• porsena

  člen
  21. augusta 2015 o 12:18
 • anton_hc

  člen
  24. augusta 2015 o 7:24

  Dakujem, tie clanky poznam.

  Zarobil som 1 liter vapenneho hydratu s 10 litrami studenej vody, po kratkom case nerozpustene vapno sadlo na dno nadoby. Vodu nad usadeninou som prelial do postrekovaca a striekam s tym omietku v spominanej komore.

  Je tu vsak otazka: ak sa dokaze rozpustit v litri vody len 1,6 gramu vapna, tak mozem tu usadeninu, ktora zostala na dne nadoby opatovne zalievat vodou a tu pouzivat na kropenie omietok? Alebo treba  pokazde zaliat cerstvy hydrat?

  Dakujem.

 • mazoslav

  člen
  24. augusta 2015 o 9:22

  Rozpúštanie vápna pomáha jeho chladenie, správa sa trocha opačne ako napríklad cukor :) No a na hrady sa používala skor odstáta vápenná voda ako čersvtá.( rok aj viac) Ide aj o mierny pokles pH pri odstátej vápennej vode a najmo o kryštáliky kalcitu ktoré slúžia neskor ako kryštalizačné centrá… na Slovensku máme kopec nadšencov ktorý majú bohaté aplikačné skúsenosti, nepoznáte niekoho kto konzervuje hrad?

 • vlcik-tlcik

  člen
  24. augusta 2015 o 19:49

  Neviem Mazoslav, nesplietol si si to s vápennou kašou ?

  Tono, skúsenosť mám, ale ja som to robil tak, že som si zahasil 40 kg vrece vápna do suda, neskôr som dopĺňal vodou a miešal. Jo a použil som čistú (v rámci možností tohto sveta :-)) ) dažďovú vodu. Mäkká voda je lepšia ako tvrdá, alebo chlórovaná, tak píše ujo Bárta z Brna. Aplikoval som ju v exteriéri, to sa dalo aj 3 x denne. V interiéri to bude asi horšie.

  Použiť sa určite dá, chce to asi viackrát poriadne zamiešať, časom by som zasa asi liter CaOH pridal.

 • anton_hc

  člen
  24. augusta 2015 o 20:16

  Dakujem za reakcie.

  Dnes som to aplikoval, striekam to takym vacsim postrekovacom, tie omietky nie su velmi drolive. No uz ked sa s tym tolko paprem, tak to chcem urobit poriadne.

  Este ma zaujima, ci sa to ma pouzit az po vyplneni vypadanych miest novou omietkou, alebo mozem i pred tym.

   

 • vlcik-tlcik

  člen
  24. augusta 2015 o 20:44

  To je jedno, dá sa pred, po aj počas. Akurát treba si dať pozor, aby nová omietka aspoň čiastočne vyschla, ak by bola nová vápenná omietka trvalo vlhká bránilo by to jej karbonatácii.

 • mazoslav

  člen
  25. augusta 2015 o 7:37

  je to možné že som si to zplietol už je to mimo moj záber :)

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz