aktivita " diskusia " Hrady, zámky a kaštiele " S batohom po hradoch

Označené: 

 • S batohom po hradoch

  Posted by rado-z-mt on 14. januára 2008 o 23:38

  Milí priatelia a priaznivci našich kúzelních ruín, zrúcanín a dávno zaniknutých miest, kde sa k oblakom týčili hrady mocných panovníkov. V tejto rubrike sa budete môcť pravidelne stretávať hlavne so Šňúrkom a so mnou – Radom z MT. Obaja sme toť členovia Lietavskej party, čo sa s láskou a nehou stará o najkrajšiu a najromantickejšiu hradnú lokalitu v strednej Európe :lol: Budeme Vám tu rozprávať naše príbehy a zážitky s návštev hradov po Slovensku, čo im predchádzalo, kto ich prežíval s nami a pomocou fotiek nazrieme spoločne do rôznych kútov našej krajiny ( aj pohostinstiev :smt028 )
  Dnes sa s vami podelíme o prvú našu veľkú spoločnú akciu. Bolo to roku pána 2007, piateho mesiaca a štvrtého dňa – teda piatok. I povedal si týždeň predtým Harp, že to zariskuje a pozve nás dvoch do Fiľakova na prácu. Tak sme pobalili narýchlo, čo bolo treba a ešte spomínaného 4. mája večer o 20:00 sme sadli do môjho korábu Š Felicia Pick-up a vyrazili na cestu. Keďže bolo treba prekonzultovať postup prác na hrade, stavili sme sa na veliteľskom štábe – v Banskej Štiavnici u Harpa. Ten nás už nervózne očakával, pretože sa mu klepali ruky z abstinenčných príznakov a chytro sme utekali prebrať dôležité body víkendu do pubu.

  Tu nás už očakávala Silvia, ktorá intenzívne strážila 3 fleky v hospode. Bolo jasné, že do Fiľakova dorazíme až v sobotu doobeda…
  Ale beda, je sobota ráno a….lije jako z konve :roll: !! Preto urýchlene prehodnocujeme situáciu a vychádza nám z toho jediné – návšteva ďalšieho kamaráta. Pavel otvára dvere svojho skromného 20 izbového domu a…urýchlene nás pozýva na fľaštičku kvalitného moku, inak zvaného aj víno. My sa samozrejme intenzívne bránime, ale naštastie nie dlho. Víno je skvelé ! Po týchto raňajkách sme šli poreť Starý zámok v Štiavnici. ( sprievodčíčka je fakt pekná žienka 8).

  Večer bol jasný. Keďže počasie neprialo, rozhodli sme sa spoznávať miestne zvyklosti a navštíviť pár centier zábavy v meste.
  Nedeľa ráno. Slnko sa dere cez oblaky a Silvia sa teší tiež. Je šanca, že konečne vypadneme z ich príbytku do prde….Fiľakova. Tak sa aj deje. Cestou sme si však povedali, že by stálo za to, navštíviť aj Vígľašský zámok. Neskôr sme toho troška ľutovali, lebo sa tam objavili tri autá, kde v každom sedeli 3 – 4 hňupi – paintbolisti.

  Rýchlo prcháme preč a po pár kilometroch nedokážeme odolať možnosti návštevy hradu Divín.

  S troškou obáv parkujem v centre centra obce – pri krčme. Vidno, že aj miestne obyvateľstvo žije minulosťou.

  Pri vstupe dnu sme razom cca v roku 1985…Na hrade sledujeme hlavne stopy po “obnove” z dôb ani nie tak dávno minulých. Dýcha na nás čaro cementových mált, nedokončenej elektroinštalácie a betónových obranných múrov.

  Vzhľadom na čas sa moc neosievame a vyrážame , snáď konečne, do Fiľakova.
  Šňúrek už z diaľky čumákuje ako péro z gauča na siluety hradu.

  Ja myslím na to, ako sa ubytovať a naobedovať. Preskočím pár hodín a presunieme sa pred hrad asi o 19:30. Dnes je tam veľká sláva. Priamo na dolnom nádvorí sa chystá koncert maďarskej rockovej skupiny Republic. Máme šťastie, že nás prichýlili Andrejka a Irenke v informačnej kancelárii. Zatiaľ čo sa ľudia tlačia do hradu na koncert, Šňúrka má nápad No. 1. Ide kúpiť nejaké pivo do stánku na ulici. Pcha !! Baby si myslia, že už sa dnu nedostane cez SBS-ku, ale to ešte nepoznajú Šňúrku… Jeho bunda je ťažká a plná plechoviek s pivom. A v tom…asi o 30 minút neskôr to prichádza….Pametná veta: Šňúrka fajčí, obzeráme miestne babenky, v ruke plech s pivom. A zrazu : ” No…koncert ešte ani nezačal a ja už som navalený…” Koncert bol fajn, ale krátky. A potom sa diali veci…Po koncerte sme navštívili asi jedinú ešte otvorenú krčmu…ehm, teda bar. Bar NIRVANA. Bolo plno, ale všimli sme si dve bábovky pri stole, tak kým šiel Šnurek po pivo, ja som im oznámil, že si k nim sadneme, bo neni kde inde. Na našew prekvapkanie, vedeli po slovensky ! No…noc bola dlhá, baby strieskané…a my už tiež. Došli sme do nášho apartmá asi o 4:00 v pondelok ráno.

  Je pondelok. Presne ako sme sa dohodli na 7:00 na hrade, sme tam došli my dvaja o 11:30 – už !! Po pokusoch aspoň sa postaviť na lešenie sme sa pobrali na horný hrad chystať kameň a čistiť múr na murovanie. Oskar nám pražil na makovice, čo nám robilo “veľmi dobre”. Nuž ale…bolo treba prežiť deň. Keďže to tu teraz píšem, tak je jasné, že sme deň prežili. Dokonca sme aj pracovali!! :lol:

  V utorok poobede nás kamaráti naložili do auta a zrazu sme sa ocitli v Martine. I dodnes radi spomíname na Fiľakovo, Juhásovú a ostatné matne vypadajúce postavičky onoho predĺženého víkendu. Len občas nás pri tých spomienkach ešte aj hlava zabolí, ale nám to nevadí. ( a ja už len dúfam, že všetky spomínané postavičky v tomto príbehu budú mať radosť, že som na ne nezabudol. A že sa budú tešiť na ďalšie historky, v ktorých spomeniem ich meno…) :roll:

  harp odpovedal pred 10 rokov, 12 mesiacov 6 Členovia · 14 odpovede/odpovedí
 • 14 odpovede/odpovedí
 • pstrosek

  člen
  15. januára 2008 o 13:17

  Uz sa tesim na dalsie tvoje rozpravanie. Inac keby ste to vsetko dali nejako do hromady mohl by si vidat zaujmavu knizku.

 • rado-z-mt

  člen
  15. januára 2008 o 22:29

  :lol: Nuž…knižku so Šňúrkom chystáme, ale bude to troška populárna vec o Lietave. Mnoho vecí som vynechal ( radšej ), aby to nakoniec nevypadalo, ako propagácia zhýralstva a alkoholizmu :lol: :lol: :lol: Ale som rád, že máme prvého “fandu” a “poslucháča” :wink: :lol: Mimochodom, nápad o novej knižke o Lietave nás napadol práve pri pive, len si už nespomínam, v ktorej Hospode to bolo…Možno si bude Šnurka pamätať a pustí sem túto info. Bude to hneď, ako sa prestane v robote tváriť, že pracuje a nakukne sem ! :roll:

 • pstrosek

  člen
  16. januára 2008 o 8:08

  No nevadi ale keby vam nahodou vysla knizka s nazvom S batohom po hradoch tak budem urcite prvy kto si ju kupi. Inac mohol by si to zo Snurkom zahrat do outu tak ze vas ten napad napadol v pohostinstve v Lednici cim by ste nas trosku zviditelnili. :lol:

 • rado-z-mt

  člen
  16. januára 2008 o 23:29

  Aáááááá…tak zviditeľniť Lednicu by sa ti žiadalo…Aj Skalan sa teší. A teš sa aj ty, lebo mesiac a pol po Fiľakove sme navštívili práve Lednicu. Len to musím skomponovať do jedného celku a pospomínať, čo sa udialo, ako a s kým. Alebo…pustím sa do toho hneď a zaraz???Tak skúsme teda :!:
  Je piatok, 22.6.2007, velitelský čas ukazuje 19:00. Miesto nalodenia do bieleho šípa Š Felicia pick – up je Martin, miestna časť Priekopa. ( bonznem, že tu vyrastal a do jednej ZŠ so mnou chodil aj Harp a jeho pekná sestra :lol: ) Nadrž….pezlivý Šňurek na mňa čaká v Žiline a zúrivo prezváňa, kde toľko trčím. Jeho vyprahnuté hrdlo ho donúti navštíviť miestny lokál a obliznúť štucku s pivom. Asi o 19:30 nasadá ku mne do auta a začína mi tam šíriť príjemnú arómu pivných výparov :roll: Ale beda, tesne pred Bytčou nás postretá prudký lejak, až chujavica. Takže cesta do PB je hodne zlá, lebo okná sa mi rosia ako v saune. O 21:45 prichádzame do Lednice, kde nachádzame pomoc….no znova v krčme. Ani sme nestihli objednať, keď doletel starosta a doniesol kľúče od kulturáku, kde sme mali prespať. Keďže sme ho už vytiahli z postele, akútne si dal pivo s nami. To sme sa však už prehrnuli ku kulturáku, ktorý susedí s centrom všetkého života v obci – s ďalšou krčmou ! Z prítomných dám sa nám páči okamžite jedna – a zrovna starostovie dcérenka. Čo sa však evidentne nepáči miestnemu borcovi, ktorý nám po prekonaní artikulačných problémov svoje pocity prišiel vyjasniť. Na jeho odporúčanie Šnurka reagoval zakúpením borovičky a ja piva. Po namáhavej ceste sme šli čoskoro spať.
  Je sobota ráno. Slnko valí do okien a my kukáme z dverí na dvor ako hrče z dosky 8O . V tom počuť piskot pneumatík a tesne pred nami zastavuje auto, z ktorého vypadáva Peter Martinisko. Je to vraj ten, čo to na Lednici organizuje :lol: :lol: Je potrebné prebrať plán akcie, preto prehovárame upratujúcu obsluhu, aby otvorili bar o 15 minút skôr. V priebehu toho dorazil aj zvyšok Petrovho tímu a vyrazili sme na hrad.
  “Pri hudbe sa ľahšie maká” – povedal si Matúš z Trenčína a až k hradu vyšiel na svojom čiernom nablýskanom “predlžovači penisu” BMW Z3 a to len preto, aby ulahodil nášmu citlivému ušku a do CD playera zasunul…teda CD-čko myslím :lol: Red Hot Chilli Peppers :twisted: Práca bola nenáročná, a tak Šnúrka mohol predvádzať aj svoje herecké a improvizačné schopnosti. Videli sme tak ukážku HIP – HOPera v monterkách, nahuleného robotníka, či skejťáka….Lednica je pomerne malý hrad a preto Peter zahlásil, že si treba robotu aj šetriť. A hlavne seba na večer. Ani sme sa nenazdali a pracovný deň bol na konci. Avšak spoločenský život v poddanskej obci sa ešte len začínal…
  Príprava večernej “toalety” mi zabrala trocha viac času, ako Šnurkovi, čo sa ukázalo ako hrubá chyba v obrane. Kým som bol prezlečený s Matúšom zasadli k nejakému stolu vyhradenému pre miestnu škôlku. Okrem nich tam totižto sedeli dáke tri pipky…nuž, hádam mali aj po 14 rokov každá !! :roll: Po mojom príchode im však aj tem detský úsmev primrzol a chalani usúdili, že je vonku ozaj zima a ideme radšej sadnúť dnu. Hlavne Matúš bol sklamaný, lebo týmto Mačiatkám sa páčil jeho “predlžovač”, čo ho na oplátku isto hrialo, a možno aj na duši. V sobotný večer sa aspoň na mňa dovalila únava o čosi skôr a tak som šiel kolo polnoci hajkať.
  V nedeľu sa už nič mimoriadne nedialo. Snáď len pred cestou, keď sme šli ešte na kofolku, za Šnurkovým chrbtom sedela nejaká asi 16-ročná Papulka, ktorá mala pekné biele tangá. Po cákancoch malty to očí bola celkom príjemná zmena, ktorá mi z oka vypláchla aj posledné zbytky vápna.
  A týmto sme našu pracovnú misiu pekne ukončili. Avšak…ako som sa dnes večer dozvedel…o pár týždňov bude v Lednici opäť stretnutie, kde iste nebudem chýbať, takže hrad Lednica a jeho osadenstvo sa tu ocitnú už čoskoro znova.
  Pozvánka na najbližšie stretnutie : Koniec novembra a opäť návšteva Banskej Štiavnice…

 • pstrosek

  člen
  17. januára 2008 o 10:31

  :smt038 pekne si to napisal :smt038

 • skalan

  člen
  17. januára 2008 o 12:53

  Teda teda…Rado ta vecerna toaleta ta ale aj premohla nie :) Ale akcia to bola zaujimava:))

 • harp

  člen
  17. januára 2008 o 22:22

  Prave nam s cocovickou palo precital tvoje pribehy a zhodli sme sa, ze sa nam pozdavaju. Dobre sme sa pobavili, mozno to bolo aj tym ze pises o nas. Kazdopadne budeme radi citat aj dalej.

  Cocovicka sa napr. pyta ze co bude s tou akciou ktoru ste urobili poza moj chrbat :)

 • rado-z-mt

  člen
  9. februára 2008 o 19:41

  Konečne troška času aj na Vás, priatelia. Ale dnes to bude také “light-ové” :lol: :lol: A to preto, že sa nám každým dňom blíži začiatok hradárskej sezóny a ja som si spomenul na aleša Hoferka jednu jeho prednášku. Bolo to skoro pred rokom v Lietave so skautíkmi a Alda tam vysvetľoval rozdelenie hradárov. Takú kategorizáciu tam spravil. Tak ju chcem dnes ponúknuť všetkým.
  Kategória 1. ) Hradár – letný výletník
  Toto je tip hradára, ktorý navštevuje len hrady ľahko prístupné, s čo najlepšou možnosťou dovozu motorovým vozidlom čo najbližšie. Ďalšia podmienka je buď deň pracovného voľna, alebo víkend, najlepšie nedeľa poobede. Jasné, teplé a slnečné počasie je nevyhnutnosť !! Na hrade sa zdržia obyčajne do 1 hodiny, fotia si celkové pohľady a pohybujú sa len po bezpečných častiach hradu. Ak je dostupný materiál s históriou, tvária sa, že si ho preštudujú, ale cca o 10 minút si nič nepamätajú…. :smt102
  Kategória 2. ) Hradár obecný
  Tento tip navštívy aj lokality, kde je potrebný výstup, maximálne však 30 – 40 minút. Mierne polooblačné počasie mu nevadí, dokonca ani krátka letná búrka, pretože je vybavený aj do miernej nepriazne počasia. :toothy2: Dokonca je vybavený aj drobným proviantom a ploskačkou tvrdého alkoholu. Berie si zo sebou aj kvalitnejšie vybavenie na fotenie, prípadne ďalekohľad. Na hrade sa zdrží min. 1 hodinu, nieje však nič neobvyklé, ak je to aj 2-3 hodiny. Vtedy si založí oheň a opečie špejdy, či slaninu. Pokiaľ je možnosť k zakúpeniu pohľadníc či iných suvenírov, je ochotný investovať. Vo veľmi výnimočných prípadoch ale spodmienkou teplého letného počasia na hrade aj prespí.
  Kategória 3. ) Hradár skalný
  Prvé dva tipy sú najčastejšie frekventované. Tento tretí už býva pomerne zriedkavo viditeľný, ale o to zaujímavejší. Hradár skalný navštevuje hrady celoročne a za akéhokoľvek počasia. V priebehu dňa je schopný prejsť aj 3-4 lokality, nevynímajúc zaniknuté hrady. Najväčším potešením preňho je stráviť na hrade noc. Na hradoch trávi i svoje dovolenky a prespáva tak na nich aj niekoľko nocí. Je vždy veľmi dobre pripravený, či už finančne, zásobami potravín, oblečením, kvalitným spacákom a karimatkou. Samozrejme nutná zásoba pálenky musí byť vždy pohotovostne poruke. Má kvalitné foto-vybavenie, nepremokavé oblečenie, mapy, sekeru a ostatné pomôcky na prežitie v lese či divočine. Tento tip sa zvykne aj zoskupovať do 3 až 5 členných zoskupení. Nieje nič neobvyklé, pokiaľ na ruine prežije i silvestrovskú noc.
  Kategória 4. ) Hradár – záchranár
  Najzriedkavejší tip. V očiach bežnej verejnosti vnímaný ako šialenec, dobrodruh, “hradný pán” či podobne. Tento tip má niekoľko špecifík. Prakticky všetok svoj voľný čas trávy na hrade, z 95% na jednom konkrétnom. Obyčajne je členom istého spolku či organizácie, ktorá má za účelom záchrany hradu právnu subjektivitu a nájomnú zmluvu k hradu. Na hrade vykonáva rôzne záchranné práce, slúžiace oddialeniu jeho chátrania. Môže to byť stavebná činnosť, pomocné práce, výškové práce, u žien práce v hradnej kuchyni. Existujú však aj ženy, ktoré sa nezlaknú ani ťažkech “mužskej” práce a murujú, prípadne škárujú múry. Títo ľudia na hrade pravidelne prespávajú, študujú ho a spoznávajú. Pohybujú sa po areáli hradu s citom a veľmi opatrne, aj keď to tak niekedy nevypadá. Všetky svoje činnosti na hrade pravidelne dokumentuje písomne i fotograficky. Práca na hrade sa pre nich po niekoľkých rokoch mení z hobby na poslanie. V tejto fáze sa vlastne vytráca nadšenie a nastupuje čistá disciplína. Pri rôznych podujatiach prezentujú svoju činnosť, robia školenia začínajúcich hradárov – záchranárov a podobne.
  Hotovo. Ozaj !! Ku ktorému tipu by ste hlásili vy? S ktorým sa najlepšie stotožňujete?
  Teším sa a som už teraz zvedavý.Pa,pa :hello2:

 • uskalienka

  člen
  9. februára 2008 o 21:32

  mno… kedze kategoriu, do ktorej budem patrit ja… teda ja uz patrim, pretoze uz si vykracujem po tej najkrajsej ceste svojho zivota… si nespomenul a patka je moje stastne cislo… preto nadrzovku otvaram
  Kategoriu c.5.) Hradar – Hradny pan :king: / Hradna pani :queen: – celorocny pobyt na hrade… od 16.5.07 bol hrad pre mna cielom (zadefinovala som si roky 2012-2014, taaakze od r.2013 :) ) no udiali sa zaujimave skutocnosti a od 19.6.07 je pre mna hrad len prostriedkom k dosiahnutiu vytuzeneho ciela…
  verim tomu, ze na Slovensku to este MY HRADARI statocne a vasnivo roztocime :thumbleft:

  PS: Rado, este mi neda nepochvalit tvoje rozpravacske prednosti, normalka som sa preniesla do diania a bola tam s vami… a verim tomu, ze coskoro sa tak stane i fyzicky… dovidenia :smt039

 • skalan

  člen
  9. februára 2008 o 22:55

  :lol: doobre :)) este tam ale chyba hradar-alkoholik :D

 • rado-z-mt

  člen
  10. februára 2008 o 12:08

  Drahý Skalan. 8) Konzumácia alkoholu je samozrejme takmer neoddeliteľnou súčasťou pobytu na hrade Hradára skalného a hradára – záchranára. Doba je zlá a noci dlhé :lol: :lol: Samozrejme nie u každého – bohužial ešte stále sú aj abstinujúci hradári. Ale my na Lietave máme napr. celkom pekné výsledky za posledné roky… :smt023 U teba na lednici ako?? Alebo si to necháme na osobné stretnutie ( už čoskoro ) a prekonzultujeme to spoločne? Ono výstup z toho sa tu isto objavý, takže nikto o nič nepríde. Iba ak o :smt043 :smt035 :pukeright: :pukeright: :occasion5: Možno sa nájde aj dakto, kto bude protestovať :protest: , ale s tým treba rátať.
  Myslím si, že dobré víno k hradu jednoznačne patrí. Nechcel som týmto doteraz povedať, že žijeme len týmto, ale nejdeme na hrad bez vínka. Proste je to kolorit a súčasť tradície. A komu sa to nepáči – ten nieje do ničoho nútený.
  Ešte pre Uskalienku : tešíme sa z každej novej tváre na hrade a na tvoj príbeh budeme isto všetci zvedavý. Do sezóny sa však uvidíme skôr, na čo sa osobne teším. :smt041

 • uskalienka

  člen
  11. februára 2008 o 22:09

  v nedelu som si bola opozriet oponicky hrad… aj si ho vazim…
  a veru vam poviem… hrady vobec nie su take tazke ako sa mnohi domnievaju…

  jeden znamy… sa asi tri tyzdne dozadoval mojej spolocnosti… lenze ja mam od polovice januara do konca februara vycapenu tabulu :arrow: nerusit – pracujem… skusal na mna selijake triky, no nezabrali… to len obnova.sk dostala vynimku a vpustila som ju dnu…
  leeenze clovek, ked nieco chce dosiahnut, je tvor vynaliezavy a inak to nieje ani s mojim znamim :lol:
  spomenul si na uskalienkinu uchylku a ponukol vylet na oponice… a uskalienka s radostou ponukla svoju spolocnost… ale hned som ho aj musela pasovat z “hradara neznaleho” na “hradara obecneho” pretoze chcel zdupkat, ked zbadal to blato pod sebou, za sebou i pred sebou :lol:
  pasovanie s radostou prijal a tak sa vylet vydaril :wink:

 • zepa

  člen
  12. februára 2008 o 8:34

  Posielam zaujímavú snímku….mohla by sa volať “Zaostrené na hrady”

 • harp

  člen
  23. mája 2011 o 22:28

  Rado kde mas ten batoh? Dufam ze nalozis potomstvo na nosicku a horsa na hrady.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz