aktivita diskusia Pamiatky Vykurovanie kostola

  • Vykurovanie kostola

    Posted by baffin on 20. marca 2014 at 0:08

    Dobrý deň….aký typ vykurovania je vhodný do gotického kostola…..pamiatkari (opodstatnene) nesúhlasia s podlahovým vykurovaním lebo je tam vzácna stará dlažba…….samozrejme vzhľadom na historickú hodnotu fresiek a ostatného vybavenie aký typ je najvhodnejší?….ak ma niekto skúsenosti poprosím o radu

    admin edit: //// zmeneny nazov

    ryoga odpovedal 8 years, 10 months ago 9 Členovia · 25 odpovede/odpovedí
  • 25 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    21. marca 2014 at 7:50

    Doplnil som nazov o vykurovanie.

     

    Touto temou som sa zaoberal viac krat. Ked pozabudneme na fakt, ze vykurovanie proste do kostola nepatri ci uz z historickeho hladiska, alebo ineho. Ako najvhodnejsi sposob mi vysli infra ziarice integrovane do lavic, smerujuce na nohy. Ked ma clovek nohy v teple…

     

    Tento sposob moze byt aj plne reverzibilny a nesposobuje vyzrazavanie vlhkosti na stenach.

  • palo

    Member
    21. marca 2014 at 13:44

    Zrušil som z názvu diskusnej témy slovo “Vytapanie”.

  • naj

    Member
    22. marca 2014 at 9:28

       V kostoloch sa nikdy nekúrilo. A pretože boli vždy nabité, nikomu to nevadilo. Hlavne, keď išlo prakticky len o 3 najhoršie mesiace. Nebol žiadný problém, aby starší a nemocní vynechali cez snehové kalamity a mrazy nedelné bohoslužby. 

       Vykurovanie v kostoloch je velmi neefektívne, lebo všetko teplo vystúpa pod vysoký strop. Tiež to, že väčšina dní je bez konania bohoslužby. Ak má byť nejaké kúrenie, tak ozaj len podlahové a riadne poddimenzované – nikto si predsa neodkladáme zvrchníky a bundy na vešiak pri vchode. Mne ešte v nevykurovanom kostole nikdy zima nebola. Naopak, problémy bývajú s vetraním. 

    Pretože ja chápem účasť na sv.omši ako virtuálnu návštevu neba, má byť také naladenie podporené rozsvietením čo najviac sviečok a osvetľovacích telies.  To samo už vyženie teplotu vzduchu nad 16 stupňov, čo je akurát (ak teda nie je vonku už dva týždne   -15 stupňový mráz). 

  • mazoslav

    Member
    25. marca 2014 at 7:49

    Zdravím vospolok, vrámci projektu: http://www.isvav.cz/projectDetail.do;jsessionid=89BD66EDE6039323BFDDBA4D989AD842?rowId=DF13P01OVV016, sledujem katastrofálne následky podobných opatrení v historických budovách. Podobný zásah s ohladom na inventár a najma na spomínané fresky je nutné konzultovat s odborníkmi cez klimatológiu a reštaurovanie, Taktiež by bol vhodný aspon ročný priezkum následkov vykurovania monitorovaním T a RV.  Teda niečo ako skúšobný režim na základe ktorého sa rozhodne o forme a rozsahu inštalácie. Drobný zásah ktorý vyzerá neškodne može naštartovať zásadné klimatické zmeny, bez priezkumu následkov riskujete opadávanie omietky, vlhnutie, plesne atd… Mimochodom rozhodovat takto bez odborného posudku nemože byť v súlade s pamiatkovýcm zákonom. Keby ste boli v ČR mohli by ste požiadať Národné metodické centrum konzervácie o posúdenie klimatických podmienok. Na Slovensku poradit neviem :( PS: Infražiariče sú dobrá cesta, len treba preskúmat následky :)

  • baffin

    Member
    2. apríla 2014 at 22:27

    pan Mazoslav mozem sa opytat odkial ste?…..inak aj ja pokladam vytapanie kostola ktory je najstarsou funkcnou budovou v meste za nie velmi stastne a nerozumne ale Bohuzial ja o tom nerozhodujem….chodim do kostola casto ale este nikdy mi v nom nebolo chladno ked nepocitam extremy ktore sa vyskytnu raz za par rokov ked je von -18 c ale vtedy sa obleciem poriadne………chcem sa opytat ci nemate niejake blizsie informacie o podobynch zasahoch do historickych budov?

  • jusuf

    Member
    2. apríla 2014 at 23:28

    No, je to nejaký nový trend využívania peňazí ? Práve som sa dozvedel, že aj u nás v Michalovciach sa snažia vybaviť podlahové vykurovanie v RK farskom kostole (14.-15. stor.)   Tak som zvedavý…

  • naj

    Member
    3. apríla 2014 at 12:57

      Moderné kostoly ktoré majú presklenené celé steny (nechcem tu dať foto aby sa to niekoho nedotklo) majú samozrejme vyššiu tepelnú prestupnosť a nižšiu tep.zotrvačnosť stien a stropu. Asi je tam občas horšia tepelná pohoda, a vznikajú tieto požiadavky na vykurovanie. Postrádajú aj tú klasickú výzdobu drevenných plastík a oltárov. Mne to potom v takom kostole trochu pripomína bývalé domy smútku pri cintorínoch, prípadne prednáškovú aulu na vysokej škole. No, ale k meter hrubým múrom, úzkym okienkam, a rebrovým stropným  klenbám sa isto nevrátime, lebo stavebno-technicky navzájom súvisia. Keby bolo na mne, povolil by som len neogotické kostoly, lebo taká stavba musí mať vážnosť.

  • benjo

    Member
    3. apríla 2014 at 13:56

    infraziarice v laviciach rovno k noham? pekny napad..a co by to asi kostovalo v porovnani s inym vykurovanim?? vsetky tie jednotlive zdroje, elektrorozvody, instalacia, prevadzka, nahr.diely atd.. ak vela tak schodnejsiu cestu ako uplne to najbeznejsie, teda elektr.radiatory asi nevidim a to sa moc nevyznam, len na to pozeram cez penazenku. vsak u nas taka obycaj…vsetko hold zavisi od penazi.

    ked sme pri tych dnesnych kostoloch – hm, veru niektore tie stavby su na zamyslenie ( nie vsak duchovne ), ale z betonu a skla sa lahko a rychlo stavia…na stavebne cacky-hracky zase chybaju len tie peniaze. das vytesat jednu sochu z kamena a prave si minul pol badgetu na kostol.

  • jusuf

    Member
    3. apríla 2014 at 15:44

    Nie som odborník, len odhadujem, že ťahanie elektriky + montáž žiaričov je jednoduchšie a lacnejšie ako inštalácia podlahového vytápania (elektrického i teplovodného). A porovnanie elektr. radiátorov a elektr. infražiaričov – tu myslím že radiátory by sa veľmi neuplatnili – resp. že by nemali požadovaný efekt. nahrievajú primárne vzduch – ten vystúpa hore, ohreje fresky, a účastníci ďalej od radiátora ani nezistia, že sa vykuruje…

    Infražiarič produkuje prevažne infra-vlny – ich žiarenie je nasmerované na ľudí, takže sa viac energie spotrebuje efektívne – na požadovaný účel…

  • benjo

    Member
    3. apríla 2014 at 20:05

    podlahove kurenie dame myslim bokom. jusuf – ako myslis ze je vykurovana vacsina terajsich kostolov? ja neviem,ale tipnem si…ze by radiatormi?? a iste ze nezapnes kurenie ked sa tam len zacnu hrnut ludia, ale skor, ak tam nefrcia aj nonstop. a to staci aby sa vzduch ohrial aspon o par stupnov aj v nizsich vyskach. a na plyn ci elektriku sa dokonca niekde robia zbierky v kostoloch ( Naj ma mozno opravi, doplni, ale je mozne ze to tak funguje vo vacsine z nich ) – kde teda zobrat jednorazovu investiciu na vsetky tie infraziarice atd? pre cca 200 ludi, hm..tak par tisic euro.

     

    ja chapem ze tie infraziarice su fajn vec a iste by do buducna boli financne vyhodne, ale… v zime….hrube nohavice, dlhe kabaty, ponozky a hl. velke topanky, cizmy…. toto chcete ohrievat infraziaricmi??? – obuv a nohavice?

    este doplnam: male deti asi tazko nozkami dociahnu k tym ziaricom az pod lavice.

     

    uz ked tak rozumnejsie by bolo ohrievat zadky…teda vyhrievanie lavic.

    http://www.kovoschmidt.sk/index.php?menu=vyhrievanie_sk nechcem robit reklamu, dal som prvy link co som nasiel.ak tak nech to admin zmaze.

     

  • benjo

    Member
    3. apríla 2014 at 20:59

    ono vsetko ma pre aj proti – nejake tie elektr.podusky ci koberce na lavice budu fajn na okamzity prenos tepla ale na vykurenie okoliteho vzduchu to bude slabe. darmo ze ti hreje zadok ked ti ide para od ust od zimy. ako to byva zvykom, idealne by asi bolo kombinovat s niecim dalsim – napr. aj toto “lavicove” riesenie ( kt. by nemuselo byt ani moc drahe ) trebars aj s tymi radiatormi. moj nazor…samozrejme tisic ludi, tisic hlav.

  • mazoslav

    Member
    4. apríla 2014 at 9:04

    A smiem sa spýtat načo Vám poslúži informácia odkial som? Pretože žijem a pracujem aj tak inde :)

    Volba infražiaričov má najvadšiu výhodu v reverzibilite a možnosti minimálne zasahovat do stavby chrámu. Čo by malo byť základné kritérium pri pamiatke. Okrem zoho ide aj o formu tepla, ipri infrařiaričoch ide najma o sálavé-radiačné teplo. Tento druh má výhodu bodového ohrevu, kdežto iné formy vykurvania sú založené na výmene tepla formou zohrievania masy vzduchu. Zhladiska vnúternej klímy teda infažiariče ovlivňujú najmenej. Trocha špekulácie, ak použijem podlahové vykurovanie aj tak teplý vzduch pojde hore a bude sa hromadit v klenbe, kde sposobí kondenzáciu vody na malbách, ich následné zvlhnutie a pod. Infažiarič zohrieva vzduch minimálne, zohrieva plochu na ktorú sa svieti, pričom teplý vduch stúpaúci smerom hore má vadšiu šancu sa ochladit a nesposobit kondenzáciu na klenbe. Ja osobne by som skor investoval do starostlivosti o mobilár kostola, ako konal skor proti nim. Každý takýto zásah treba vnímat ako zhoršenie podmienok pre udržanie stavu malieb, polychrómií a pod. Teda ak rátam s možnými negatívnimi následkami takéhoto opatrenia, absolútne sa neoplatí. Ak sa toto stáva nejakých trendom začal by som zvoniť na poplach. Hrozné je, že farárkovia o takýchto veciach nemajú ani šajnu a aj tak sa púštajú do podobných experimentov :(

  • asomtam

    Member
    4. apríla 2014 at 10:14

    Načo  kúriť,  treba zatepliť. Vymeniť okná a dvere za plastové! Studené drevené sedačky vymeniť za teplé umelé. Potom ešte treba zriadiť šatňu, kde si veriaci odložia kabáty. Šatniarku môže robiť kuchárka. Nič nie je otravnejšie ako byť naobliekaný vo vykúrenej miestnosti. 

    Navrhujem, aby miesto kúrenia v zime podávali varené omšové víno so škoricou (ale to len evanielici). 

    Boží zámer nebol  kostol s komínom, a moderný prenos energie, či už tepelnej, alebo elektrickej na vykurovanie kostola je to isté, len vo vnútri.

     

  • jusuf

    Member
    4. apríla 2014 at 13:34

    Práve včera som si pripomenul vydarený aprílový vtip spred pár rokov, a povzdychol, že teraz nič podobné…

     

    Zateplenie chrámu Sv.Víta 

    http://zpravy.idnes.cz/chram-svateho-vita-se-konecne-docka-zatepleni-stat-usetri-miliony-1cm-/domaci.aspx?c=A110329_133853_praha-zpravy_ab

     

    Na konci videa je fajne zateplená socha… -)

  • jusuf

    Member
    4. apríla 2014 at 13:36

    ty jo… ta fotka sa mi podarila… (aspoň u mňa to vyzerá natiahnuté) 

      …znovu – príspevok neviem editovať…

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť