aktivita diskusia Archeológia underwater cultural heritage – archeológia pod vodou

 • underwater cultural heritage – archeológia pod vodou

  Posted by admin_obnova on 28. júna 2006 at 7:35

  potreboval by som info o niekom, kto sa na Slovensku, alebo slovák v zahraničí, zaoberá archeologickým výskumom pod vodou? zbieram údaje k ratifikácií dohovou UNESCO o ochrane kult. dedičstva pod vodou, poznáte niekoho?

  harp odpovedal 17 years, 5 months ago 4 Členovia · 4 odpovede/odpovedí
 • 4 odpovede/odpovedí
 • sasha

  Member
  28. júna 2006 at 12:43

  Na Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou oficiálne nikto.
  Charta o ochrane a správe kultúrneho dedičstva pod vodou (CHARTER ON THE PROTECTION AND MANAGEMENT OF UNDERWATER CULTURAL HERITAGE) bola ratifikovaná r. 1966 v Sofii na 11. generálnom zhromaždení ICOMOS, ktorého členom je aj Slovensko. Znenie charty TU.

  UNESCO prijalo konvenciu na ochranu kultúrneho dedičstva pod vodou (Protection of underwater cultural heritage) v roku 2. 11. 2001 na svojom 31. generálnom zasadaní.
  Znenie konvencie TU.

  Zatiaľ ju ratifikovalo 7 štátov, z ktorých sú pre nás zaujímavé Bulharsko, Chorvátsko, Litva a Španielsko. Konvencia sa dotýka ochrany kultúrneho dedičstva na dne morí. Preto nepredpokladám, že by Slovensko malo dôvod ju ratifikovať.

 • freya

  Member
  30. júna 2006 at 14:50

  ja tu mam nejakych spoluziakov..

 • Anonymous

  Member
  30. júna 2006 at 15:24

  skôr ide o prejav solidarity k ohrozenému dedičstvu v iných krajinách, podobne ako pri tej charte ICOMOS (tam sa dokonca jednalo o vyslovene “podmorské” dedičstvo). Takže viac menej pre zaujímavosť: na Slovesnku som zatiaľ zistil jeden prípad…Dr. Pieta s rakúskou potápačskou skupinou odoberal vzorky z pilót z rieky pri Mikulčiciach a mám kontakty na slovenských potápačov, ktorí sa potápajú na vrakoch v Chorvátsku a ďalších, ktrorí spolupracujú na výskumoch v Maďarsku.

 • harp

  Member
  1. januára 2007 at 16:31

  Davam do pozornosti tento zoznam chart a medzinaronych dokumentov.

  http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=18647#18647

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť