aktivita diskusia História, genealógia a heraldika Určenie pamätníka

Tagged: ,

 • harp

  Member
  9. mája 2021 at 20:58

  Tusim Liptovsky Hradok

 • dorotka

  Member
  10. mája 2021 at 21:35

  Harp, ďakujem, môžem nielen lokalizovať, ale i datovať.

  Fotografia totiž zobrazuje Pomník Obetiam 1. a 2. svetovej vojny. Pamätník bol postavený ešte v roku 1944. Po skončení 2.sv.vojny boli na veľkoplošných bronzových tabuliach doplnené mená padlých v druhej svetovej vojne. Obete oboch vojen boli obyvatelia Liptovského Hrádku, Lipt. Petra, Lipt. Jamníka, Lipt. Kokavy, Dovalova, Vavrišova a Pribyliny. Okrem doplnenia menoslovov sa vymenil štátny znak, na pôvodnej fotografii ešte slovenský dvojkríž nahradený čsl. Levom.

  Vo výklenkoch žulového obelisku sú tri sochy v nadživotnej veľkosti : vojak, letec a tvorník. /Tvorník bola hodnosť manuálne pracujúceho v rámci Pracovného zboru Národnej obrany 1940-45, ktorých tvorili slovenskí vojaci s nižšou zdravotnou kvalifikáciou, židia aj ŕómovia/

  Autorom pamätníka je akademický sochár Ladislav Ľudovít Pollák /nar. 1912 Koplotovce – 2002 Piešťany/, ktorý študoval na AVU Praha u prof. Bohumila Kafku. Sochár L.Ľ.Pollák bol mimoriadne činorodý, venoval sa nielen monumentálnej tvorbe, ale aj komornej plastike a vytvoril diela v mnohých mestách Slovenska. Pamätníky s protivojnovou tematikou, fontány, plastiky a busty slovenských dejateľov v rôznorodých materiáloch, v mramore, bronze, sadre, dreve.

  Bol významným reštaurátorom, zachraňoval mnohé umelecko-historické diela v zátopovej oblasti Liptovská Mara, napríklad gotický kostol v Parížovciach a Liptovskej Sielnici, Korunovačnú vežu v areáli bratislavského hradu alebo práce na Morovom stĺpe D. Stanettiho v Kremnici.

 • harp

  Member
  14. mája 2021 at 17:04

  Lahko sa mi hadalo, kedze sme prave sutazili o obnovu tohto pamatnika. Nemohol som prezradit… Dnes sme sa dozvedeli, ze ho ideme tento rok obnovovat.

  😇

 • dorotka

  Member
  18. mája 2021 at 15:46

  Harp, ďakujem a teším sa, že tento Pomník… v Liptovskom Hrádku budú rekonštruovať takí odborníci /ako ty/.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť