aktivita diskusia Pamiatky Románska architektúra

 • Románska architektúra

  Posted by palo on 19. februára 2010 at 15:36

  Vítejte na stránkách románské architektury! Tyto internetové stránky byly vytvořeny se záměrem zlepšit orientaci v jedné významné oblasti našeho kulturního dědictví – v architektuře románského období; v umění, od jehož vzniku nás dělí nedozírná propast věků, a přesto je pro nás tak důležité, neboť stálo u zrodu české státnosti. Stránku vytvoril vtedajší študent Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Prahe, teraz už Ing. arch. Milan Falta. Okrem charakteristiky a katalógu románskych stavieb v Čechách a na Morave tam nájdete aj podrobnejšie informácie o niekoľkých objektoch (s fotografiami a výkresmi) a tiež základy katalógu románskej architektúry v iných európskych štátoch. Zo Slovenska sú tam (zatiaľ) zaradené kostoly v Kostoľanoch pod Tríbečom, Dražovciach a Veľkom Klíži. Dobrou pomôckou je terminologický slovníček v českom, anglickom a ruskom jazyku. Škoda, že stránka nebola aktualizovaná a dopĺňaná od 18. 5. 2008.Vítejte na stránkách románské architektury!
  Tyto internetové stránky byly vytvořeny se záměrem zlepšit orientaci v jedné významné oblasti našeho kulturního dědictví – v architektuře románského období; v umění, od jehož vzniku nás dělí nedozírná propast věků, a přesto je pro nás tak důležité, neboť stálo u zrodu české státnosti.

  Stránku vytvoril vtedajší študent Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Prahe, teraz už Ing. arch. Milan Falta. Okrem charakteristiky a katalógu románskych stavieb v Čechách a na Morave tam nájdete aj podrobnejšie informácie o niekoľkých objektoch (s fotografiami a výkresmi) a tiež základy katalógu románskej architektúry v iných európskych štátoch. Zo Slovenska sú tam (zatiaľ) zaradené kostoly v Kostoľanoch pod Tríbečom, Dražovciach a Veľkom Klíži. Dobrou pomôckou je terminologický slovníček v českom, anglickom a ruskom jazyku.

  Škoda, že stránka nebola aktualizovaná a dopĺňaná od 18. 5. 2008.

  mathaeus odpovedal 10 years, 8 months ago 6 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
 • 6 odpovede/odpovedí
 • vkotruszova

  Member
  11. augusta 2010 at 2:17

  aby tema nezomrela, pridavam jedno old foto r.k. kostola sv. Michala, arch. v Malych Kosihach

 • porsena

  Member
  11. augusta 2010 at 9:43

  Tá informácia o románskej veži zo staršieho opevnenia, v prípade tohot kostola, ma priznám sa zaujala viac ako samotná rotunda. Kedy sa tam robil výskum a čo sa vie o tej veži?

 • strombus72

  Member
  25. marca 2012 at 19:07

  Aby som neprepásol celú nedeľu len tak, aspoň poobede som trochu vypadol z domu. Cieľom bola jedna dolinka toť v susednom výbežku kotliny(Rudno). Ale to je pre iné fórum, cestou späť som spravil expresnú zástavku v dedine Diviaky nad Nitricou a urobil si konečne foto kostola z fenomenálnymi románskymi vežami!

 • mathaeus

  Member
  28. apríla 2013 at 10:29

  V rámci školského predmetu “Románska a predrománska arch. na Slovensku” som navštívil kostol sv. Juraja v Jure nad Hronom, pár snímkov… .

   

 • antik

  Member
  17. mája 2013 at 16:32

  Kalinčiakovo (Hontvarsány), kostol ktorý zasiahol blesk. Zvláštna to symbolika. Táto stavba evidentne niečim priťahuje (nielen blesky). Najrománskejší z románskych? Oblúčikový vlys? Alebo piliere pristavané zo statických dôvodov v 19. storočí? Pozoruhodný kostolík, z rôznych pohľadov zaujímavý.

 • mathaeus

  Member
  11. júna 2013 at 10:31

  Aktuálne snímky z románskeho kostola v Nitre – Dražovciach

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť