aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Restauracia povodnych okien

 • Restauracia povodnych okien

  Posted by mahroch on 5. júla 2017 at 18:27

  Ahojte,

  chcel by som neikoho poprosit o pomoc s nasim problemom. Minuly rok sme pracne a zdlhavo opravovali povodne dvojite okna na nasom starom dome. Vsetky okna sme vybrali, opalili, zatmelili chyby, vybrusili natreli zakladnou farbou na okna a vrchnou extrierovou farbou.

  Po zime sme vsak zistili, ze na vonkajsich farba sa olupuje, vsetko praska a pod odlupenou farbou je vidno akoby sprchnivene drevo. Samozrejme je to hlavne v spojoch, ale nielen tam. NA niektorych miestach je vidno, ze ten tmel popraskal a vypadal. CHapem, ze vplyvom zimy, mrazov atd sa to moze udiat, ale tie okna neprezili ani jednu zimu. MOzno sme nieco urobili zle, mozno pouzili zly tmel, alebo zlu farbu, neviem. SNazili sme sa najst naozaj to co tam ma ist, farbu na okna, exterierovy tmel na drevo atd …

  Nejdem riesit to kde sme urobili chybu, ale chcem poprosito o radu co s tymi oknami mame urobit, aby sme to zasa nemuseli riesit buduce leto cele znova.

  Mate tip na to aky tmel pouzit, mozno aku inu farbu, pripadne aky iny postup zvolit, aby to vydrzalo viac nez jednu zimu?

  V prilohe par fotiek.

  Dakujem za pomoc

  Maros

  palo odpovedal 6 years, 8 months ago 4 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
 • 6 odpovede/odpovedí
 • palo777

  Member
  11. augusta 2017 at 23:57

  Zdravím, podľa foto si myslím, že materiál je už po funuse alebo ste nedodržali technologický postup( dokonalé očistenie, penetračný náter, doba schnutia atď). V druhom prípade to viete vy a v prvom môžem poradiť, lebo som dostal radu od pamiatkára. Tieto okná sú robené ako kazety a dajú sa celé vybrať von( aspoň u mňa v drevenici). Vo väčšine prípadov boli robené zrkadlovo, teda tá kazeta sa dá otočiť a zdravšie vnútorné okno bude vonkajšie a pôvodné vonkajšie odstránite a miesto neho dáte urobiť eurookno s dvojsklom. Samozrejmosťou je výmena kovaní, pántov. Šikovný stolár to zvládne( dokáže nanovo zlepiť aj pôvodné okno), a máte krásne pôvodné staré okno zvonku plus nové zvnútra.

  Snáď som aspoň trošku poradil :-)

 • harp

  Member
  30. augusta 2017 at 7:38

  Zdravim vas,

  mate krasne okna. Za eurookna by som ich nemenil. Pouzili ste vsak zly material a pravdepodobne aj technologiu. Skuste sem prilozit nazov materialu. Predpokladam ze ide o akrylovu farbu. Ta zchadza uz po prvej zime. Alkydove, ktore su dnes popularne uz po troch zimach.

  Tu je navod ako na to:

  https://www.youtube.com/watch?v=vKj_qxSc0v4&list=PL3tQU8FM5eiALIj1sjtkz_lZLCxvQ7Xcc&index=3&t=300s

  Materialy kupite tu: http://www.obnova.eu/farby

 • harp

  Member
  30. augusta 2017 at 7:43

  Zdravim vas,

  mate krasne okna. Za eurookna by som ich nemenil. Pouzili ste vsak zly material a pravdepodobne aj technologiu. Skuste sem prilozit nazov materialu. Predpokladam ze ide o akrylovu farbu. Ta zchadza uz po prvej zime. Alkydove, ktore su dnes popularne uz po troch zimach.

  Tu je navod ako na to:

  https://www.youtube.com/watch?v=vKj_qxSc0v4

  Materialy kupite tu: http://www.obnova.eu/farby

 • palo

  Member
  1. septembra 2017 at 23:10

  palo 777, v tomto prípade sa Vami, resp. “Vaším” pamiatkárom navrhnutý postup – okná vybrať a otočiť – nedá použiť, lebo všetky, teda aj vonkajšie krídla sa otvárajú smerom dovnútra.

  Najmä však uvedený postup považujem za barbarský z hľadiska zachovania historického charakteru akejkoľvek stavby. Na eurookná alebo nepodarené napodobeniny starých okien a väčšinu na nich použitých kovaní na historických stavbách sa nemôžem pozerať.

  P.S.: Môžete uviesť meno toho pamiatkára, prípadne len mne do súkromnej správy, alebo aspoň z ktorého je krajského pamiatkového úradu?

 • palo777

  Member
  2. septembra 2017 at 19:57

  Palo,

  musím sa ospravedlniť za dezinformáciu. Pamiatkár súhlasil s novým eurooknom do komory, pôvodné okná navrhol reštaurovať už spomenutým spôsobom s tým, že do vnútorného okna môžeme dať dvojsklo, polámané kovania vymeniť( nešpecifikoval za aké)

  Do okien som sa ešte nepúšťal, mám ich podobnom stave, vonkajšie v spojoch dosť spráchnivené( držia už asi iba gitom na skle pokope) a preto tiež rád privítam rady.

  Kovania mám nefunkčné, prípadne chýbajú a okno je iba kolíkmi prichytené. Pokazené viem opraviť, ale chýbajúce predsa niečím nahradiť treba.

  Máte nejaký tip? Vďaka

 • palo

  Member
  2. septembra 2017 at 23:45

  Roku 2006 sa v Banskej Štiavnici konal kurz obnovy (reštaurovania) historických okien a dverí pod vedením skúsených nemeckých lektorov. Vyšiel z neho zborník; neviem, ale možno je ešte dostupný. Odvtedy sa tieto postupy pomaly šíria aj na Slovensku. Ak máte niekedy cestu okolo Banskej Štiavnice alebo nie ste zďaleka, môžete sa aj prísť pozrieť ako na to.

  Pred dvoma rokmi som robil na zákazke rekonštrukcie niekoľkých okien s použitím zachovaných pôvodných častí a podľa ich vzoru. Boio potrebné dať vyrobiť komplet nové kovanie ako repliky historických:

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť