• Posted by vladovlado on 30. júla 2022 o 14:49

  Úplne nezáväzná otázka z čírej zvedavosti.
  V starej záhrade som našiel malý uzáver (na druhej strane je závit)
  z nejakej asi liekovky alebo inej sklenenej? nádobky.
  Tú však nemám. Ide mi o to logo alebo symbol.
  Videli ste niečo také? Hľadanie podobných obrázkov na Google nič podobné nenájde.
  Materiál je podobný bakelitu, len svetlejší.
  (Neviem, či sa mi podarí správne vložiť obrázok,
  je to nádoba na mohutnom podstavci, z nádoby vychádzajú plamene alebo lúče.)

  vladovlado odpovedal pred 4 mesiacov 3 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
 • 5 odpovede/odpovedí
 • vladovlado

  člen
  30. júla 2022 o 14:55

  Skúsim obrázok

 • sasha

  člen
  30. júla 2022 o 20:04

  Mne tá “nádoba” skôr pripomína písmeno “ж” v azbuke.

 • vladovlado

  člen
  1. augusta 2022 o 10:18

  Áno, mal som ruštinu od 4. triedy ZDŠ, to ma tiež napadlo, teraz som pozeral nejaké azbukové fonty písma, ale nenašiel som taký, čo by mal vodorovnú priečku v strede ohnutú do oblúka. Ale znova opakujem, o nič nejde, zaujímavejšie je to čosi nad tým “ž”. Pri búraní starého domu s inkriminovanou záhradou dávnejšie som našiel viacero zaujímavostí, pošlem obrázky, možno to bude niečo lepšie, vďaka!

 • docent

  člen
  4. augusta 2022 o 1:06

  Túžba nejako zmeniť, ozvláštniť nápis alebo aj samostatné písmeno vo svojej kompozícii vedie k štylizácii písma. Nie je nič lepšie a vďačnejšie na experimentovanie ako práve abeceda.
  Štylizácia písma nepozná hranice o čom svedčí aj ozdobné ornamentálne písmo “bereginja” (берегиня), ktoré je štylizáciou cyriliky a latinky pre potreby bieloruského ornamentu, najmä výšivky.
  Predpokladám, že vyobrazenie na vrchnáku predstavuje písmeno “Ž” v azbuke štylizované do trojnožky. Na nej je pologuľový kotlík, z ktorého vychádza deväť lúčov. Predpokladám, že ide o logo ruskej, bieloruskej, ukrajinskej, bulharskej atď. farmaceutickej firmy.

 • vladovlado

  člen
  4. augusta 2022 o 11:11

  Samozrejmé a absolútne logické. Nechcem ísť do detailov, spomínal som starý dom a záhradu, býval tam môj pradedo, +1931, a našiel som tam viac vecí súvisiacich s liekmi a liečením, napr. fľaštičku s hustým zvyškom červeného kodeínového sirupu -ešte typicky voňal- aj s krásnou nálepkou spred WWI. Aj napr. 2 ks liekovky “ELSAFLUID” spomínané na str. 15 knihy “Atlas zabúdania”. Pradedo zrejme dbal na zdravie. A celá zmienka smerovala k tomu, či niekto náhodou taký symbol nepozná, nevidel ho, prípadne nevie, či ten symbol má nejaký význam. Neopýtaš sa, nevieš! Inak vďaka.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz