• Posted by admin_obnova on 8. mája 2005 at 4:54

    Dostali sme:

    ked si urady pomylili Stary zakon so Stavebnym zakonom . . . ;-)

    najdene na webe:

    I řekl Hospodin Noemovi:
    „Za šest měsíců na zem sešlu déšť, který bude trvat 40 dní a nocí. Voda zaplaví celou zemi, hory i údolí, a všechno zlé bude zničeno. Chci, abys postavil Archu a zachránil pár zvířat od každého druhu. Tady na ni máš plány.“
    Šest měsíců uplynulo jako voda. Obloha se zatáhla a začal padat déšť. Noe seděl na dvorku a plakal.
    „Proč jsi nepostavil Archu, jak jsem ti přikázal?“ Zeptal se ho Bůh.
    Odpusť mi, Pane,“ řekl Noe. „Snažil jsem se, seč jsem mohl, ale stalo se tolik věcí. Plány, které jsi mi dal, město neschválilo, a tak jsem musel nechat udělat nové. Pak jsem měl další problémy, protože město tvrdilo, ze Archa je nepovolená stavba, takže jsem musel běžet na katastr sehnat si k ní povolení. Lesnická správa požadovala povolení ke kácení stromů, a byl jsem žalován ochranáři zvířat, když jsem se snažil pochytat ta zvířata. Ministerstvo životního prostředí požadovalo vyjádření o ekologických důsledcích záplavy. Vnitro ode mě chtělo předběžné plány šíření vody. Na finančním úřadě zablokovali má aktiva, protože tvrdili, ze se snažím vyhnout placení daní tím, ze opustím zemi. Úřad práce měl podezření, že ilegálně zaměstnávám Ukrajince, takže jsem musel dokazovat opak. Je mi líto, Pane, ale nemohu Archu dokončit dříve než tak za pět let.“

    mnoho Inspiracie do dalsej tvorby !

    STUDIO FOR, s.r.o.
    architectural atelier
    http://www.for.sk

    palo odpovedal 13 years, 4 months ago 4 Členovia · 13 odpovede/odpovedí
  • 13 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    8. mája 2005 at 21:04

    velmi trefne v dnesnej dobe.. Skutocne az neuveritelne ako niektory uradnici dokazuju ludi zavalit papierom. Osobne som sa stretol s klientom ktory staval dom v novej lokalite, projekt uz ma skoro rok ale este stale vybavuje papire. strasne

  • Anonymous

    Member
    19. mája 2005 at 14:25

    Tomboy, neboy! Ono sa to len zda, chytry hoch to prechcije za par tyzdnov!
    Tvoy Recyklator, oy,oy,

  • quidko

    Member
    13. júna 2008 at 10:18

    tento úžasný vtip poznám, myslím, že je veľmi trefný, a jeho podstata spočíva hlavne vo výklade tohto zákona úradníkmi.
    vety: stavebný úrad zabezpečí, preverí, posúdi, sa dajú interpretovať naozaj viacerými spôsobmi. Mám za sebou nejaké tie prednášky o fungovaní podobných organizácií v zahraničí, kde tieto vety pochopili tak, že sa zvolá rokovanie, na ktorom sa všetci zaniteresovaní raz a navždy vyjadria a je. Aby to bolo efektívne, zvolá sa rokovanie naraz o viacerých stavbách, keď už sú tak pospolu, nech sa to vyrieši všetko naraz. Náš úradník vám povie, podajte si žiadosť a doneste vyjadrenia od toho, toho, toho, a každý má čas tridsať dní, prípadne viac. Pred zrušením Okresných úradov a delimitáciou a prenesením výkonu na mestské úrady a špecializované úrady št. správy, sa slovenský model podobal tomu zahraničnému aspoň v tom, že človek našiel všetkých úradníkov približne pod jednou strechou.
    Dnes sme delimitovaní a chudák budúci stavebník, ak chce stavať podľa predpisov, aby si kúpil GPS. Vyjadrenie hasičov zoženie na jednom sídlisku, policajti sú na druhom, životné prostredie je v nákupno-obchodnej štvrti pri výpadovke, hygiena v centre, technická inšpekcia tiež v centre ale na opačnom konci, kataster, siete… a to nehovorím o zábave, ak náhodou nie sú objekty úradov majetkovo vysporiadané. To máte úrad každého pol roka niekde inde. Taký vodohospodársky podnik sme do minulého mesiaca kontaktovali do Piešťan. Od mája mu píšeme do Štiavnice… Elektrárne boli toť na hlavnej triede, ale už im musíme písať do Bratislavy. Plynári majú kontakt každého polroka v inej úradovni. Najprv jedno sídlisko, potom druhé sídlisko, teraz sú v centre… Domáci má čo robiť…

    A potom sa čudujme, že si každý stavia a až potom vybavuje… Bol by blázon robiť to inak.

  • quidko

    Member
    16. júna 2008 at 10:50

    Rada by som doplnila aktuálnu správu – novelu stavebného zákona v časti územné plánovanie a jej dopad na ochranu pamiatkového fondu:
    Ak v čase podania žiadosti o územné a stavebné rozhodnutie prebieha zmena územného plánu, stavebník, investor si bude môcť vybrať podľa akého územného plánu chce stavať. Neviem, ako to funguje inde, ale tu si musí stavebník zabezpečiť papiere o súlade s ÚPD priamo od mesta – teda obstarávateľa ÚPD. Ak toto vyjadrenie je kladné, nie je sa o čom baviť, ak je záporné, v podstate tiež nie, čiže z tohto pohľadu ja problém nevidím. Naopak, mesto si môže spracovať návrh, do ktorého , napríklad zahrnie plánovanú zmenu hraníc PZ, MPR, alebo, vyhlásenie pamätihodností obce, mesta… investor si môže zvoliť variantu, ktorá vyhovuje jemu…
    Dôsledky sú myslím jasné.
    Nech žijé všemocný diktát investora! Tuším sme len vymenili diktatúru.

  • palo

    Member
    16. júna 2008 at 14:56

    Novela stavebného zákona je škodlivá, môže spôsobiť škody

    11. júna 2008 (SITA) – Novela o územnom plánovaní a stavebnom poriadku je podľa poslankyne NR SR Ivety Radičovej škodlivá. Ako uvádza v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA, novela zasahuje neprijateľným a nesystémovým spôsobom do jednej zo základných kompetencií miest a obcí – územného plánovania. To podľa nej slúži ako nástroj na racionálne a efektívne využitie územia v súlade so želaniami obyvateľov, kvalitou ich života a trvalo udržateľným rozvojom. “Novela stavebného zákona je účelová, nabúrava samosprávne kompetencie obcí a ich výkon, zakladá neistotu v rozhodovaní orgánov verejnej správy, čím spochybňuje princíp právnej istoty,” hovorí Radičová. Od prezidenta očakáva, že ju nepodpíše.

    Schválená novela povoľuje podnikateľom vybrať si, podľa ktorého územného plánu sa má vydať územné rozhodnutie. Stavebné úrady by mali rozhodovať podľa toho, ktorý územný plán si žiadatelia o územné rozhodnutie vyberú. Znamená to, že ak nový územný plán bude proti ich podnikateľským zámerom, stavebné úrady by mali vydávať územné rozhodnutia podľa starého plánu. Žiadosti však musia byť podané ešte v čase, keď platil starý územný plán, v opačnom prípade by sa muselo postupovať na základe nového, platného územného plánu.

    Podľa Radičovej v právnom štáte nie je možné žiadať od príslušných orgánov obcí a miest, aby na základe výberu žiadateľa o vydanie rozhodnutia rozhodovali podľa neplatného územného plánu. “Takéto ustanovenia by boli v príkrom rozpore s princípmi decentralizácie a obrali mestá a obce (a ich občanov) o právo rozhodovať o celkovom vzhľade miest a obcí,” tvrdí. Ako ďalej uvádza, novela môže “spôsobiť škody aj keby platila len krátky čas, keďže v územnom plánovaní by aj krátke obdobie stačilo na presadenie záujmov, ktoré sú v príkrom rozpore so záujmami a želaniami obyvateľov konkrétnej obce či mesta.”

    Novú úpravu na návrh poslancov Národnej rady SR Renáty Zmajkovičovej a Mariána Kovačócyho schválili poslanci 22. mája. Kritizujú ju Združenie miest a obcí Slovenska i Únia miest Slovenska, ktorí sa obrátili aj na prezidenta. Žiadajú ho, aby ju nepodpísal a vrátil ju poslancom parlamentu na opätovné prerokovanie.

    Prezident 8. júna v relácii Slovenského rozhlasu Rozhovory s prezidentom naznačil, že novelu stavebného zákona zrejme nepodpíše. “Nie je dotiahnutý do reálnej možnosti nepoškodiť obec a občana,” povedal o zmenenom zákone prezident, ktorý má na rozhodnutie čas do piatka. Ak ju podpíše, účinná bude od 1. júla.

  • vkotruszova

    Member
    16. júna 2008 at 15:53

    Prezident tuto novelu nepodpisal.

  • Anonymous

    Member
    16. júna 2008 at 18:54

    Chcete povedať, že doterajšie “”územné plány” mali za cieľ ochraňovať územia našich obcí a miest, a to nemyslím v rovine existencie pamiatok, OP, PZ či PR?

  • quidko

    Member
    17. júna 2008 at 12:59

    No na papieri mali usmerňovať vývoj a trvale udržateľný rozvoj. Ak táto novela prejde, v podstate sa zlegalizuje stav, ktorý v mnohých mestách už dlho funguje.

  • palo

    Member
    17. júna 2008 at 15:34

    Únia miest žiada odvrátiť deštrukciu sídelného systému
    Stotožňuje sa s argumentmi prezidenta, ktorý vrátil novelu stavebného zákona do parlamentu

    12. júna 2008 (SITA) – Odvrátiť veľké nebezpečie deštrukcie sídelného a krajinného systému SR požaduje Únia miest Slovenska (ÚMS) pri opätovnom prerokúvaní kritizovanej novely zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, ktorú vrátil prezident Ivan Gašparovič do parlamentu. Ako informoval agentúru SITA generálny sekretár ÚMS Marián Minarovič, poslancov vyzývajú, aby tento návrh ako celok zamietli.

    Schválená novela umožňovala podnikateľom vybrať si, podľa ktorého územného plánu sa má vydať územné rozhodnutie. Stavebné úrady by mali rozhodovať podľa toho, ktorý územný plán si žiadatelia o územné rozhodnutie vyberú. Znamená to, že ak nový územný plán bude proti ich podnikateľským zámerom, stavebné úrady by mali vydávať územné rozhodnutia podľa starého plánu. Žiadosti však musia byť podané ešte v čase, keď platil starý územný plán, v opačnom prípade by sa muselo postupovať na základe nového, platného územného plánu.

    Únia sa stotožňuje s argumentmi prezidenta, ktorý uviedol, že novela nerieši, ako má stavebný úrad pri vydávaní územného rozhodnutia postupovať, ak pre obec už bol schválený územný plán, ktorý je aj záväzný, ale navrhovateľ požiadal o vydanie územného rozhodnutia v čase, keď obec schválený územný plán ešte nemala a zároveň stavebný úrad preto mohol vydať ex lege územné rozhodnutie na základe územnoplánovacích podkladov, ktoré sú pre navrhovateľa priaznivejšie.

    Ako zdôrazňuje ÚMS, poslanecká novela nerešpektovala ústavné princípy, správny poriadok a suverenitu miestnej a regionálnej samosprávy v súlade s medzinárodnými záväzkami SR. “Nerešpektuje základný princíp demokratickej spoločnosti, rovnosť pred zákonom a jeden zo základných atribútov právneho štátu, právnu istotu,” uvádza. Schválený zákon podľa únie predstavoval veľké nebezpečie negatívnych dopadov, až deštrukcie životného prostredia, urbanistického obrazu a funkčných systémov obcí, miest, respektíve krajiny.

    Novelu stavebného zákona schválili poslanci 22. mája. Kritizovalo ju i Združenie miest a obcí Slovenska, združenie K8, Klub primátorov miest SR, hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava i jednotlivé mestá a regionálne združenia, všetky vyššie územné celky a združenie SK 8. Odmietavý postoj podľa ÚMS prejavili aj odborníci zo Slovenskej komory architektov, Spolku architektov Slovenska, Slovenskej komory stavebných inžinierov, Slovenského zväzu stavebných inžinierov a jednotlivé ústavy, či osobnosti zo Slovenskej akadémie vied, slovenských univerzít a ďalších vedeckých ústavov a organizácií a združení.

  • quidko

    Member
    18. júna 2008 at 11:06

    Poslanci zamietli vrátenú novelu stavebného zákona

    Bratislava. Parlament dnes neschválil spornú novelu stavebného zákona, ktorú poslancom vrátil prezident Ivan Gašparovič. Predlohu, podľa ktorej by investori mohli stavať aj podľa starých územných plánov obcí, podporilo len 18 poslancov. Na prelomenie prezidentovho veta však bola potrebná nadpolovičná väčšina zo všetkých 150 poslancov. Novela, ktorú pripravili dvaja poslanci vládneho Smeru-SD, vyvolala kritiku opozície a samosprávy.

    http://www.sme.sk/c/3933204/Poslanci-zamietli-vratenu-novelu-stavebneho-zakona.html

    P.S.
    oplatí sa čítať aj diskusiu k článku…

  • palo

    Member
    3. júla 2010 at 13:51

    Čítajte viac: TU

  • palo

    Member
    18. novembra 2010 at 22:44

    Stavebná polícia by mala byť súčasťou štátnej poriadkovej polície. Ministerstvo tvrdí, že ju zavedie.

    Polícia by v budúcnosti mala mať kompetencie zakročiť proti čiernym stavbám. Tvrdí to ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Hovorca rezortu Martin Krajčovič povedal, že ministerstvo pracuje na zavedení stavebnej polície. „Je to aj súčasť programového vyhlásenia vlády.”

    Stavebná polícia funguje aj v okolitých krajinách, Korček vraví, že ju má dokonca aj Albánsko.

    Bratislavská iniciatíva za jej zriadenie vo svojej petícii poukazuje na to, že napríklad v Rakúsku môže dostať staviteľ čiernej stavby trest odňatia slobody až na šesť rokov.

    V Chorvátsku zas môže stavebná polícia odpojiť čiernu stavbu od inžinierskych sietí, v Nemecku hrozí za porušenie stavebného poriadku pokuta až do výšky 500-tisíc eur.
    Čítajte viac v článku Lucie Tkáčikovej z 15. 11. 2010 na sme.sk.

  • palo

    Member
    10. januára 2011 at 11:01

    Konkrétna podoba postihovania čiernych stavieb sa ešte dolaďuje.

    Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) hovorí, že zmeny by mohli platiť už od júla. Chystá sa aj zavedenie stavebnej polície.

    Gábor Gál z Mosta-­Híd so sprísnením postihovania čiernych stavieb súhlasí. O návrhu, aby sa z ich výstavby stal trestný čin, koalícia nerokovala. Čierne stavby u nás zatiaľ len pokutujú, občas ich nechávajú odstrániť. Do väzenia za ne ešte nešiel nikto.
    Čítajte viac v článku Miroslava Kerna z 10. 1. 2011 na sme.sk.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť