aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Vonkajšia omietka starý mlyn

  • Vonkajšia omietka starý mlyn

    Posted by andrej-bulejko on 31. marca 2022 at 18:52

    Pozdravujem všetkých,

    pracujeme na rekonštrukcii starého mlyna v Skalke nad Váhom. Chystáme sa obnoviť exteriérové omietky. Murivo je nepálená tehla a na novšej prístavbe pálená tehla. Pôvodné omietky boli vápenné a vápennocementové. Chystáme sa použiť Vápenné omietky. Vápno sme si minulú jar uhasili na stavbe. Máme ho asi 2m3. Dakde som sa dočítal, že namáhaná vápenná omietka sa dá nadstaviť pridaním metakaolínu. Kúpil som Mefisto L05 – 650 kg. Vedel by mi dakto poradiť aké dávkovanie metakaolínu je vhodné? Mám ho použiť aj do vápenného špricu ako podkladného náteru pod Vápennú omietku?

    Ďakujem za pomoc Andrej Bulejko

    harp odpovedal 2 years ago 3 Členovia · 4 odpovede/odpovedí
  • 4 odpovede/odpovedí
  • docent

    Member
    1. apríla 2022 at 2:21

    Metakaolín zvyšuje pevnosť, mrazuvzdornosť, chemickú a tepelnú odolnosť a odolnosť proti soliam. Znižuje porozitu, nasiakavosť a vznik výkvetov.
    Odporúčaných je 30% metakaolínu obsahu vápna, teda na 10 lopát vápna do miešačky, 3,3 lopaty metakaolínu. Je vhodné pridávať metakaolín postupne, aby sa zabezpečilo jeho úplné rozmiešanie. V prípade, že je malta príliš tuhej konzistencie pridať potrebné množstvo vody.
    Po zatuhnutí malty cca 2 – 3 hodinách treba maltu ošetroviť pokropením vodou. Napriek tomu sa na povrchu malty v priebehu 24 hodín môžu vytvoriť malé praskliny.

    Nevidím dôvod prečo by sa Mefisto L05 nedal použiť do “špricu”, otázna je motivácia.

  • andrej-bulejko

    Member
    1. apríla 2022 at 9:07

    Ďakujem za odpoveď.

    Ešte sa chcem spýtať na vhodnú frakciu štrku. Vnútorné omietky sme robili s vlastným haseným vápnom bez cementu či metakaolínu. Pôvodne sme chceli robiť klasicky, hrubá omietka z 0-4mm a finálna z čistého piesku. Chalani mali problém s prácou s hrubým štrkom, a tak sa všetky vnútorné omietky robili len z čistého piesku. Hrúbka bola cca 2-3 cm. Steny kú krásne a nemáme s nimi žiaden problém.

    Metakaolín do špricu som navrhol ja, aby nikoho nenapadlo tam dať cement, ktorý už majstri do špricu pýtali. Z odpovede som pochopil, že do vápenného špricu netreba pridávať nič…

    Steny mlynu budú dosť namáhané. Jedna strana bude nad vodnou plochou, z toho dôvodu chceme pridávať metakaolín. Ten by teda šiel aj do hrubej aj do finálnej omietky.

    S pozdravom

    Andrej

  • docent

    Member
    3. apríla 2022 at 20:02

    Myslím, že Vaše rozhodnutie použiť na vnútorné omietky piesok a nie štrkopiesok bola správna. Vo všeobecnosti sa ako “špric” označuje cementový postrek nanášaný zámerne nerovnomerne, pretože jeho úlohou je zdrsniť povrch a zlepšiť tak priľnavosť povrchov. Vytvára tzv. adhézny mostík medzi podkladom a omietkou. Jeho použitie však nemusí vždy napĺňať tento účel. Preto som spomínam motiváciu – vnútornú pohnútku ovplyvňujúcu určitý cieľ. Pokiaľ má spĺňať poslanie “špricu”, odporúčam pridať metakaolín.

    Nebolo by na škodu pridať pár fotografií. Pomôže to vytvoriť si reálnejšiu predstavu o stavbe a aj pripomienky môžu byť adresnejšie.

    Na obnove.sk je zopár skutočných odborníkov venujúcich sa obnove stavieb a možno by sa tiež zapojili.

  • harp

    Member
    7. apríla 2022 at 8:08

    @andrej-bulejko metakaolin nielenze predavame aj v mensich baleniach ale ho aj intenzivne pouzivame ako aditivum do vapennych malt. Treba povedat, tze mefisto je najma produkt ale lisi sa od bezneho metakaolinu minimalna ak vobec nejako.

    https://www.lanovefarby.sk/produkt/metakaolin/

    Na tuto temu spracovavam dizertacnu pracu. Jej vysledky budem postupne publikovat na Obnova.sk

    Co sa tyka frakcie piesku a kameniva. Da sa povedat, ze cim hrubsia frakcia tym lepsia pevnost. Historicke omietky mali frakciu strku az do 64mm. Vam postaci frakcia 0-4mm, ak ste dovazny zahrnte hrubsie zrna, potom je to uz vsak o sikovnosti a technologii. Nezabudajte na plynulu granulometricku krivku a preferujte gulate zrna.

    Vyborna tema na zorientovanie je toto:
    https://www.obnova.sk/tema/materialy-pouzivane-na-zrucaninach-ako-preco

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť