstava chce upozorniť na umenie, ktoré má vďaka svojej otvorenej povahe potenciál osloviť široké spektrum divákov. Na konkrétnych príkladoch predstavuje rôzne podoby interaktivity zastúpené médiami, ako projekcia, inštalácia či objekt. „Divák sa stáva spolutvorcom výstavy, ktorá sa z obyčajného vizuálneho zážitku mení na zábavnú hru,“ uviedol Mirza. Napríklad Jakub Pišek vystaví interaktívnu projekciu, v ktorej obraz reaguje na zvýšenú hladinu zvuku vyvolanú pokrikom alebo dupotom diváka. Čím je divák aktívnejší, tým viac sa električka na projekcii hýbe vpred. Ak je pasívny, ozve sa ženský hlas oznamujúci aktuálnu zastávku.

    Druhá výstava Pacientárium prinesie prierez takmer trojročnou tvorbou rovnomenného zoskupenia študentov Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Audiovizuálna inštalácia krátkych filmov, videa a zvukov populárnej kultúry si nájde svoje miesto v bývalom protiatómovom kryte, dnes výstavnom priestore Bunker.

    _________

    obe vystavy su aktualne do 30. augusta 2009

    uskalienka odpovedal 14 years, 5 months ago 1 Člen · 6 odpovede/odpovedí
  • 6 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    5. augusta 2009 at 9:54

    V galérii Nitrianske motívy v tvorbe umelcov 17.- 20. storočia

    NITRA 9. júla (SITA) – Výstavu Nitrianske motívy v tvorbe umelcov 17. – 20. storočia otvorili v Nitrianskej galérii. Verejnosť ju môže vidieť do 16. augusta. Zameraná je na tvorbu slovenských i zahraničných autorov, ktorí vo svojej komornej maliarskej tvorbe stvárňovali premeny mesta od 17. storočia takmer do konca 20. storočia. V Salóne Nitrianskej galérie sú vystavené staré rytiny neznámych i známych autorov. Z rôznych uhlov pohľadu môžu návštevníci vnímať mestské dominanty ako Nitriansky hrad a podhradie, ale aj rôzne zákutia, uličky či dvory.

    Výstava približuje aj stavebný rozmach Nitry z druhej polovice minulého storočia, ktorá sa postupne menila na moderné mesto. Venovaná je zakladateľovi Nitrianskej galérie Štefanovi Valentovi pri príležitosti druhého výročia jeho úmrtia. Galéria k výstave vydala monografickú publikáciu Spomienky na Štefana Valenta (1908 – 2007), ktorú napísala kurátorka Marta Hučková a finančne ju podporilo mesto Nitra.

  • uskalienka

    Member
    6. septembra 2009 at 16:02

    V Nitrianskej galérii výstavný projekt Home nets

    NITRA 4. septembra (SITA) – Výstavu diel Markéty Kubačákovej Home Nets (to be continued) otvoria v Nitrianskej galérii 9. septembra. Je pokračovaním pôvodného fotografického cyklu Home Nets, ktorý reaguje na zdomácnenie počítačovej a digitálnej techniky, čo postupné obsadzuje nielen náš súkromný, ale aj mentálny priestor. Fotografický cyklus, ktorý tvoria inscenované zátišia na prvý pohľad nezmyselných kombinácií tradičného interiérového zariadenia a počítačových či iných digitálnych komponentov, poukazuje na výraznú zmenu v spôsobe komunikácie v dnešnom svete a na deficit osobných a medziľudských kontaktov. Výstava sa koná v rámci projektu Galéria mladých kurátorov a potrvá do 11. októbra.

    Autorka nadväzuje na pôvodnú myšlienku projektu šikovným využitím výstavného priestoru Nitrianskej galérie Bunker, ktorý v minulosti slúžil ako protiatómový kryt. “Náznaky a priehľady, ktoré poskytujú obmedzený pohľad na ukrytý význam, odkazujú aj na konkrétny výstavný priestor, ktorý vo svojej pôvodnej funkcii slúžil ako miesto určené na ukrývanie, utajenie,” uviedol kurátor galérie Omar Mirza.

  • uskalienka

    Member
    25. septembra 2009 at 10:50

    Počas sobotnej Bielej noci otvorené múzeá, galérie a divadlo

    NITRA 24. septembra (SITA) – Sobotná noc bude v Nitre biela. Od 18:00 do polnoci budú pre verejnosť otvorené priestory Nitrianskej galérie, Ponitrianskeho múzea, Synagógy a Starého divadla Karola Spišáka. Návštevníci si budú môcť pozrieť výstavy sprevádzané lektorským výkladom. Biela noc je sprievodným podujatím medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

    Návštevníci Synagógy si budú môcť pozrieť stálu expozíciu Osudy slovenských Židov, výstavu grafík Shragu Weila, nitrianskeho rodáka žijúceho v Izraeli, a výstavu Kaštiele Nitrianskeho kraja. O 22:00 bude v Synagóge divadelné predstavenie Malé nočné príbehy, ktoré pripraví Teatro Matita zo Slovinska.

    Staré divadlo Karola Spišáka otvorí priestory od 23:30 exkurziou ZZ – Zabudnuté príbehy Za oponou divadla v réžii Divadelného spoločenstva Le Mon.

    V Nitrianskej galérii si záujemcovia o umenie budú môcť pozrieť výstavy Nový priestor, nová hra, na ktorej sa prezentuje nová generácia scénografov a kostýmových výtvarníkov a Scéna N`89 tvorbou súčasných členov Združenia výtvarníkov N`89. K ďalším dvom výstavám Poznać Poznań a Home nets (to be continued) bude lektorský výklad o 21:15. Bielu noc v galérii otvorí koncert skupiny UMK na živo(t) o 18:30.

    V Ponitrianskom múzeu budú sprístupnené výstavy Najvýznamnejšie výskumy slovenskej archeológie, Nitriansko v zrkadle vekov, Živočíchy našich vôd a lesov, Ľudovít Bebjak: Dielo a Múzeum ilúzií.

    Pešou zónou prejde o 20:00 lampiónový sprievod s hudobným sprievodom Swingless Dixieland Jazz Band na vlečke historického traktora. Vyvrcholí na nádvorí pod Nitrianskym hradom ohňovou šou. Na Svätoplukovom námestí bude aj počas Bielej noci nomadSPACE – Potulná galéria, ktorá bude premietať krátke videá mladých výtvarníkov na tému Nežnej revolúcie.

  • uskalienka

    Member
    15. októbra 2009 at 22:03

    Otvorili výstavu oficiálnych fotografií Baracka Obamu

    NITRA 15. októbra (SITA) – Výstavu fotografií oficiálneho fotografa Bieleho domu Peta Souza dnes otvorili v nitrianskej Malej galérii Akcent. Zachytávajú pracovný i súkromný život 44. amerického prezidenta Baracka Obamu. Výstava je prvá svojho druhu na Slovensku a koná sa so súhlasom autora, ktorý sprostredkovalo veľvyslanectvo USA v Bratislave. “Rozhodli sme sa ju zorganizovať na základe toho, že Biely dom začal v apríli tohto roku publikovať oficiálne fotografie, a to na svojej stránke a na fotoserveri http://www.flickr.com. Chceli sme zábery zo zákulisia Bieleho domu priblížiť aj obyvateľom Slovenska,” uviedol pre agentúru SITA spoluorganizátor výstavy Nitriansky podžupan Ján Vančo.

    Výstavu Barack Obama, človek • prezident, ktorá ponúka viac ako 60 farebných fotografií rôznych formátov, otvoril chargé d’ affaires veľvyslanectva USA na Slovensku Keith Eddins. Fotografie zachytávajú Obamove stretnutia so spolupracovníkmi, politikmi, rôznymi osobnosťami a občanmi, jeho zahraničné cesty, ale i chvíle oddychu, ktoré trávi s rodinou. Výstava ponúka pohľad do zákulisia života v Bielom dome, pričom sú tu aj fotografie, ktoré ešte neboli publikované. “Souza urobí niekedy za deň aj vyše tisíc fotografií. Prezident si od neho mnohokrát fotografie pýta aj do svojho rodinného albumu,” povedal Vančo.

    Výstavu si možno zdarma pozrieť v Malej galérii Akcent do 25. novembra 2009 každý deň od 10:00 do 19:30. Potom sa možno dostane aj do ďalších slovenských miest. “Uvidíme, aký bude mať ohlas v Nitre. Zástupcovia veľvyslanectva USA uviedli, že by ju mohli vystaviť aj vo svojich infocentrách, ktoré má ambasáda v niekoľkých slovenských mestách,” uviedol Vančo.
    Ako informoval Radovan Baláž z Malej galérie Akcent, Pete Souza sprevádza Obamu už od jeho nástupu do veľkej politiky. Prvýkrát sa s ním stretol počas jeho prvého dňa v Senáte v januári 2005, keď skladal sľub ako demokratický senátor za štát Illinois. Sprevádzal ho aj na mnohých zahraničných cestách vrátane Kene, Južnej Afriky a Ruska. Souza je americký fotožurnalista portugalského pôvodu. Od roku 1983 do roku 1989 fotografoval prezidenta USA Ronalda Regana. Spolupracoval s denníkom Chicago Tribune, zhruba desať rokov robil pre časopis National Geographic. V súčasnosti je hlavným oficiálnym fotografom Bieleho domu pre prezidenta Baracka Obamu. Zároveň je riaditeľom centra fotografovania v Bielom dome.

  • uskalienka

    Member
    8. decembra 2009 at 15:27

    Výstava A. Borna v malej galérii AKCENT v Nitre

    akad. mal. Adolf Born „Z domova až do cudziny“ – výstava grafík
    malá galéria AKCENT, budova Mestského kúpeľa, Kúpeľná 4, Nitra

    Od 5. decembra 2009 má verejnosť výnimočnú príležitosť vidieť výstavu jedného z najznámejších a najobľúbenejších českých výtvarníkov Adolfa Borna. Venuje sa ilustrácii, grafike, maľbe, karikatúre, animácii, tvorbe poštových známok, scénografii. Na výstave „Z domova až do cudziny“ je v malej galérii AKCENT v Nitre prezentovaná jeho grafická tvorba. Konkrétne 30 diel rôznych formátov vytvorených technikami litografia a lept.
    Na vystavených prácach sa objavujú motívy a osobnosti z vlasti autora, jej histórie, ale tiež z cudziny. Adolf Born je totiž nadšeným cestovateľom. Ako sám vraví: „Už jako malému klukovi mi bylo jasné, že chci být ilustrátorem nebo cestovatelem. Nakonec jsem se stal tím prvním, ale cestovaní mi zůstalo.“
    Zaujímavosťou je, že v súčasnosti prebieha výstava s rovnakým názvom v pražskej galérii Chodovská tvrz, ktorej slávnostného otvorenia sa zúčastnil i český prezident Václav Klaus.

    Významný český historik umenia František Dvořák, priateľ A. Borna, otváral mnoho jeho výstav. O tvorbe tohto výtvarníka uviedol: „„Mluva jeho grafických prací je otevřenou knihou jeho osobního vesmíru, jehož prostor se každou novou prací udivujícím způsobem otevírá do dalších oblastí.“
    Born je neprekonateľným knižným ilustrátorom, čo sa týka počtu kníh, ale aj jedinečnej kvality. Medzi autorov, ktorých knihy ilustroval, patrí i nezabudnuteľný Miroslav Horníček. Ten charakterizoval svoj vzťah k Bornovi, k jeho umeleckej práci nasledovne: „Proč je mi dobře ve světě, který Adolf Born stvořil a neúnavně tvoři dál…protože spojuje fantastické s humorným, protože ono fantastické je současně lyrické a ono komické není jen děláním legrace, ale názorem, úhlem pohledu svébytnou a svéprávnou skutečností.“

    Pútavý vesmír A. Borna plný fantázie a svojrázneho humoru je prístupný všetkým záujemcom v malej galérii AKCENT každý deň od 10:00 do 19:30. Vstup je voľný. Výstava, ktorej časť je predajná, potrvá do 31. januára 2010.

    Informácie o autorovi:
    Adolf Born (1930) študoval výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe (1949-50), Vysokú školu umeleckopriemyselnú (1950-52), Akadémiu výtvarných umení (1953-1955). Od skončenia školy sa venuje karikatúre a ilustrovaniu. Ilustroval stovky kníh. Medzi najkrajšie patria ilustrácie ku knihám Robinson (D. Defoe), Muž s fajkou a husľami (A. C. Doyle) alebo Pipi Dlhá pančucha (A. Lindgrenová). Ďalšími spisovateľmi, ktorých knihy obohatil svojimi prácami boli napr. J. Hašek, K. Čapek, K. J. Erben, K. H. Borovský, Z. Svěrák, E. A. Poe, R. Dahl, A. Dumas.
    Rovnakú popularitu ako ilustrovanie kníh Bornovi získalo i pôsobenie v animovanom filme. Výtvarne spolupracoval na desiatkach filmov a kreslených seriálov. Okrem iného je autorom slávnej a kultovej výtvarnej podoby dvojice žiakov – Mach a Šebestová, knižnej i filmovej. Vytvoril animované titulky k známemu filmu Ako utopiť doktora Mráčka. Bol tiež výtvarníkom animovaných častí legendárnych českých filmov o Básnikoch. Výraznou mierou sa podieľal i na bábkovo-animovanom filme Dobrodružstvá Robinsona Crusoe, námorníka z Yorku.
    A. Born sa venoval i divadelnej scénografii. Za svoju tvorbu – karikatúry, grafiky, ilustrácie, filmy – získal mnoho ocenení, doma i vo svete. Predstavil sa približne na 150 výstavách v Čechách aj v zahraničí – obdivovať jeho tvorbu mohli ľudia napr. vo Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Španielsku, Švajčiarsku, Belgicku, Bulharsku, Nórsku, Turecku, ale aj v Austrálii, Japonsku, Kanade, samozrejme na Slovensku.

  • uskalienka

    Member
    8. decembra 2009 at 15:39

    V Nitrianskej galérii Mikulášska nádielka výstav
    V utorok bude v Nitrianskej galérii vernisáž dvoch výstav a beseda s tvorcami

    NITRA 7. decembra (SITA) – Mikulášsku nádielku výstav pripravila na utorok Nitrianska galéria pre všetkých priaznivcov umenia. Otvorí dve nové výstavy, ktoré budú obohatené diskusiou s tvorcami. Výstava Vanek *1931 Mikyta *1973 predstaví diela generačne odlišných výtvarníkov – keramikára Imricha Vaneka a Svätopluka Mikytu, ktorý sa venuje kresbe a grafike. Ako uviedol kurátor Omar Mirza, výstava je univerzálnou metaforou existencie človeka, jeho životnej cesty od narodenia, cez detstvo a neskorší zápas so životom až po smrť a možnú reinkarnáciu v budúcnosti. Imrich Vanek v 60-tych a 70-tych rokoch 20. storočia vytvoril okolo 50 monumentálnych architektonických diel. Dôležitou súčasťou expozície sú fotografie dokumentujúce tieto diela a dokumentárny film, ktorý vznikol špeciálne pri príležitosti výstavy. Zachytáva rozhovory Mikytu s Vanekom o jeho tvorbe, živote a pohľade na svet, ako aj pátranie po Vanekových dielach, ktoré sú roztrúsené po celom Slovensku. Výstava potrvá do 24. januára 2010. Súčasťou vernisáže bude diskusia s tvorcami, ktorá sa koná v rámci projektu Večery výtvarných reflexií.

    Dobrý deň, pán sused! je názov druhej výstavy, v rámci ktorej sa verejnosti predstaví študent Katedry architektonickej tvorby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Michal Sládek. Zameral sa na projekt obytných blokov, ktoré stavia do kontrastu k beztvarým panelákom bratislavskej Petržalky. Popri tradičnej reprezentácii architektonického návrhu prostredníctvom modelu, pôdorysu či vizualizácií bude mať divák možnosť nazrieť aj do genézy celého projektu cez fotografie, grafické nákresy a vysvetľujúce video a tak ľahšie pochopiť myšlienku projektu. Výstava potrvá do 17. januára 2010.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť