aktivita diskusia Múzeá a Galérie Podpolianske múzeum v Detve

Tagged: 

 • Podpolianske múzeum v Detve

  Posted by palo on 21. júna 2010 at 18:36

  „Máme veľa skvostov, najmä čo sa týka ľudového odevu, aj keď v súčasnosti z priestorových dôvodov ich nemôžeme všetky vystaviť. Rovnako sa však môžeme popýšiť valaskou a pastierskou tradíciou v tomto regióne, čo prezentujeme v prvej trvalej expozícii Ovce moje, ovce – valaská kultúra na Podpoľaní, ktorá vznikla v r. 2009 za výraznej podpory grantu z ministerstva kultúry, mesta Detva a Folklórnych slávností pod Poľanou,” povedala vedúca múzea Renata Babicová.

  Múzeum v prvom rade zbiera, dokumentuje a ochraňuje kultúrne pamätihodnosti. Okrem toho robí prednášky, odborné semináre i tvorivé dielne výtvarného zamerania. Pri múzeu fungujú tri regionálno-historické krúžky.

  Žiadna výstava sa nezaobíde bez financií, veď aj od ľudových výrobcov muselo vystavené kusy najprv odkúpiť. Mesto financuje najmä základnú činnosť múzea, čiže energie a platy, na zbierkovú činnosť bolo doteraz vyčlenených takmer 700 eur, čo nie je veľa. Často ľudia nosia veci do múzea v nádeji na dobrý predaj, no nie vždy to ide. Potom končia aj hodnotné veci u zberateľov alebo v starožitníctvach.

  19. 5. 2010 17:24 | Milan Suja
  Čítajte viac a pozrite si videoreportáž: TU

  palo odpovedal 13 years, 7 months ago 1 Člen · 1 Odpoveď
 • 1 Odpoveď
 • palo

  Member
  15. júla 2010 at 20:51

  Ako informovala dramaturgička FSP Anna Ostrihoňová, pre toto ojedinelé múzeum dnes hľadajú vhodné priestory. Magistrát, ani Podpolianske múzeum, ktorého zriaďovateľom je Mesto Detva, nemá totiž v súčasnosti nič vhodné.

  Čítajte viac: TU

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť