• docent

  Member
  31. januára 2020 at 21:30

  Musím sa priznať, že za celý život som sa ani raz nestretol s požiadavkou odstrániť celú povrchovú úpravu rámu obrazu. Vždy šlo o jej zachovanie, spevnenie, doplnenie chýbajúcich časí alebo retuš poškodení.

  Nuž čo, doba sa mení a proti gustu žiaden dišputát.

  Úprave vzhľadu jednoduchých obrazových rámov a teda ich zhodnocovaniu sa po stáročia venovali dekoratéri. Pri práci používali dekoračnú masu na báze kriedy a zhruba od polovice 18. storočia aj papier-mâché, kompozitný tvárný materiál na bázi papieroviny.

  Váš obrazový rám má jednoznačne kriedový podklad skladajúci sa z plavenej kriedy, kostného gleja a benátskeho terpentínu. Vychádzajúc z toho by som odporučil vyskúšať naparovanie (naparovacia kefa, naparovač odevov). Pôsobením horúcej pary by malo dojsť k uvolneniu glejového spojenia s rámom a vzhľadom na nerovnakú rozťažnosť dekoračnej masy a dreva k jej oddeľovaniu.

  Vzhľadom na to, čo vám po odstránení povrchovej úpravy ostane, skúsil by som aj tú teplovzdušnú pištoľ :o(

  Dovoľujem si upozorniť, že to bude práca zdĺhavá a výsledkom môže byť surový, možno aj kazový obrazový rám. Treba zvážiť výrobu nového, jednoduchého rámu alebo kúpu hotového rámu. Rám 50 x 70 cm Vás bude stáť 15 €.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť