aktivita diskusia Múzeá a Galérie PODHRADIE známe, neznáme

Tagged: 

  • PODHRADIE známe, neznáme

    Posted by admin_obnova on 25. apríla 2004 at 0:03

    Galéria mesta Bratislavy si dovoľuje pozvať Vás a Vašich priateľov na vernisáž výstavy

    PODHRADIE známe, neznáme II

    v maľbe, kresbe, grafike zo zbierky Galérie mesta Bratislavy,

    ktorá sa uskutoční v rámci dní “Bratislava pre všetkých” v piatok 23. apríla 2004 o 17.00h v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy na Františkánskom nám.11

    Kurátor výstavy: Martin Čičo

    Úvodné slovo: Tomáš Janovic

    Hudba: Požoň Sentimentál

    Výstava potrvá do 27. júna 2004

    Otváracie hodiny: Ut-Ne: 11.00-18.00h

    V sobotu 24.4.2004 bude Mirbachov palác GMB na Františkánskom nám.11 a Pálffyho palác GMB na Panskej 19 otvorený od 10.00-20.00h, vstup bude voľný.

    Zároveň Vás pozývame na lektorovaný sprievod výstavou Podhradie, známe, neznáme II jej kurátorom Martinom Čičom, ktorý sa uskutoční v sobotu 24.4. o 10.30, 14.30 a 16.30h.

    Obrazová príloha: Viktor Benesch (1894-1957): Podhradie so Žigmundovou bránou. akvarel, 1952

    harp odpovedal 11 years, 10 months ago 2 Členovia · 3 odpovede/odpovedí
  • 3 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    25. apríla 2004 at 0:05

    Vernisáž výstavy Podhradie známe, neznáme II sa v Mirbachovom paláci GMB uskutoční 23. 4. 2004 o 16.00h (nie 17.00h ako sme omylom uviedli).

    Za porozumenie ďakujeme,

    PR GMB

  • harp

    Member
    16. apríla 2012 at 21:22
  • harp

    Member
    18. júna 2012 at 17:02

    BRATISLAVA: Zástavbu Podhradia má prehodnotiť mesto, až potom KPÚ
    Bratislavskí aktivisti žiadajú pre historické Podhradie pamiatkovú reguláciu, musí mať podľa nich stanovené jasné pravidlá, ktoré nebudú podliehať rôznym záujmom developerov a investorov, ale potrebám mesta a pamiatkovej ochrany.
    BRATISLAVA 17. júna (SITA) – Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Bratislava uplatní ďalšie kritériá pre novú zástavbu Podhradia, ak mesto Bratislava a obstarávateľ územno-plánovacej dokumentácie (ÚPD) platnú ÚPD prehodnotia a aktualizujú. Ako agentúru SITA informoval Ján Mackovič z KPÚ, nové kritériá budú potom rámcovo definovať nielen urbanistickú štruktúru a maximálne výškové nivelety striech, ale aj hmotovo-priestorovú štruktúru zástavby a architektúry tak, aby jej mierka a členenie zodpovedalo prirodzenému vývoju zástavby hradného vrchu.
    Ako Mackovič uviedol, pri posudzovaní pamiatkových hodnôt aj pri stanovení požiadaviek bolo pri spracovaní Zásad územie v princípe rozčlenené na tri hlavné celky – na sektory vnútorné mesto, hrad a Podhradie. “K nim podľa potrieb pristupoval spracovateľ Zásad samostatne, pričom podotýkame, že pre časť Podhradie boli spracované samostatné analýzy a zásady v rokoch 2002 až 2005, ktoré boli jedným z podkladov pre spracovanie v súčasnosti platnej územno-plánovacej dokumentácie, a preto sa tejto časti venoval len okrajovo,” uvádza Mackovič. Zásady boli podľa neho stanovené v danom čase a pri danom stupni definovania podmienok pre novú zástavbu územia, v ktorom boli úplne zlikvidované historické architektonické aj urbanistické štruktúry.
    Bratislavskí aktivisti podali podnet na krajskú prokuratúru – pre historické Podhradie žiadajú pamiatkovú reguláciu, informoval o tom Matej Vagač z iniciatívy Bratislava otvorene (BAO). Taká pre mesto vzácna lokalita, akou Podhradie je, musí mať podľa aktivistov stanovené jasné pravidlá, ktoré nebudú podliehať rôznym záujmom developerov a investorov, ale potrebám mesta a pamiatkovej ochrany. BAO preto žiada, aby KPÚ dopracoval zásady pamiatkovej ochrany tak, aby ich súčasťou bolo aj celé územie pamiatkovej rezervácie vrátane Podhradia a aby hlavné mesto aktualizovalo územný plán zóny Podhradie. Ďalej chcú, aby mesto historické Podhradie rehabilitovalo a spustilo verejnú diskusiu o koncepcii jeho zástavby.
    Aktivisti z Bratislava otvorene a Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny podali na okresnú prokuratúru podnet na preskúmanie zákonnosti vo veci Zásad ochrany pre vybrané sektory pamiatkovej rezervácie Bratislava, ktoré 18. apríla schválil Krajský pamiatkový úrad Bratislava. Schválené zásady ochrany pamiatkovej rezervácie sú podľa nich v rozpore s verejným záujmom aj s pamiatkovým zákonom a nenapĺňajú náležité potreby podľa stavebného zákona. “Zarážajúci je fakt, že hoci KPÚ prijal zásady na ochranu pamiatkovej rezervácie až v tomto roku, chýbajú v nich podmienky pre najexponovanejšiu časť hradného vrchu – južné Podhradie. Inými slovami, Bratislava nemá pamiatkovú reguláciu v tejto lokalite ani 22 rokov po nežnej revolúcii,” uviedol Vagač. „Považujeme to za hrubú profesionálnu chybu a je na zamyslenie, prečo na tento nedostatok neupozornil KPÚ jeho nadriadený orgán – Pamiatkový úrad SR,“ povedal ďalej Vagač, podľa ktorého je pritom práve táto časť Bratislavy najviac sledovaným územím, je niekoľko storočí súčasťou historickej veduty mesta a tvorí integrálnu súčasť národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad. “Ako je vôbec možné, že štátni úradníci – pamiatkari nemajú profesionálnu ambíciu chrániť také vzácne územie prostredníctvom jasných a jednoznačných zákonných pravidiel?“ dodáva Vagač.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť