aktivita diskusia Všeobecné diskusie pomoc s výšivkou

Tagged: 

 • pomoc s výšivkou

  Posted by leguan on 29. januára 2016 at 15:02

  časť výšivky po babke,  i keď je to len časť niečoho  ???  bolo to určite pracné  vyšiť tak som to nevyhodil , rozmer 30 cm, jediné čo viem že je to spred roku 1930 a bolo to voľakedy opravovované. Nevdel by niekto   podľa vzoru výšivky určiť pôvod dík :)

  leguan odpovedal 8 years, 4 months ago 3 Členovia · 4 odpovede/odpovedí
 • 4 odpovede/odpovedí
 • sasha

  Moderator
  31. januára 2016 at 0:36

  Je to druh výšivky, pri ktorej sa niektoré nite z tkaniny vyťahujú a ostávajúce sa obšívajú do vzoru . Nazýva sa ažúrka. Používala sa na prikrytie – ozdobu stola v čase keď sa nestolovalo. Stolové obrusy mali ažúrkou iba po obvode. Moja babka jej hovorila “dečka” a mala ich v domácnosti možno aj dvadsasť. Boli obdĺžnikové, oválne a aj kruhové. Výšivka jednoznačne vychádza zo slovenského ornamentu, ale ako meštiansky výrobok je ornament štylizovaný. Doba výroby sa určuje iba ťažko, pretože sa vyšívalo podľa vzorníkov a rovnaký vzor zo začiatku 20. storočia mohol byť použitý aj v roku 1953.

 • leguan

  Member
  31. januára 2016 at 14:23

  dík :) 

   

 • valsitsar

  Member
  5. februára 2016 at 9:43

  Ažúra je síce výšivka po vyťahovanej niti,lenže ňou možno vytvárať iba vzory rešpektujúce štruktúru plátna.Sú to jednoduché úzke pásove motívy najmä na okrajoch textílií.Monohrát s funkciou spevňujúceho lemu tkaniny.Takýto vzor nemožno ažúrou vytvoriť.Táto výšivka sa nazýva rišelié.Je to obšívanie vystrihovaných dierok,nie vyťahovaných nití a ich následné vozdobné vypĺňanie.Touto technikou je možné vytvoriť akýkoľvek vzor,pretože nemusí kopírovať textúru tkaniny.Je dosť možné,že výšivka je strojová.To sa dá poznať podľa rubu výšivky.Pôvod?

 • leguan

  Member
  7. februára 2016 at 22:21

  pôvod minimálne spred 2 svetovej možno tak 20/30 roky – mala by to byť trnava -aj tá meštianska spoločnosť  sedí sú tam obe strany myslím že strojové to nie je v tom detajle to bolo volakedy dávno opravované preto to nie je štvorec bola tam diera – škoda že som sa babky nespýtal – určite   si to cenila inak by to nemala zachované pripadá mi to ako keby sa to malo druhotne využiť – rozmer 20x 20 cm

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť