aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie vyroba mydla / mydlo na vsetky sposoby

  • Anonymous

    Member
    6. februára 2006 at 17:02

    palma tumys vyraba mydla, mozno tam. minule som v nejakom casopise cital clanok o vyrobe mydla na slovensku. je tam v strucnosti opisany vyrobny proces. zistim v ktorom casopise.

  • Anonymous

    Member
    6. februára 2006 at 22:31

    Diky! chcem to pre kamaratku, ktora chce vyrabat mydielka vo tvare srdiecok pre svadobnych hosti. Ja to v zahranici zozeniem, ale ju by to tym padom vyslo velmi draho.

  • Anonymous

    Member
    6. februára 2006 at 23:13

    uz som to nasiel.
    casopis zivot c. 3 z 16. 1. 2006, str. 36, alebo http://www.zivot.sk/reportaze/ vonave mydlo. vyraba ho nove mesto nad vahom. tak to skuste.

  • Anonymous

    Member
    6. februára 2006 at 23:47

    Dakujeme Marcel! : )

  • Anonymous

    Member
    9. marca 2006 at 17:54

    Základnou hmotou na výrobu mydla môžu byť kosti, loj, olej a pod. Volakedy na strednej škole sme ako domácu úlohu dostali výrobu mydla. Na mydlo sa to síce príliš nepodobalo ale profka bola spokojná.8O
    Popisovať vlastnú výrobu nemá zmysel, pretože ho nikto asi nebude vyrábať v kuchyni. Tiež predpokladané množstvá sa nebudú pohybovať v desiatkach kg. :wink:
    Pôjde o toaletné mydlo – čisté, neutrálne, tvrdé, s najväčšou pravdepodobnosťou farbené a parfumované.
    Jedným zo spôsobov výroby toaletného mydla je výroba pretavovaním základného mydla. “Základnou hmotou” pre jeho výrobu bude obyčajné, kvalitné, biele, nepáchnuce jadrové mydlo. Rozkrája sa na hoblinky a dá sa do nádoby s veľmi malým množstvom vody, v ktorej sa roztaví. Roztavené mydlo sa potom rozdelí na menšie častí a po primeranom schladnutí sa farbí a parfumuje. Ofarbené a parfumované mydlo sa plní do foriem. Formy sa obalia zlým vodičom tepla a mydlo sa v nich nechá pomaličky stuhnúť. Vo veľkovýrobe sa nakoniec naformované mydlá ešte krájajú a lisujú.
    :cheers:

  • jupiter

    Member
    29. apríla 2006 at 0:27

    No ja som videl vyrobu domaceho mydla kedysi u starkej na dedine. To sa na dvore do velkeho kotla dali vselijake kosti, koze a neviem co vsetko co ostalo nevyuzite zo zabijacky a potom sa to varilo s luhom a sodou nad ohnom. Nakoniec sa vysledna zmes naliala do nejakych nadob a este pred tym ako uplne zatuhla, tak sa drotom nakrajala na kocky. Vysledok bol dost nepodobny terajsim mydlam, kedze mal hnedozltu farbu a zapachal po luhu, no pouzivali ho na pranie kobercov a tusim aj na ruky :D . V podstate chemicky ide o reakciu hydroxidu sodneho a uhlicitanu sodneho alebo draselneho s tukmi a estermi na mastne kyseliny a glycerol, teda zmydelnovanie, alebo hydrolyzu esterov. Ked som casom taketo mydlo v komore nasiel a informativne lakmusom zmeral jeho pH, tak mi udivene vyslo okolo 8-9. Samozrejme v sucasnosti sa mydla priemyselne vyrabaju uplne inak, a aj ked princip ostal rovnaky, postup sa prepracoval a vysledny produkt je kyslejsi (kedze pH pokozky je prirodzene kysle) a hlavne omnoho vonavejsi ako predtym. :P

  • dorotka

    Member
    4. mája 2006 at 6:24

    Teraz som našla v Dobrej rade nad zlato (od Žely Inoveckej) receptúry na výrobu domáceho mydla. Čo ja viem, nech tá pani cez svadobné srdiečka skúsi :
    Na 1 kg tuku (hocijakého) sa počíta 500 gramov lúhového kameňa (alebo žeravého nátria ???), 4-6 litrov vody a 200 gramov soli
    Na varenie mydla je najlepšia dažďová voda (resp. mäkká). Do polovice množstva vody dáme lúhový kameň, zohrejeme na bod varu, potom pridáme tuk (hocijaký pokrájaný na kocky) a varríme kým nevznikne rovnotvárna hmota. Nádoba, v ktorej mydlo varíme, musí byť oveľa väčšia ako obsah, aby hmota nekypela Oheň musí byť nepretržite rovnaký, mierny. Pri stálom miešaní dolejeme ostatok vody a varíme, kým sa mydlo netiahne. Skúška sa môže urobiť tak, že sa kvapne na tanierik kúsok hmoty, keď tuhne, je proces varenia ukončený. Ak má kvapka mastný okraj, je treba pridať lúh. Ak dlho trvá tuhnutie, pridáme mastnotu. Ak je hmota dobrá,pridáme soľ, ktorá oddelí mydlo od lúhu. Potom sa hmota varí ešte pol hodiny. Hotové mydlo vypláva na povrch a po úprave na toaletné mydlo ho vlievame do formičiek.
    úprava mydla na toaletné : do hmoty priamo, alebo po stuhnutí opäť hmotu rozpustiť v troške vody a pridávame niektorú z týchto esencií :
    farbivo (šafranová tinktúra, potravinárske farby)
    éterické oleje (hrebíčkový, bergamotový, škoricový, vanilkový, levanduľový, rozmarínový, citrusový…)
    parfemy a kolínske
    olejčeky z mandlí, ovocné tinktúry, ihličňanové výťažky a podobne.

  • jupiter

    Member
    4. mája 2006 at 14:03

    Krátky, jednoduchý a výstižný recept. Ja len k tomu dodám, že lúhový kameň, resp. žieravé natrium, žieravý nátron,… je všetko označenie pre odparený roztok hydroxidu sodného NaOH.
    Pri rozpúšťaní vo vode treba dať pozor, lebo NaOH je žieravina 1. stupňa a rozpúšťanie vo vode je silno exotermický dej, teda vzniká obrovské množstvo tepla.
    Podľa legislatívy Európskej únie pre chemikálie sa jednotlivé riziká označujú ako R-vety (Risk phrases) a požadované bezpečnostné opatrenia ako S-vety (Safety phrases) s oficiálne priradeným číselným kódom. Celkovo pri každej práci s chemikáliami a žieravinami by sme si mali tieto informácie pozrieť. Sú dostupné v katalógu chemikálií napr. od firmy Aldrich, Fluka, Merck a Riedel deHaen. Dôležité bezpečnostné informácie sa uvádzajú aj na nálepkách obalov chemických látok v podobe obrázkových symbolov – piktogramov.
    Pre NaOH je R(35) čo znamená, že látka zapríčiňuje ťažké poleptanie a S(26-36/37/39-45) čo hovorí, že oči po kontakte s látkou dôkladne vypláchnuť vodou a vyhľadať lekára, pri práci treba mať vhodný ochranný odev, rukavice a ochranné okuliare/štít, pri úraze alebo nevoľnosti okamžite zavolajte lekára (podľa možnosti ukážte označenie na nádobe).

  • freya

    Member
    4. mája 2006 at 17:08

    Dorotka a Jupiter! DAkujeme! :smt038 :smt039

    Kamaratka si uz zohnala z obchodu dokonca uz srdieckove.. mali na valentina vsade. Inak neviem ci by si trufla. Ani ja asi.. jupiter ma odradil.
    Ale mozno bude skusat niekto iny. :twisted:

  • jupiter

    Member
    4. mája 2006 at 17:38

    Freya,
    nemal to byt odrazdujuci prispevok. Len som myslel, ze ked sa pracuje s takymito latkami, a hydroxidy su dost pouzivane v roznych odvetviach, tak trocha bezpecnosti nezaskodi. V kazdom pripade ked si clovek aspon trosku dava pozor, tak by sa nemalo nic stat a aj keby nieco, tak stale plati, ze najprv zasiahnute miesto umyt prudom studenej vody… Denne prichadzam do styku s roznymi chemikaliami a aj vacsimi svinstvami ako je NaOH a obas sa stane “nejaka ta nehoda”, no zatial to stale zachranila voda a krem na ruky, pokial bola zasiahnuta len pokozka.
    :smt073

  • Anonymous

    Member
    8. augusta 2006 at 20:15

    tu je par receptov v anglistine… ak by mal este niekto zaujem :)

  • mp

    Member
    14. októbra 2006 at 20:17

    Moje babička občas mýdlo vařila a přidávala ještě drcenou kalafunu. Ovšem takové mýdlo bych nikomu jako dárek nedával. Tmavohnědé, tvrdé, málo pěnilo a vonělo podivně.
    Jinak co se týká práce s louhem, opatrnosti není nikdy dost. I při práci s ředěným roztokem hrozí po určité době poničení rukou, popraskání a dost to bolí. Spoustu louhu obsahuje třeba odstraňovač starých nátěrů Laktosan. Já jsem si jednou poničil ruce obyčejným vápnem při štukování obýváku a od té doby si dávám pozor.

  • Anonymous

    Member
    15. októbra 2006 at 17:40

    Podotykam vy nadsenci, ze samotna domacka vyroba toho mydla je smradlava a aj inac nechutna zalezitost, vravi sa tomu Certova kuchyna. Mydlo sa doma varilo v ozaj nudzovych situaciach, posledne cez II.WW ked priemysel robil vojnove veci a piskal na civilov, tiez po najazde Rusov v 68 Year, ked sa tukovy priemysel na nejaku dobu zasekol. Nedoporucujem.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť