aktivita diskusia Múzeá a Galérie V Košiciach otvoria galériu s originálmi Andyho Warhola

Tagged: 

 • V Košiciach otvoria galériu s originálmi Andyho Warhola

  Posted by ripo on 16. decembra 2009 at 16:33

  TASR 2009
  KOŠICE. Historicky prvú stálu súkromnú expozíciu originálnych diel Andyho Warhola na Slovensku čoskoro sprístupnia verejnosti. Skompletizovali ju nadšenci umenia z Mihal Gallery, ktorá sídli v jednom z košických hotelov. Pre TASR to uviedol majiteľ galérie Miroslav Mihaľ.

  Medzi tromi desiatkami diel od Andyho Warhola je unikátna Marilyn Monroe. Zastúpené sú ďalšie portréty známych osobností, ako je Wayne Gretzky, Hans Christian Andersen, Martha Graham a Teddy Roosevelt. Výnimočne atraktívne a vzácne sú v zbierke portfólia súbory obrazov Kosáky a kladivá, Zvestovanie – podľa motívu známeho renesančného obrazu od Da Vinciho a portfólio Svätá Apollonia,” dodal Mihaľ.

  Galéria v hoteli je projektom, ktorý sa snaží zaujímavou formou priblížiť život a tvorbu svetoznámeho umelca, ktorého rodičia pochádzali z východoslovenskej obce Miková. S galériou vizuálne ladí pop-artovo navrhnutá fasáda objektu a taktiež jeho interiér.

  “Touto galériou chceme splatiť dlh, ktorý Slovensko má voči zakladateľovi pop artu. Warhol bol jednou z kľúčových ikon výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia. Chceme ho ešte viac spopularizovať a poukázať na fakt, že tento najtypickejší Američan, bol synom rusínskych rodičov pôvodom zo Slovenska,” poznamenal Mihaľ.

  Záujemcovia budú môcť podrobnejšie informácie o živote a diele Andyho Warhola čerpať z vytlačených katalógov a k dispozícii im budú tiež audiovizuálne projekty, ktoré uvidia návštevníci na veľkoplošnej obrazovke priamo v galérii. Oficiálne otvorenie prvej stálej súkromnej expozície diel Andyho Warhola je naplánované na začiatok budúceho roka.

  ripo odpovedal 14 years, 4 months ago 1 Člen · 0 odpovede/odpovedí
 • 0 odpovede/odpovedí

Sorry, there were no replies found.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť