aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Rekonštrukcia drevenej tramovej podlahy v obyt. dome

  • palo

    Member
    27. júna 2006 at 9:36

    “…pri rekonštrukcii…” – myslíš tým jej výmenu alebo opravu? V akom stave je teraz?

  • Anonymous

    Member
    27. júna 2006 at 12:58

    Chcem ponechať len trámy a záklop. Stred parketovej podlahy je mierne prehnutý a pri prechádzaní podlaha pruží.

  • palo

    Member
    27. júna 2006 at 16:25

    Ak tomu dobre rozumiem a domýšľam si, ide o drevený trámový strop s doskovým záklopom, na ktorom je násyp a na ňom parkety (teda vlýsky) – patrilo by sa – na hrubej doskovej podlahe. Problém je asi v tom, že násyp poklesol – sadol a zostala nad ním dutina. V minulosti boli často vankúše (= trámiky zapustené do násypu, ktoré nesú samotnú podlahu) zapustené aj do stien, asi preto podlaha poklesla a pruží len v strede miestnosti.

    O ďalšom postupe by som sa rozhodoval podľa stavu jednotlivých drevených častí. Ak je vrchná = nášľapná vrstva parkiet/vlýskov v dobrom stave, len by som doplnil chýbajúci násyp. Dá sa to urobiť po úplnom rozobratí nášľapnej vrstvy, alebo po jej čiastočnom rozobratí – vytvorení “montážnych otvorov”, kadiaľ nový násyp dostaneme dnu.

  • Anonymous

    Member
    27. júna 2006 at 21:31

    Ospravedlňujem sa za neuplné informácie, ale porozumel si tomu dobre. Nebolo by dobré odokryť záklop, napenetrovať trámy, zhotoviť nový rošt, násyp a zakryť to nejakými velkoplošnými doskami?

  • palo

    Member
    28. júna 2006 at 17:38

    Na stropných trámoch bývajú najčastejšie vážne (= stabilitu ohrozujúco) poškodené ich konce = zhlavia, ktoré sú zapustené do muriva. Ak drevo prijíma z muriva vlhkosť, je náchylné na napadnutie nejakým druhom hniloby alebo huby a následne aj drevokazným hmyzom, ktorému oslabené drevo vyhovuje.

    Ja som mal napríklad zhlavie jedného trámu úplne vyžraté od mravcov. Na povrchu nebolo nič vidieť; až keď som okolo trámu opravoval omietku, zistil som, že je úplne dutý a viacmenej len visí na záklope. Bolo to na mieste, kde pravdepodobne v minulosti zatekala cez strechu voda. Mravce mali svoje cestičky len po povale, do miestnosti pod stropom nechodili. Uvažoval som najprv o protézovaní tohto trámu ale nakoniec som zvolil jednoduchšie riešenie a vyvesil som ho.

    Ak sa chceš uistiť, že nemáš podobný prípad, stačí sa pokúsiť konce trámov prepichať dlhým šidlom (najlepšie až pod úrovňou omietky, aby vpichy potom nebolo vidieť).

    Záklopové dosky by tiež mohli byť oslabené hnilobou na miestach, kde niekedy dlhodobo zatekala voda. Okrem červotoča iný drevokazný hmyz nepredpokladám, lebo drevo dosiek je dosť tenké. Samotný červotoč spôsobuje ohrozenie stability len pri intenzívnom napadnutí a až po dlhej dobe; odhadujem, že 80-ročný strop by tento problém nemusel mať.

    Odstránenie starého násypu: Nno, mám jedného známeho, ktorý by asi nemohol spávať keby nevedel, čo má pod podlahami. Preto všetky staré násypy vyhodil a nahradil novými – z pórobetónového odpadu… To by som zas nechcel ja; keď si predstavím, že sa do pórobetónu pridával elektrárenský popolček… V minulosti sa na stropné násypy používala najmä stavebná sutina alebo hlina – teda materiály, ktoré boli stavebným odpadom alebo nič nestáli (len za dovoz, ak bolo treba). Aj keď som použil slovo “odpad”, sutina bola zdravotne úplne nezávadná, veď je to len rozdrobený materiál, z ktorého pozostáva celá budova. Navyše obsah vápna má dezinfekčné účinky.

    Staré parkety/vlýsky ak sú v dobrom stave by som nevyhadzoval, dnes také kvalitné ťažko zoženieš alebo sa nedoplatíš…

    Ale všetko čo som napísal je len o tom, čo som robil/nerobil alebo čo by som robil/nerobil ja.
    Ty si musíš položiť nielen otázku či treba alebo netreba, ale aj či chceš alebo nechceš. I tak še da, i tak še da.

  • Anonymous

    Member
    29. júna 2006 at 6:49

    Nakoľko mám 3-ročného syna, ide mi aj o odstránenie hluku a výbrácií po jeho nálete cez izbu. Je možná následovná postupnosť? Na nový zásyp a rošt položiť OSB-dosky, pridať nejaký hluk tlmiací material a zakriť to opäť OSB-doskami?

  • Anonymous

    Member
    5. júla 2006 at 14:38

    Vie mi niekdo poradiť?

    pripajam sa k prosbe.
    mam podobny problem…. dakujem

  • palo

    Member
    10. júla 2006 at 11:03

    Je možná následovná postupnosť? Na nový zásyp a rošt položiť OSB-dosky, pridať nejaký hluk tlmiací material a zakriť to opäť OSB-doskami?

    Čakal som, či sa k tomu nevyjadrí nejaký “moderný” stavbár, ale keď nie… Ja si myslím, že z technického hľadiska by to šlo. Iné možné hľadiská som naznačil vyššie.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť