aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Reštaurovanie starej biblie

  • Reštaurovanie starej biblie

    Posted by pasaran on 18. augusta 2010 at 18:44

    Dobry den,

    chcel by som sa opytat ci je technicky mozne zrestaurovat bibliu viazanu v kozi s kovanim, konkretne mam namysli zlte skvrny na papiery, mierne uvolnene kovanie a poskodenu vazbu.. netusim ako sa tie skvrny vytvorili..knihu som kupil nahodne pred rokmi v UK a neviem aku ma hodnotu a ci je vobec stoji zato aby som ju zveril do ruk odbornikovi..
    alebo da sa aspon nejako “podomacky” takato zalezitost “konzervovat”?

    mimochodom je to riadne kusisko – 35x23x12cm.. vahu odhadujem na 5-10kg :)

    dakujem vopred za vsetky nazory a rady!

    pripajam foto :







    tanter odpovedal 13 years, 5 months ago 6 Členovia · 12 odpovede/odpovedí
  • 12 odpovede/odpovedí
  • pasaran

    Member
    18. augusta 2010 at 18:58

    Ospravedlnujem za triplicitu mojej temy (som tu novy) a prosim admina o zmazanie kopii.. dakujem

  • mazoslav

    Member
    20. augusta 2010 at 16:51

    Ahoj, vazbu je nutne očistit a natukovať,ja mám skúsenosti iba s tukovacou zmesou VUK, ta sa však tak lahko zohnať neda. KOnzervatory použivaju aj komerčne pripravky na ošetrenie kože, čistenie je ideal suchou cestou, ak sa neda, tak roztok etanolu s trochou saponátu. Tukovanie by malo prebiehať na suchú vazbu. Škvrny na papiery mozu byt rozneho povodu, jeden z nich tkzv. foxing je este stale zdrojom diskusii a vyzkumu.
    Dobré by bolo zmerať kyslosť papiera dotykovou pH elektrodou, vačšina starších kníh z ručne robeného papiera nemá problém s kyslostou, ale to záleží aj na doterajšom uložení a pod. Častým problémom býva atrament obsahujúci kys. gallovú, sposobuje krehnutie v miestach písma až jeho vypadnutie z listu papiera. Bohužial najviac predmetov sa poškodí pri nesprávnom konzervovaní alebo manipulácii, treba správne zhodnotit svoje schopnosti a možnosti, niekedy je najlepšou volbou predmet nechat tak :)

  • docent

    Member
    21. augusta 2010 at 14:41

    Málo informácií, pekné obrázky ale žiadne údaje o vydavateľovi, mieste a roku vydania. Napriek tomu si myslím, ze bibliu vytlacili niekedy medzi 1880-1930, co znamená, že na kyslom papieri (nepotrebuješ ani elektródu).
    Osobne si myslím, že zásah reštaurátora je zbytočný (pokiaľ si nevyhral nejaké peniaze) a zásah laika problematický. Knihu by som nechal v stave v akom je a pretože nepredpokladám, že si z nej po večeroch predčítate, uložil v krabici z alkalickej lepenky (pre budúce generácie).
    Pokial sa rozhodnes zasiahnuť do jej stavu všetko potrebné nájdeš tu

    http://www.ceiba.cz/new/produkty.php?cat=2

    a niečo tu

    http://www.obnova.sk/clanok-915.html&mode=thread&order=0&thold=0.

  • pasaran

    Member
    27. augusta 2010 at 19:50

    Dakujem Docentovi a Mazoslavovi za cenne rady a poskytnute linky :wink: chcel som vediet ci ma cenu pustat sa do odbornej revitalizacie.. dam asi na radu Doc. a knihu iba “zakonzervujem” v PVC pytliku pre tie buduce generacie :) .

    Iba pre zaujimavost rok vydania nie je uvedeny ale vraj spada do viktorianskeho obdobia (druha polovica 19. stor. az zac. 20 stor.) vydavatel je (snad) uvedeny na dolnom skene

  • asomtam

    Member
    27. augusta 2010 at 22:53
  • tanter

    Member
    1. septembra 2010 at 11:40

    Suhlasim s tym, ze radsej ziadny zasah ako laicky. Povrchovo osetrit sa da ta usen niekolkymi sposobmi a pripravkami, ale v amaterskych podmienkach to staci. Podla foto je pomerne v dobrom stave, otazna je len kyslost. To ze je ten papier kysly niet pochyb (tie skvrny-foxing su jej dosledkom). Ide skor o to aby sa jej dosledky obmedzili.

    Ak tej knihe chcete pomost tak mozno by som sa zamyslel nad ulozenim. Ta PVC krabica neznie vobec dobre. Dajte ten knihe urobit ochranny obal (to zvladne kazdy knihar) najlepsie z alkalickej lepenky a ulozte ju to teplotne stabilnych podmienok bez priameho svetla.

  • pasaran

    Member
    1. septembra 2010 at 11:59

    Neskonala vdaka Asomtam! – je to presne ta ista kniha (iked v podstatne lepsom stave.. bez skvrn) a teda poznam uz aspon jej priblizny vek :wink:

    Vdaka aj Vam Tanter – popytam sa na tu lepenkovu krabicu u nas v ke

  • danicaa

    Member
    29. októbra 2010 at 23:45

    Zdravím, posielam príklad takého “phaseboxu” ako jednu z možností
    http://www.kb.nl/cons/leather/chapter9-en.html

  • mazoslav

    Member
    2. novembra 2010 at 8:14

    (tie skvrny-foxing su jej dosledkom).

    Dovolím si oponovať, Foxing nie je účinkom kyslosti papiera ale jeho dosledok. A konkrétne v tomto prípade ide pravdepodobne o kontamináciu kovmi z kovanej vazby.
    Vedecké výzkumy hovoria tieto teorie:

    Biologická, aj ked sa priamo z foxingových škvrn nikdy nepodarilo vypestovať kultúru mikroorganizmov degradácia je pripisovaná činnosti pravdepodobne Chaetomium spinosum alebo Aspergilus terreus. Pozorovanie pod REM ukazujú štruktúry vznikajúce práve mikrobiálnou eróziov celulózy v papiery.

    Teória železa, Foxing je zapríčinený katalityckou oxidáciou celulózy, kde Fe posobí ako katalizátor, alebo pri dostatočnom množstve aj ako farbiaca látka Fe(OH)2 žltá, Fe2O3 žltohnedá, Fe3O4 tmavohnedá.

    Najnovšie výzkumy na základe spektrálnych (UV-Vis, IČ) analýz zistili príčinu farebnej zmeny ako tkzv. Maillardovu reakciu, čo je spojenie oligosacharidu vznikajúceho hydrolýzou celulózy s aminokyselinami, ktoré možu mať mikrobioálny povod. IČ dokázalo v škvrnách tieto skupiny:
    =C, C=O, C=N, C=C. Krásne je že vlastne na každej je trocha pravdy :))

    Zdroj: Bronislava Bacílková, Státní ústřední archiv v Praze…dalej citácie v Biologické poškození památek 2001, seminář STOP

  • tanter

    Member
    12. novembra 2010 at 11:33

    mazoslav..neviem ci len ja tomu nerozumiem, ale pises ze mi chces oponovat a pritom pises to iste…vsak obaja piseme o dosledku…to len na margo :)

  • mazoslav

    Member
    12. novembra 2010 at 12:49

    mazoslav..neviem ci len ja tomu nerozumiem, ale pises ze mi chces oponovat a pritom pises to iste…vsak obaja piseme o dosledku…to len na margo :)

    nechcem sa chytať za slovíčka, ale pre objasnenie:
    Tanter:To ze je ten papier kysly niet pochyb (tie skvrny-foxing su jej dosledkom)
    Mazoslav: Dosledkom foxingu je znížené pH papiera. Ja len že je to opačne a sám som nato prišiel nedávno tak machrujem :D Ale samozrejme že je to detail…

  • tanter

    Member
    16. novembra 2010 at 9:54

    Aha…no a zase mám o jednu pilinku v hlave viac :)

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť