aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo ukotvenie polic do kamena

 • rotor

  Member
  26. októbra 2012 at 18:26

  Do omietky kamennej steny sa vkladali drevené štvorcové došťičky so skosenými hranami alebo sa zasadrovávali.

 • docent

  Member
  28. októbra 2012 at 12:21

  K tomu čo napísal rotor ešte dodám, že do vyvrtanej diery sa narážal “typel” – v podstate drevená hmoždinka s predvrtaným otvorom v pozdĺžnej osi, ktorý slúžil na vedenie vrutu. V niektorých prípadoch sa na kotvenie kovových prvkov používalo aj olovo.

  Odporúžal by som výber vhodnej kotvy (kotva KOT-M) alebo modernej hmoždinky určenej na montáž do kameňa, pretože nie je hmoždinka ako hmoždinka. Tu je niekoľko linkov:

  http://eshop.killich.sk/signys-sk?action=OFFER&FINDBYTREE=OFF

  http://www.kew.sk/produkty.html
  http://www.wintech.cz/cs/visimpex-standard/katalog/natloukaci-hmozdinky-127
  http://www.pk-fischer.cz/hmozdinky-vseobecne/

 • misa

  Member
  28. októbra 2012 at 22:25

  dakujem za rady – este by si to ziadalo nakres a potom si vyrobim

  ja som si vlastne urobila pri montovani taku drevenu hmozdinku sama z dubu, drzi pevne, len spodna polica je trosku komplikovana, lebo pri vrtani sa vystrbilo viac omietky naokolo, tak som si z dreva vystruhala taky 5 cm kruh zuzujuci sa do diery a ukotvene je to tam, len mi to teraz pod zatazou vypaduva a kombinovala som to i s plastovou do kamena, ale sa mi to zacinalo vysuvat z dier – asi budem musiet vrtat hlbsie a pouzit dlhe skrutky, lebo pri kovovych hmozdinkach na upevnenie konzol nemozem pouzivat tradicne skrutky, tieto su pomerne hrubsie a ukoncenie je sesthranovou hlavicou, co nevyzera prilis vabne pri pekne kovanych konzolach

 • rotor

  Member
  29. októbra 2012 at 11:13

  No práve preto majú byť hrany skosené asi 15 stupňov, aby sa to nevyťahovalo. Hrúbka doštičky – klátika či kruhu záleží od toho, aký bude dlhý vrut. Vložiť do steny to treba väčším rozmerom viac dnu a zasádrovať/omietnúť až na menší rozmer a nechať dobre zatvrdnúť, niekoĺko dní. Potom sa ta to nebude vyťahovať. Má to aj tú výhodu, že nemusíš presne vedieť kde bude vrut, diera preň sa navrtá až po zatvrdnutí. Hmoždinky do kamennej steny sa vkladajú zle, najmä ak trafíš na medzeru medzi kameňmi. Treba používať čo najvačšie hmoždinky a vrtať menšie diery ako je doporučené.

 • harp

  Member
  7. novembra 2012 at 19:38

  Dosticky ktore spomina rotor poznam. A potvrdzujem ze drzia. Ked som ich obcas zo steny odstranoval a boli kotvene v sadre, mal som co robit.

  Doplnim, iba to ze ja som obcas ked som mal podobny problem ako ty, obaloval hmozdinky kusom handricky. Ta zlepsila kontakt hmozdinky so stenami diery.

  Potom je tu samozrejme aj chemia. Zalezi na tom co preferujes.

 • misa

  Member
  13. decembra 2012 at 15:23

  tak so sadrou to drží ako kliešť, ďakujem i handričku som uplatnila a ten kolík som mala 15 cm, tak som dala iba tú sadru a musím i druhé tak prerobiť

  štastné a veselé!!!

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť