• Anonymous

    Member
    22. januára 2005 at 9:12

    sietotlac robi jedna mala tlaciaren v Bratislave. kedysi sme tam boli zo skoly. uz si nepamatam ich nazov, spytam sa zajtra spoluziakov. pokusim sa Ti zohnat o nich nejake info.

  • harp

    Member
    22. januára 2005 at 20:41

    Skor by som potreboval firmu ktora dodava material pre sietotlaciarov. Ale urcite mi pomoze aj kontakt na tu firmu o ktorej hovoris. Skusim im zavolat.

  • Anonymous

    Member
    22. januára 2005 at 21:23

    Aha, tak potom Ti odporucam pozriet web http://www.kasi.sk/

  • Anonymous

    Member
    16. januára 2006 at 20:18

    ta otazka neni out of …. ale riadne drbnuta!!!!!!!!!!!!!!!aj cela sietotlac

  • Anonymous

    Member
    4. februára 2006 at 19:33

    V prvom rade si treba objasniť pojem “sieťotlač”. Je nesprávny. To nejaký purista, keď sa dávala dohromady ČSN – typografické názvoslovie, uviedol tento termín v slovenskej verzii z neznalosti tejto techniky. Netlačí sa cez sieť, ale sito. Sieť niečo zachytáva a sito prepúšťa – to je náš prípad. Podobne je to i v češtine – sítotisk, v nemčine – Siebdruck a v angličtine – silk screen printinting (tlač cez hodvábne sito). Nikde sa v týchto jazykoch nehovorí o sieti a keď, tak len v súvislosti s rastrovaním v autotypii a litografii. Vo franc. jazyku používajú termín – serigraphie, s ktorým pojmom aj u nás nyzývame sitotlač v umeleckej tvorbe – serigrafia.
    Čo sa týka literatúry, je to problém. V slovenčine nevyšlo nič (neviem o tom). V češtine vyšla kniha v roku 1968 od nestora čsl. sitotlače pána Ota Kořínku pod názvom Sítotisk/serigrafie. Je to však už na dnešnú dobu zastaralá literatúra, ale základy a dejiny obsahuje. Česká spoločnosť pri priemyselnej chémie v Prahe a neskôr Dom techniky v Pardubiciach usporiadovali pravidelne kvalifikačný kurz pre túto techniku a vydávali k nemu aj učebnice, ako napríklad od autorov: Kořínek, Lutterer, Komárek – Sítotisk a serigrafie (1991). Pod týmto názvom vydávali tieto inštitúcie aj časopis-občasník, kde sa písalo o technológii a novinkách v tejto technike. Bol to časopis s celoštátnou pôsobnosťou, teda prispievali tam aj slovenskí autori (pokiaľ sa im chcelo). Zároveň boli týmito inštitúciami organizované i “oborové dni” spojené s výstavou prác komerčného i umeleckého rázu – serigrafie. Konali sa prvýkrát v roku 1969 v Olomouci a neskôr v Brne a Pardubiciach pravidelne každé dva roky až do nežnej revolúcie a rozbitia federácie.
    Na Slovensku síce bola formálne ustanovená nejaká skupinka ľudí, ktorí mali propagovať túto techniku, ale do dnešnej doby toho urobili veľmi málo. Každý sa tu hrá na svojom piesočku a o popularizáciu a rozšírenie tejto techniky nemajú záujem.
    V prípade, ak máte vážny záujem o túto techniku, treba si získať zahraničnú literatúru, pokiaľ na to máte (nemyslím len finančne), alebo sa obrátiť na nejakého “majstra”, ktorý ovláda túto techniku. Ale mám obavy, že naši majstri, sú velice opatrní, aby si robili konkurenciu. Ale čo, možno natrafite… Za pokus to stojí.
    Málo, ale predsa len, si môžete niečo prečítať o sitotlači aj v publikácii Písmo a serigrafia, ktorú som nedávno vydal. Píšem tam o nej v súvislosti s ostatnými tlačiarenskými technikami, ktorými sa písmo “vyrába”. Tak teda do toho…
    Dušan Vaňo

  • Anonymous

    Member
    4. februára 2006 at 19:42

    Až keď som poslal svoj príspevok a prečítal si ho na stránke, zistil som chybu: Správny názov knihy je Písmo a kaligrafia. Tá serigrafia sa tam zaplietla len v tom švungu, keď som o nej písal. Tak teda pardooon

  • Anonymous

    Member
    6. februára 2006 at 0:15

    Vyhľadajte si v Google “sitotlač” a tam Sieťotlačový zväz SR. Sú tam informácie pre Vás
    D. Vaňo

  • harp

    Member
    6. februára 2006 at 22:17

    Vdaka za vycerpavajucu odpoved. Pozriem sa po tej knizke.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť