aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Stabilizacia povrchu kamennej sochy

  • Stabilizacia povrchu kamennej sochy

    Posted by admin_obnova on 12. júla 2006 at 11:52

    Zdravim vsetkych priaznivcov Obnovy.
    Mam problem so stabilizaciou povrchu sochy vytesanej z jemnozrnneho svetlosiveho sopecneho tufu z oblasti Jablonoviec. Socha je na povrchu mierne navetrana – detaily draperie obleku, prsty na nohach a podobne. Mam obavu, ze pri stahovani lukoprenovej formy mi ostanu prilepene kusky povodnej sochy na forme. Dostal som radu od akademicky vzdelaneho historika umenia, ze ju mam natriet tzv. krystalovou vodou – teda cirou tekutinou, ktora ostava v jame alebo nadobach po dohaseni vapna a jeho vyzreti a usadeni. Ako alternativu som dostal radu natriet sochu roztokom vodneho skla. Obe rady sa mi vsak, ako koumakovi , nevelmi pozdavaju. Co na to praktici ako vy?
    Musim este podotknut, ze nemam peniaze na to, aby som si to dal niekomu urobit, takze odpovede ako “ja Vam to spravim za miernu odmenu” su mi na nic. Ak mi nikto neporadi, risknem to a pravdepodobne zvolim predsa len vodu z vapenneho hydratu, na to po zaschnuti natriem oddelovac, lukopren a necham sa prekvapit…Mozno vsak niekto predsa len poradi ako a co urobit aj zadara.
    Tesim sa…

    karas66@pobox.sk

    harp odpovedal 17 years, 10 months ago 3 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    13. júla 2006 at 11:41

    “Kryštálová voda” – zaujímavý názov, ešte som ho nepočul. Bežnejšie je označenie “vápenná voda”. Je to vlastne nasýtený (hoci veľmi slabý) roztok hydroxidu vápenátého NaOH vo vode. Používa sa najmä na spevňovanie materiálov, ktorých vlastným spojivom je uhličitan vápenatý CaCO3, teda napríklad vápenec alebo vápenná omietka/malta (teda aspoň v zahraničí, slovenskí reštaurátori majú radi syntetiku…). Aby sa dosiahol spevňovací efekt, je potrebná mnohonásobná aplikácia, pričom sa pravdepodobne reaktivuje aj uhličitan vápenatý, ktorý už v materiáli je (premenou na hydrogénuhličitan vápenatý a potom späť na uhličitan vápenatý).
    Vápenná voda sa dá získať nielen pri hasení vápna, ale opakovane (neobmedzene) aj z vyhasenej vápennej kaše – tak, že ju zalejete nadbytkom vody, zamiešate, necháte usadiť, číry roztok zlejete alebo stiahnete hadičkou (ako víno).

    Spojivom sopečného tufu “asi” vápno nie je, preto by hádam bolo vhodnejšie použiť kremičité spevenie. Do tejto kategórie patrí aj vodné sklo, ale nie je veľmi vhodné, lebo spevnenie nie je hĺbkové a po reakcii zanecháva rozpustné soli (k tomu by sa mohol vyjadriť Jupiter).

    Vhodnejšie sú komerčné spevňovače kameňa na báze organokremičitanov. Predajca jednej značky sídli v Leviciach, to nie je z Jabloňoviec ďaleko…

    Pri tom všetkom nepochybujem o tom, že chcete zachrániť aj originál, nielen získať odliatok…

  • harp

    Member
    16. júla 2006 at 22:13

    Ked tak poslite nam aj fotogafiu. Nech vam k tomu povieme viac.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť