aktivita diskusia Pamiatky Vydreva banskych diel (bani)

 • Vydreva banskych diel (bani)

  Posted by harp on 10. februára 2015 at 9:02

  Pozdravujem prebudzajucu sa Obnova.sk priatelia pomozte mi prosim so zhananim literatury k tradicnym podperam/vydrevam banskych diel. Akykolvek informacny zdroj mi pomoze. 

   

  Dakujem.

  harp odpovedal 7 years, 1 month ago 3 Členovia · 9 odpovede/odpovedí
 • 9 odpovede/odpovedí
 • zavinac

  Member
  28. februára 2015 at 15:51

  Harp, to čo tam máš na obrázkoch je systém vydrevovania v  čierno-uhoľných baniach , takzvané zosilňovanie stropnice. Takéto sa na rudách používalo len veľmi zriedkavo a výnimočne. 

  Čo okolo banskej výstuže by si potreboval?

  Systémy vydrevovania alebo systémy používaného vystužovania ? Dúfam , že sa neideš púšťať do nejakej bane, to nechaj baníkom.  V štiavnických vrchoch sa používalo vystužovanie drevom “na zub” alebo ak chceš tzv. saský zrub, v miestach, kde sa očakával tlak zhora.

  To čo máš na obrázkoch je spájanie banskej drevenej výstuže na výkruž alebo takzvaný sliezsky spôsob.

  Tento systém sa v stredoslovenskej banskej oblasti  na rude nikdy neuchytil. 

  Zopakujem, môžem sa Ti popozerať po názorných obrázkoch, ale do vystužovania starých baní sa nepúšťaj. Jednak je to v zmysle slovenského banského práva protizákonné, a jednak tu už môže ísť naozaj o život.

  Mysli na to.

   

   

 • zavinac

  Member
  3. marca 2015 at 16:15

  Takže tu je pár učebníc kde sú vysvetlené technológie drevenej zrubovej výstuže

  Christoph Traugott Delius :Poučení o zručnosti Hornické,  Viedeň 1773,  §585, Vyd. Academia Praha 2012 , ISBN 978-80-200-2106-9-  konkrétne Tab IV a Tab. V
  Ľ Jančošek – F Ščavnický: Sprievodca smenového technika hlbinnej bane, vyd ALFA , 1982  ,  ISBN? 63 -089-82 strany 165 – 170
  Dlouhý a kol.: Hlubinné dobýváni ložisek pro SPŠ Hornické, vyd SNTL Praha, 1986,  ISBN? 04-412- 86

   

   

  Najvhodnejšie je drevo Agátové, dubové alebo červený smrekovec kvoli odolnosti voči hubám, vode 

 • harp

  Member
  4. marca 2015 at 9:54

  Zdravim ta,

  naozaj sa snazim ziskat co najviac info a aj oslovit starych banikov, ktori este ziju. Chceme podopriet/vystuzit existujucu pivnicu realizovanu banskym sposobom. V prvej casti kresanica v dalsej strielana. Momentalne v nej mame uz niekolko rokov zahasene vapno.

   

  Par fotografii.

   

 • zavinac

  Member
  4. marca 2015 at 19:57

  Hm a prečo to chcete vystužiť? Kresanice držia perfektne , vidím tam vykresané hniezda na stropnice ale to nebolo na to aby to bolo podopreté, skôr na to aby sa na “stropnice” dalo kadečo povešať: klbáske, slaninke a inie háklivie pakšalamenty aby sa k nim myške nedostali. Poznám desiatky pivníc prechádzajúcich do baní, na mnohých miestach je to tak zariadené. Pokiaľ nemá strop tendenciu k prelamovaniu sa, nevystužovať. Výstuž má svoje negatíva – plesne, zápach, aj keď tam dáš kvalitné drevo. 

   

   

   

 • harp

  Member
  10. marca 2015 at 12:08

  Ako vidis aj na fotografiach hore. Pivnica sa vyrazne vylamuje a vypadava tam strop. Planujem to podopriet tam kde to bude nevyhnutne.

   

  Ako je to s korou na gulatine? Asi by mala ist dole vsak?

 • zavinac

  Member
  11. marca 2015 at 21:05

  Kôru rozhodne a určite dolu, pokiaľ možno aj s lykom a borkou.

  Na to aby, výstuž fungovala, musí tlačiť proti podopieranému miestu. Stojku treba preto “zatiahnuť” do “hniezda” poriadnou puckou. Pracuj v prilbe a nie sám.

   

   

   

   

 • peterrr

  Member
  7. novembra 2016 at 21:43

  Zdravim. Cim je najlepsie natriet drevo pre vydrevu?

   

 • zavinac

  Member
  19. marca 2017 at 21:27

  Najlepšie je predovšetkým vybrať správne drevo na banskú výstuž. Najlepšie sa osvedčil dub, agát. Do mokrých miest šmrekovec opadavý. Tieto druhy dreva najdlhšie vydržia. Kedysi sa drevo proti vlhkosti a plesniam natierali uhoľným térom (vyrábal sa napríklad v Badíne) Má to však jednu nevýhodu – dlhodobo a výrazne to smrdí.

   

 • harp

  Member
  13. apríla 2017 at 16:46

  Zacinam experimentovat s drevnym dechtom, ktory dovazame na Slovensko. Viem ze sa vyrabal aj u nas, resp bol vedlajsim produktom. Ale uz dlhsie som ho na SK nevedel zohnat.

  V severskych krajinach ho pouzivaju uz generacie na impregnaciu sindla.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť