aktivita diskusia Pamiatky PKO v BA a jeho osud…

 • PKO v BA a jeho osud…

  Posted by uskalienka on 6. februára 2010 at 8:53

  Zbúraním PKO príde mesto o 2 pamiatky, tvrdí aktivista Huba BRATISLAVA 2. októbra (SITA) – Zbúraním Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave príde mesto podľa Mikuláša Hubu zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR o pamätihodnosť a súčasne aj o technickú pamiatku. Je totiž presvedčený, že plánmi mesta sa znehodnotí aj náhrada za PKO, ktorou je Auditórium, teda bývalý Sklad číslo 7 (budova admirality) pri vznikajúcom komplexe Eurovea. Zrekonštruované priestory historickej budovy by sa spolu s plánovanou strešnou nadstavbou Auditória v tvare akejsi bubliny mali postupne premeniť na nové kultúrne centrum hlavného mesta. "Vytvorenie bubliny na technickej pamiatke znamená vizuálne znehodnotenie tejto pamiatky," skonštatoval pre agentúru SITA Mikuláš Huba. Ako ďalej Huba uviedol, mesto si zaslúži zrekonštruovanie bývalej budovy admirality bez plánovanej strechy a tiež zachovanie PKO. "Zabili by sme dve muchy jednou ranou – zachránili by sme Sklad aj významnú pamätihodnosť, na ktorej Bratislavčanom záleží," povedal. Záchrane PKO by pritom mohla pomôcť aj petícia, s ktorou chcú zmobilizovať obyvateľov mesta. Aktivisti rozbehli petíciu v lete, doteraz sa im podarilo vyzbierať približne 1 000 podpisov. "Záujem o PKO existuje. Myslím si, že ho bude stupňovať susedná stavba River Park. Keď si predstavíme, že na mieste PKO by hrozilo niečo podobné… – už teraz tá stavba pôsobí odstrašujúco. Nehovoriac o tom, čo zničila, napríklad šancu na park, biokoridor pozdĺž Dunaja či promenádu, " uviedol Huba. Aktivisti z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) opätovne vyzývajú primátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského k verejnej diskusii o budúcej podobe Parku kultúry a oddychu (PKO). Primátor totiž ešte na júlovom zasadnutí mestského zastupiteľstva prisľúbil, že na jeseň bude verejná diskusia o budúcnosti PKO. Aktivisti zároveň poukazujú na záhadný spôsob predaja pozemkov pod PKO, či vypršanú platnosť búracieho povolenia. Mikuláš Huba pritom v tejto súvislosti označil za absurdnosť to, aby niekto predal pozemok pod vlastnou budovou. Aktivisti zároveň v januári podali návrh na vyhlásenie PKO za kultúrnu pamiatku na niekoľko inštitúcií, napríklad na Pamiatkový úrad SR, Ministerstvo kultúry SR, Bratislavský Mestský ústav ochrany pamiatok či na magistrát hlavného mesta. Ako jediný podľa aktivistov zareagoval Pamiatkový úrad SR. Ten navrhol vyhlásiť PKO za pamätihodnosť mesta Bratislavy a zároveň sa so žiadosťou o zaradenie týchto budov do zoznamu pamätihodností mesta obrátil aj na primátora. Kompetentné inštitúcie sa do dnešného dňa nevyjadrili. /// Vznik temy "PKO v BA a jeho osud…" cast clankov presunutych z temy "Bratislava"Zbúraním PKO príde mesto o 2 pamiatky, tvrdí aktivista Huba

  BRATISLAVA 2. októbra (SITA) – Zbúraním Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave príde mesto podľa Mikuláša Hubu zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR o pamätihodnosť a súčasne aj o technickú pamiatku. Je totiž presvedčený, že plánmi mesta sa znehodnotí aj náhrada za PKO, ktorou je Auditórium, teda bývalý Sklad číslo 7 (budova admirality) pri vznikajúcom komplexe Eurovea. Zrekonštruované priestory historickej budovy by sa spolu s plánovanou strešnou nadstavbou Auditória v tvare akejsi bubliny mali postupne premeniť na nové kultúrne centrum hlavného mesta. "Vytvorenie bubliny na technickej pamiatke znamená vizuálne znehodnotenie tejto pamiatky," skonštatoval pre agentúru SITA Mikuláš Huba.

  Ako ďalej Huba uviedol, mesto si zaslúži zrekonštruovanie bývalej budovy admirality bez plánovanej strechy a tiež zachovanie PKO. "Zabili by sme dve muchy jednou ranou – zachránili by sme Sklad aj významnú pamätihodnosť, na ktorej Bratislavčanom záleží," povedal. Záchrane PKO by pritom mohla pomôcť aj petícia, s ktorou chcú zmobilizovať obyvateľov mesta. Aktivisti rozbehli petíciu v lete, doteraz sa im podarilo vyzbierať približne 1 000 podpisov. "Záujem o PKO existuje. Myslím si, že ho bude stupňovať susedná stavba River Park. Keď si predstavíme, že na mieste PKO by hrozilo niečo podobné… – už teraz tá stavba pôsobí odstrašujúco. Nehovoriac o tom, čo zničila, napríklad šancu na park, biokoridor pozdĺž Dunaja či promenádu, " uviedol Huba.

  Aktivisti z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) opätovne vyzývajú primátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského k verejnej diskusii o budúcej podobe Parku kultúry a oddychu (PKO). Primátor totiž ešte na júlovom zasadnutí mestského zastupiteľstva prisľúbil, že na jeseň bude verejná diskusia o budúcnosti PKO. Aktivisti zároveň poukazujú na záhadný spôsob predaja pozemkov pod PKO, či vypršanú platnosť búracieho povolenia. Mikuláš Huba pritom v tejto súvislosti označil za absurdnosť to, aby niekto predal pozemok pod vlastnou budovou. Aktivisti zároveň v januári podali návrh na vyhlásenie PKO za kultúrnu pamiatku na niekoľko inštitúcií, napríklad na Pamiatkový úrad SR, Ministerstvo kultúry SR, Bratislavský Mestský ústav ochrany pamiatok či na magistrát hlavného mesta. Ako jediný podľa aktivistov zareagoval Pamiatkový úrad SR. Ten navrhol vyhlásiť PKO za pamätihodnosť mesta Bratislavy a zároveň sa so žiadosťou o zaradenie týchto budov do zoznamu pamätihodností mesta obrátil aj na primátora. Kompetentné inštitúcie sa do dnešného dňa nevyjadrili.

  /// Vznik temy "PKO v BA a jeho osud…" cast clankov presunutych z temy "Bratislava"

  uskalienka odpovedal 12 years, 6 months ago 3 Členovia · 73 odpovede/odpovedí
 • 73 odpovede/odpovedí
 • uskalienka

  Member
  6. februára 2010 at 8:57

  Náhradou za PKO možno Istropolis či novostavba v Petržalke

  BRATISLAVA 23. júna (SITA) – Vedenie mesta Bratislava intenzívne hľadá náhradu za Park kultúry a oddychu (PKO), budovu ktorého môže investor na základe predĺženého búracieho povolenia odstrániť do konca roka 2011. Hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová agentúre SITA potvrdila, že témou PKO sa budú mestskí poslanci zaoberať na zastupiteľstve a do úvahy pripadá viacero alternatív. Podľa zdrojov SITA mesto opäť zvažuje svoj pôvodný návrh z júla 2005, že odkúpi budovu Istropolisu na Trnavskom mýte, pričom cena by sa mala pohybovať okolo 6,64 mil. € (200 mil. korún). Ďalšou alternatívou by mohla byť výstavba nového kultúrneho stánku na mieste bývalého Lida na pravom brehu Dunaja medzi Starým a Prístavným mostom.

  Mesto Bratislava sa rozhodlo PKO zbaviť v lete 2005, keď mestské zastupiteľstvo predalo pozemky pod PKO spoločnosti Henbury Development, s.r.o., za 9,33 mil. € (takmer 281 mil. korún). Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Aktivisti vtedy upozorňovali predovšetkým na to, že pozemky v lukratívnej lokalite predalo mesto bez súťaže. V septembri 2006 mesto vyhlásilo, že PKO sa nebude búrať skôr, ako bude za neho adekvátna náhrada. Ako možný termín búrania sa vtedy uvádzal rok 2009. V súvislosti s náhradou za PKO sa začalo hovoriť o City Auditóriu. To malo vzniknúť v zrekonštruovanej historickej budove Admirality, ktorú investor zachoval pri novom komplexe Eurovea. Občianskym aktivistom sa to nepozdávalo a na jeseň 2008 začali otvorene a verejne protestovať proti tri roky starému rozhodnutiu mesta nechať PKO zbúrať. Od primátora chceli, aby verejne sľúbil, že nepožiada o nové búracie povolenie a bude garantovať, že PKO sa zachová a zapíše do zoznamu pamätihodností. PKO sa však pamätihodnosťou nestalo. Vo februári primátor opätovne vyhlásil, že PKO zostane dovtedy, kým nebude náhrada. V marci však po verejnom tlaku informoval, že mesto má záujem o spätné odkúpenie pozemkov pod PKO. Investor chcel od mesta za pozemky 24,7 mil. €, mestu sa suma zdala neprimerane vysoká. Rokovania sa nakoniec neuskutočnili a investor začal 14. apríla bez upozornenia PKO búrať. Práce po dôraznej žiadosti primátora pozastavil, ale vynútil si tak predĺženie búracieho povolenia do konca roka 2011. Mestskí poslanci následne primátora požiadali, aby okamžite požiadal o zrušenie búracieho povolenia pre PKO a urobil všetky potrebné kroky k vypovedaniu zmluvy o spolupráci medzi mestom a investorom. Primátor však toto rozhodnutie poslancov nesplnil aj s odôvodnením, že to na základe právnej analýzy nie je možné. Rokovania o budúcnosti PKO sa z konca mája presunuli na júl.

 • uskalienka

  Member
  6. februára 2010 at 8:59

  PKO nahradí hala ako súčasť komplexu River Park II
  Hlavné mesto zároveň získalo zámenou pozemky pri Starom moste v Petržalke, ktoré sú známe z projektu LIDO parku.

  BRATISLAVA 17. decembra (SITA) – Park kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave by mala nahradiť nová hala pre približne tisíc návštevníkov. Tá by mala byť súčasťou plánovaného komplexu River Park II. Rozhodli o tom dnes poslanci. Tí totiž schválili nájom tejto sály na 20 rokov, ročne by zaň pritom malo hlavné mesto zaplatiť 466 480 eur. Podľa primátora mesta Andreja Ďurkovského však “prichádza realita stavby do úvahy” až po všetkých konaniach, teda územnom a stavebnom, nasledovať bude samotná výstavba a kolaudácia budovy. Podľa neho teda najskôr o dva až tri roky. “Nájomné bude v tom čase výhodné. Teraz je akceptabilné, v tom čase bude výborné,” povedal na brífingu Ďurkovský.

  Na otázku, či teda dnešné rozhodnutie zastupiteľstva znamená búranie PKO, neodpovedal jednoznačne. Investor sa totiž môže podľa neho rozhodnúť aj pre obstavanie haly či iné architektonické riešenie. Musí to však byť v súlade s územným plánom mesta. Kedy by mohol investor predložiť možný budúci vzhľad komplexu, nie je zatiaľ známe. Isté je len to, že pôvodný projekt River Park II. bude musieť prejsť zmenami, keďže nepočítal s výstavbou tejto haly. Agentúre SITA sa zatiaľ nepodarilo získať stanovisko majiteľa pozemkov pod PKO – spoločnosti Henbury Development, s.r.o.

  Do šiestich mesiacov od dnešného rozhodnutia poslancov by sa mala podpísať zmluva o budúcej nájomnej zmluve. V opačnom prípade uznesenie zastupiteľstva stratí platnosť. Ďalšou z podmienok rozhodnutia poslancov je, že stavba by sa mala kolaudovať do piatich rokov od ich dnešného rozhodnutia. Výstavbu komplexu bude platiť investor, okrem toho by mala byť zrekonštruovaná promenáda. Jej obnova sa zatiaľ neuskutočnila, pritom sa o nej hovorilo pri predaji mestských pozemkov pod PKO. Investorov mal totiž časť peňazí za pozemky zaplatiť práve formou rekonštrukcie promenády. Vybudovaním novej haly a rekonštrukciou promenády bude podľa primátora “celý problém doriešený.” Počas výstavby River Park II sa mestské aktivity presunú do Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava, Národného tenisového centra a Zimného štadióna Ondreja Nepelu.

  Kauza PKO si opäť vyžiadala “dlhšiu” diskusiu. Poslanci primátora kritizovali okrem iného za to, že materiály znova predkladá na poslednú chvíľu, teda v deň rokovania. Primátor to odôvodnil tým, že rokoval s investorom “do včera, aj po telefonickej linke.” Investor podľa neho nesúhlasil s niektorými podmienkami, ktoré navrhovalo vedenie mesta, napríklad výmenu pozemkov. Predložením materiálu vyhovel aj požiadavke mnohých poslancov, napríklad mestského poslanca a zároveň petržalského starostu Milana Ftáčnika, ktorý dlhodobo požadoval predloženie návrhu postupu mesta v tejto kauze. Tá sa na zastupiteľstve “ťahá” od apríla. Poslankyňa Ľudmila Farkašovská v súvislosti s materiálom poznamenala, že ide o “darček pre občanov pod stromček.”

  Mestské zastupiteľstvo zároveň získalo zámenou pozemky pri Starom moste v Petržalke od spoločnosti Popper Capital, s.r.o. Mesto chce totiž vlastniť pozemky pre prípadnú výstavbu multifunkčného kultúrno-spoločenského centra. Ide o pozemky za hrádzou, teda mimo záplavového pásma. Územný plán tu umožňuje výstavbu nového centra. Pozemky sa spomínali v súvislosti s výstavbou LIDO parku. Mesto sa “vzdalo” pozemkov pri Moste Apollo.

 • uskalienka

  Member
  6. februára 2010 at 9:01

  Investor potvrdil plány na úplné zbúranie PKO
  Staré stavby PKO neplánuje investor a majiteľ pozemkov pod PKO zakomponovať do nového projektu River Park II.

  BRATISLAVA 20. decembra (SITA) – Park kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave padne úplne. Majiteľ pozemkov pod budovou – investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. – neplánuje využiť staré objekty PKO v novom projekte River Park II. Pre agentúru SITA to potvrdil konateľ spoločnosti Ján Krnáč. Reagoval tak na otázku, či spoločnosť plánuje zbúrať celé PKO alebo by mohla určité časti ponechať, zapracovať do projektu a obstavať. Jasnej odpovedi sa nedávno vyhol primátor mesta Andrej Ďurkovský. Mestským parlamentom prešiel návrh, že súčasné PKO nahradí nová hala pre približne tisíc návštevníkov. Hala bude súčasťou pripravovaného projektu, mesto si ju bude prenajímať 20 rokov za 466 480 eur ročne.

  Spoločnosť plánuje nový projekt predstaviť v lete budúceho roka. Na otázku, kedy by sa mohlo začať búrať PKO, Krnáč odpovedal, že budú postupovať podľa platných zmlúv a povolení. Búracie povolenie po tohtoročnom predĺžení platí do konca roka 2011. Konateľ spoločnosti zároveň potvrdil vyjadrenia primátora o náročnosti rokovaní. Podľa neho rokovali telefonicky ešte aj deň pred posledným mestským zastupiteľstvom. “Nebolo ľahké nájsť kompromisné riešenie, keďže sme mali na riešenie opačné názory,” konštatoval Krnáč.

  Do šiestich mesiacov od rozhodnutia poslancov by sa mala podpísať zmluva o budúcej nájomnej zmluve. V opačnom prípade uznesenie zastupiteľstva stratí platnosť. Ďalšou z podmienok rozhodnutia poslancov je, že stavba by sa mala kolaudovať do piatich rokov od ich rozhodnutia. Výstavbu komplexu bude platiť investor, okrem toho by mala byť zrekonštruovaná promenáda. Jej obnova sa zatiaľ neuskutočnila, pritom sa o nej hovorilo pri predaji mestských pozemkov pod PKO. Investor mal totiž časť peňazí za pozemky zaplatiť práve formou rekonštrukcie promenády. Vybudovaním novej haly a rekonštrukciou promenády bude podľa primátora “celý problém doriešený.” Počas výstavby River Park II sa mestské aktivity presunú do Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava, Národného tenisového centra a na Zimný štadión Ondreja Nepelu.

  Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začala 14. apríla búrať PKO. Búracie práce ukončila po tom, čo jej staromestský miestny úrad na žiadosť hlavného mesta predĺžil platnosť búracieho povolenia do konca roka 2011. Vlastníkom pozemkov je spoločnosť od leta 2005, mestu ich prenajímala za symbolických 0,033 eura (1 koruna). Nájomná zmluva na pozemky stratila platnosť koncom marca tohto roka. Pozemky pod PKO predali mestskí poslanci za 9,33 mil. eur v roku 2005. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eur, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO neuskutočnili. Kauze PKO sa mestské zastupiteľstvo venuje opakovane od konca apríla.

 • uskalienka

  Member
  6. februára 2010 at 9:08

  Poslanci neschválili búranie PKO, tvrdí primátor
  Poslanci schválili, že súčasné priestory PKO by mala nahradiť nová sála pre približne tisíc ľudí v pripravovanom komplexe River Park II. Podľa primátora je to v súčasnosti najprijateľnejším riešením. Investor však nedávno potvrdil, že súčasné PKO do projektu nemá záujem zakomponovať.

  BRATISLAVA 23. decembra (SITA) – Bratislavskí mestskí poslanci neschválili búranie Parku kultúry a oddychu (PKO), tvrdí primátor mesta Andrej Ďurkovský. Uvádza sa to v stanovisku primátora, ktoré má agentúra SITA k dispozícii. Primátor tak reagoval na medializované informácie, podľa ktorých posledné uznesenie mestského zastupiteľstva v súvislosti s kauzou PKO znamená definitívny koniec tohto objektu. Poslanci vo svojom rozhodnutí pritom súhlasili s tým, že súčasné priestory nahradí nová sála pre približne tisíc ľudí, ktorá bude súčasťou pripravovaného projektu River Park II. Mesto si ju bude prenajímať 20 rokov, a nájom by malo ročne zaplatiť 466 480 eur.

  “Hľadalo (a našlo) sa riešenie rešpektujúce aj prianie tej skupiny Bratislavčanov, ktorá hovorila o zachovaní genia loci v rámci nábrežia Dunaja – teda chcú na tomto mieste zachovanie kultúry. Riešenie, ktoré sa schválilo je kompromisom,” uviedol Ďurkovský. Podrobnosti o budúcej podobe kultúrno-spoločenského centra sú podľa neho aj vecou rokovaní. V nich bude mať podľa Ďurkovského hlavné mesto dôležitý hlas. Investor sa však nedávno vyjadril, že do nového projektu so súčasnými priestormi PKO nepočíta. Okrem toho má stále platné búracie povolenie, primátor ho doteraz aj napriek žiadosti poslancov nezrušil. Povolenie bolo investorovi predĺžení po jeho “nátlaku” a začatí búracích prác do konca roka 2011. V platnosti je aj naďalej zmluva o spolupráci s mestom, ktorú tiež vedenie mesta, napriek opakovaným urgenciám poslancov stále nezrušilo. Vedenie mesta argumentuje výsledkami právnej analýzy, podľa ktorých by navrhované kroky poslancov neboli pre mesto výhodné.

  Primátor zároveň predostrel aj jeho hlavný zámer v súvislosti s dunajským nábrežím. Niektorí poslanci sa totiž opakovane vyjadrovali, že tento cieľ nevie alebo nechce prezradiť. Jeho cieľom je vybudovať reprezentatívnu nábrežnú promenádu od mosta Apollo až do Karlovej Vsi, porovnateľnú s európskymi metropolami. Jeho súčasťou má byť priestor okolo súčasného PKO. Mesto tým podľa neho získa moderný a kultivovaný priestor, kde sa budú stretávať obyvatelia i návštevníci mesta. Súčasný stav i vzhľad budov PKO je podľa primátora nedôstojný vážnostiam podujatí, ktoré sa tam organizujú. “Bratislava by ani pod momentálnym tlakom nemala rezignovať na ambíciu mať na svojom území zodpovedajúci kultúrny stánok. Mesto spolupracuje s privátnym sektorom v záujme dosiahnuť za jeho peniaze benefity pre všetkých Bratislavčanov,” povedal Ďurkovský.

  Schválený návrh, ktorý vzišiel po dlhých rokovaniach medzi magistrátom a investorskou spoločnosťou Henbury Development, s.r.o., je podľa primátora “najprijateľnejším” riešením. odôvodňuje to aj tým, že mesto nemohlo zo svojho rozpočtu vyčleniť požadovanú sumu investora 24,7 mil. eur za spätný predaj pozemkov. Tie mesto predalo v roku 2005 za 9,33 mil. eur. “Suma, za ktorú sa budúce kultúrno-spoločenské centrum prenajme na rok, je konečná, do objektu už nebude potrebné zo strany mesta nič investovať. Navyše sa plynule zabezpečí vybudovanie dunajskej promenády,” doplnil primátor. Obnova promenády sa doteraz neuskutočnila, pritom sa o nej hovorilo pri predaji mestských pozemkov pod PKO. Investor mal totiž časť peňazí za pozemky zaplatiť práve formou rekonštrukcie promenády.

  Stavba River Park II. je v súčasnosti podľa informácií primátora v štádiu prípravy projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie. Celá príprava by mala podľa neho potrvať najmenej tri až štyri roky. “Minimálne dovtedy bude mesto využívať budovy v bývalom PKO na organizovanie kultúrnych podujatí, “dodal Ďurkovský.

 • uskalienka

  Member
  6. februára 2010 at 9:14

  nove prispevky…

  Mestskí poslanci zrejme považujú kauzu PKO za vybavenú
  Bratislavskí poslanci odmietli návrh na zrušenie uznesenia z decembra 2009, podľa ktorého si hlavné mesto prenajme sálu v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Zároveň zrušili niekoľko uznesení, ktoré v súvislosti s PKO prijali ešte minulý rok. Jedným z nich bolo napríklad aj to, aby primátor požiadal staromestský stavebný úrad o zrušenie búracieho povolenia pre PKO.

  BRATISLAVA 28. januára (SITA) – Mestskí poslanci v Bratislave zrejme považujú kauzu Parku kultúry a oddychu (PKO) za vybavenú. Odmietli totiž návrh poslanca Jána Budaja, aby zastupiteľstvo zrušilo svoje uznesenie v tejto veci z decembra minulého roka. Podľa neho by si malo hlavné mesto prenajímať jednu sálu v budúcom komplexe River Park II, ktorý by mal vyrásť na mieste súčasného PKO. Sálu by si malo mesto prenajímať 20 rokov, ročne by za nájom malo zaplatiť 466 480 eur. Poslanec Budaj svoj návrh odôvodňoval tým, že chce zabrániť ďalším škodám. Jeho návrh však v poslaneckom pléne nenašiel dostatočnú podporu. Za zrušenie hlasovalo deväť poslancov, štyria boli proti a 36 poslancov sa hlasovania zdržalo.

  Mestské zastupiteľstvo zároveň zrušilo iné uznesenia súvisiace s PKO, ktoré poslanci schválili ešte v minulom roku. Ich platnosť sa v priebehu vlaňajšieho roka niekoľkokrát predlžovala, nakoniec mali byť splnené do konca roka 2009. Ani tento termín sa však nepodarilo dodržať. Všetky tieto uznesenia sa týkali úloh pre primátora Andreja Ďurkovského. Ten mal podľa nich napríklad predložiť mestskému zastupiteľstvu informáciu, ako chce hlavné mesto ďalej riešiť PKO. Zároveň mal požiadať stavebný úrad v Starom Meste o zrušenie búracieho povolenia pre PKO. To bolo po udalostiach v apríli minulého roka predĺžené do konca roka 2011 majiteľovi pozemkov pod PKO – spoločnosti Henbury Development, s.r.o. Primátor mal taktiež predložiť zmluvy a dokumenty v súvislosti s predajom pozemkov pod PKO či urobiť všetky právne kroky na vypovedanie zmluvy o spolupráci so spoločnosťou Henbury Development z júna 2006. Dôvodom zrušenia týchto uznesení bolo podľa predloženého materiálu schválenie decembrového uznesenia o prenájme sály v novom komplexe.

  Investorská spoločnosť Henbury Development začala 14. apríla 2009 búrať PKO. Búracie práce ukončila po tom, čo jej staromestský miestny úrad na žiadosť hlavného mesta predĺžil platnosť búracieho povolenia do konca roka 2011. Vlastníkom pozemkov je spoločnosť od leta 2005, mestu ich prenajímala za symbolických 0,033 eura (1 koruna). Nájomná zmluva na pozemky stratila platnosť koncom marca 2009. Pozemky pod PKO predali mestskí poslanci za 9,33 mil. eur v roku 2005. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eur, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO neuskutočnili. Kauza PKO rezonuje v mestskom zastupiteľstve od konca apríla minulého roka.

 • uskalienka

  Member
  6. februára 2010 at 9:17

  Primátor chce zamiesť kauzu PKO pod koberec, tvrdí Ftáčnik
  Riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová zdôrazňuje, že boli vypočuté hlasy verejnosti o zachovaní genius loci daného miesta. Aktivisti však upozorňujú, že na minuloročných spoločných rokovaniach primátor prisľúbil, že sa bude zasadzovať o zachovanie PKO.

  BRATISLAVA 4. februára (SITA) – Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský chce zamiesť kauzu Parku kultúry a oddychu (PKO) pod koberec, myslí si mestský poslanec a zároveň petržalský starosta Milan Ftáčnik. Je však presvedčený, že sa mu to nepodarí. Ftáčnik tak reagoval na posledné udalosti na rokovaniach mestského zastupiteľstva v súvislosti s kauzou PKO. Najprv poslaneckým plénom prešiel primátorov návrh, aby si hlavné mesto prenajímalo sálu pre približne tisíc ľudí v budúcom komplexe River Park II. Nájom má byť na 20 rokov, ročne by zaň malo mesto zaplatiť 466 480 eur. Následne väčšina poslancov rozhodla, že sa zrušia všetky uznesenia v súvislosti s PKO, ktoré prijali ešte v minulom roku, ale ich plnenie bolo niekoľkokrát odložené a doteraz sa ich nepodarilo splniť.

  Ftáčnik je presvedčený, že sa niekto zbytočne ponáhľal a konanie primátora ho prekvapilo. “Snaží sa vyriešiť kauzu okolo PKO spôsobom, ktorý je rýchly, ale nie je dostatočne zdôvodnený. Na jednej strane hovoril, že chce zachovať PKO. Na to nenašiel odpoveď. Teraz sa snaží zachovať ducha miesta. Mal od začiatku povedať, čo je jeho koncept. Nemal to robiť tak, ako to bežne robí v dôležitých veciach. Rozhoduje sa, koná sám a poslancov postaví pred hotovú vec,” povedal pre agentúru SITA Ftáčnik. S tvrdením o urýchlenom riešení však nesúhlasí riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová. Podľa nej sa nikdy nepredkladali materiály na poslednú chvíľu, ale podľa stavu rokovaní. Primátor mal údajne “neuveriteľne” tlačiť, aby sa problém PKO vyriešil ešte v roku 2009. Ftáčnik si však myslí, že stačilo, aby sa posledným návrhom poslanci zaoberali neskôr, teda v januári a nie v decembri, keď ho dostali až ráno priamo na stôl.

  Na januárovom zastupiteľstve chcel poslanec Ján Budaj otvoriť opätovne túto problematiku, jeho návrh však nenašiel dostatočnú podporu. Poslanci svoje decembrové rozhodnutie nezmenili. Pritom však zrušili všetky ostatné uznesenia z minulého roka. Podľa nich mal napríklad primátor predložiť všetky dokumenty v kauze PKO či požiadať o zrušenie búracieho povolenia. To bolo po nátlaku majiteľa pozemkov – Henbury Development – predĺžené do konca roka 2011. Ftáčnika mrzí, že primátor tak nemusí predložiť žiadne predtým požadované informácie. To, že po novom už nie je potrebné nič predkladať, potvrdila aj riaditeľka magistrátu. Tým, že sa prijalo decembrové uznesenie, stratili všetky ďalšie uznesenia opodstatnenie.

  Pavlovičová zároveň zdôraznila, že boli vypočuté hlasy verejnosti o zachovaní genius loci daného miesta. Aktivisti však upozorňujú, že na minuloročných spoločných rokovaniach primátor prisľúbil, že sa bude zasadzovať o zachovanie PKO. Pavlovičová taktiež zdôraznila, že po “dlhých a vyčerpávajúcich” rokovaniach sa primátorovi podarilo s investorom dohodnúť na obmedzení niektorých aktivít vo svojom investičnom zámere v prospech hlavného mesta.”Musíme mať predsa aj zázemie, nielen parket,” povedala Pavlovičová a odmieta tvrdenia, že suma za prenájom sály je premrštená. Netvrdí síce, že je suma výhodná pre mesto, zdôrazňuje však, že je výhodná obojstranne. Reagovala na to, že niektorým sa nepozdáva, že hlavné mesto vynaloží obrovské peniaze “na jednu vetu – kapacita bude cca tisíc návštevníkov.” Dohoda je vyvážená, objektívna a najlepšia pre mesto. Cena výhodnejšia za celých päť rokov nebola, konštatovala Pavlovičová. Doplnila, že pôvodný úmysel náhrady PKO v rámci komplexu Eurovea bol omnoho drahší, s predajom Istropolisu nesúhlasili odbory a iné možnosti neboli. Ako dodala, netreba sa báť ani o plánovanú promenádu, ktorú má vybudovať investor. Mesto ju má podľa riaditeľky “zmluvne perfektne zabezpečenú”.

  Investorská spoločnosť Henbury Development začala 14. apríla 2009 búrať PKO. Búracie práce ukončila po tom, čo jej staromestský miestny úrad na žiadosť hlavného mesta predĺžil platnosť búracieho povolenia do konca roka 2011. Vlastníkom pozemkov je spoločnosť od leta 2005, mestu ich prenajímala za symbolických 0,033 eura (1 koruna). Nájomná zmluva na pozemky stratila platnosť koncom marca 2009. Pozemky pod PKO predali mestskí poslanci za 9,33 mil. eur v roku 2005. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eur, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO neuskutočnili. Kauza PKO rezonuje v mestskom zastupiteľstve od konca apríla minulého roka.

 • uskalienka

  Member
  6. februára 2010 at 9:21

  Podľa mesta sa problém PKO politicky zneužíva
  Schválením prenájmu v budúcom komplexe River Park II. dali podľa vedenia mesta mestskí poslanci bodku za problematikou PKO a celú vec zastupiteľstvo uzatvorilo vo vecnej rovine

  BRATISLAVA 4. februára (SITA) – Problém v súvislosti s Parkom kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave sa podľa magistrátu výrazne zneužíva v politickej rovine. Magistrát argumentuje “neustálym obviňovaním zástupcov mesta” a podsúvaním nepravdivých a skresľujúcich informácií médiám. V reakcii na aktuálne udalosti okolo kauzy PKO to dnes v stanovisku hlavného mesta uviedla hovorkyňa bratislavského primátora Beatrice Szabóová. Mestskí poslanci údajne celú vec uzatvorili vo vecnej rovine decembrovým uznesením. Tým dali poslanci “bodku” za problematikou PKO. Podľa tohto uznesenia si totiž hlavné mesto prenajme sálu v budúcom komplexe River Park II. Ten by mal vyrásť na mieste existujúceho PKO. Sálu pre približne tisíc návštevníkov by si mesto malo prenajímať 20 rokov, ročne by za prenájom malo zaplatiť 466 480 eur.

  Podľa vedenia mesta by malo ísť o pevnú čiastku nájomného, ktorú má údajne zaručovať aj zmluva s investorom. Čiastka by mala byť garantovaná aj v prípade zániku tejto súkromnej spoločnosti. Cena má byť pritom oveľa výhodnejšia ako v pôvodne plánovanom riešení, teda v objekte v rámci komplexu Eurovea. Riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová pre agentúru SITA uviedla, že cena je najvýhodnejšia za celých päť rokov. Návrh v rámci Eurovea bol drahší, Istropolis nedovolili predať odbory a iné možnosti podľa nej neboli.

  Týmto riešením vyšiel podľa magistrátu primátor Andrej Ďurkovský v ústrety časti verejnosti, ktorá mala záujem o zachovanie kultúry v tejto lokalite a genius loci daného priestoru. “Kultúrne aktivity sa teda najmenej 20 rokov budú odohrávať v rovnakom priestore a v rovnakej lokalite,” uviedla Szabóová. Nový kultúrny stánok by mal reprezentovať kultúru hlavného mesta členskej krajiny Európskej únie. “Budovy v bývalom komplexe PKO takým rozhodne nie sú. Bratislava by ani pod tlakom nemala rezignovať na ambíciu mať na svojom území zodpovedajúci kultúrny stánok,” uviedla Szabóová. Aktivistov by však napríklad zaujímalo, prečo sa hovorí o bývalom PKO, keď budovy ešte stále stoja. Tí taktiež upozorňujú, že už od konca roka 2003 sa hovorí o územnom pláne zóny. Szabóová potvrdila, že v súčasnosti je vypracovaná a schválená urbanistická štúdia zóny. Tá vznikla na základe medzinárodnej súťaže.

  Nový kultúrny stánok by mal začať fungovať najneskôr o päť rokov. Dovtedy by pre kultúru malo slúžiť Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, ktoré sprevádzkovalo mesto v minulom roku. Časť aktivít by sa mala presunúť do novej multifunkčnej arény – Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Hlavné mesto je tiež akcionárom v spoločnosti Národné tenisové centrum.

 • uskalienka

  Member
  6. februára 2010 at 10:18

  ak ste v ankete odpovedali… “ANO – ako mozem v danej veci pomoct?”

  nech sa paci… mozeme prispet aspon hlasom :)

  aaa ktokolvek moze aktivnym aktivistom popriat vela uspechov… :thumbleft: … :smt058

  PKO by mal byť národnou pamiatkou, žiadajú aktivisti
  http://www.obnova.sk/clanok-3131.html

 • uskalienka

  Member
  3. marca 2010 at 23:46

  Búranie PKO v tomto roku investor nevylučuje

  BRATISLAVA 1. marca (SITA) – Búranie Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave nie je v tomto roku vylúčené. Pre agentúru SITA to potvrdil konateľ spoločnosti Henbury Development, s.r.o. Ján Krnáč. Investor, ktorý vlastní pozemky pod súčasným PKO, má búracie povolenie po minuloročnom nátlaku predĺžené do konca roka 2011. “Zatiaľ sa s búraním neponáhľame, nevylučujeme však, že začneme už tento rok,” povedal Krnáč. PKO sa však naďalej snažia zachrániť občianski aktivisti. Sú totiž presvedčení, že pokiaľ PKO stojí, je možné ho ešte zachrániť. Občianska iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) ešte začiatkom februára informovala, že opätovne podávajú podnet Pamiatkovému úradu (PÚ) SR na vyhlásenie PKO za národnú kultúrnu pamiatku.

  Spoločnosť momentálne podľa Krnáča pracuje na projekte budúceho komplexu River Park II. Jeho súčasťou by mala byť aj sála ako náhrada za existujúce PKO. Tú si bude hlavné mesto prenajímať 20 rokov, ročne by malo zaplatiť 466 480 eur. Podľa riaditeľky magistrátu Anny Pavlovičovej je dohoda o nájme vyvážená, objektívna a najlepšia pre mesto. Reagovala na to, že niektorým sa nepozdáva, že mesto vynaloží obrovské peniaze “na jednu vetu – kapacita bude cca tisíc návštevníkov”. Výhodnejšia cena za celých päť rokov, čo sa situácia okolo PKO rieši, nebola, konštatovala Pavlovičová. Pôvodný úmysel náhrady PKO v rámci komplexu Eurovea bol podľa nej omnoho drahší, s predajom Istropolisu nesúhlasili odbory a iné možnosti neboli. “S mestom sme našli kompromisné riešenie ich problému a táto dohoda bola prijateľná vzájomne,” konštatoval Krnáč.

  Podľa neho nebude kapacita sály menšia ako 900 osôb, presný počet však vyšpecifikuje pripravovaná štúdia. Tá by mala dať odpoveď aj na otázky, kedy by sa mohlo začať s výstavbou nového komplexu, ako dlho by mali práce trvať, či aké náklady sa odhadujú. Projekt by mal byť hotový v lete tohto roka. Následne by mal byť prezentovaný verejnosti aj poslancom, ak o to požiadajú. Zatiaľ však spoločnosť podľa Krnáča takú požiadavku nedostala. Podľa Krnáča sa však obyvatelia mesta nemusia obávať, že na nábreží nevznikne dlho sľúbená promenáda. “Veď je to súčasťou dohody s mestom. Promenáda bude súčasťou nového zámeru,” dodal Krnáč. Podobne sa pred časom vyjadrila aj Pavlovičová. Mesto ju má podľa nej “zmluvne perfektne zabezpečenú”. O promenáde sa pritom hovorilo už pri predaji pozemkov pod PKO pred piatimi rokmi.

  Investor vlastní pozemky pod PKO od leta 2005. Vtedy ich mestskí poslanci predali za 9,33 mil. eur. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eur, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom spomínanej sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Za zachovanie PKO vznikla petícia, ktorú podpísalo takmer 7 200 občanov. Na sociálnej sieti Facebook si PKO našlo viac ako 5 600 sympatizantov.

 • uskalienka

  Member
  17. mája 2010 at 17:25

  Termín búrania PKO zostáva stále neznámy
  Investor zatiaľ nevie povedať, či sa s prácami začne ešte v tomto roku alebo je búranie reálnejšie až v roku 2011. Stále sa spracúva projekt pre budúci komplex River Park II. Štúdia by mohla byť hotová v lete. Investor zatiaľ údajne nedostal oficiálnu žiadosť od mesta na prezentáciu.

  BRATISLAVA 17. mája (SITA) – Termín búrania Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave zostáva stále neznámy. Investor, ktorý vlastní pozemky pod súčasným PKO, má pritom búracie povolenie po minuloročnom nátlaku predĺžené do konca roka 2011. Spoločnosť Henbury Development, s.r.o., však zatiaľ nevie, kedy by sa mohlo začať s búracími prácami. “Neviem,” povedal pre agentúru SITA konateľ spoločnosti Ján Krnáč. Odpovedal tak na otázky, či už je známy termín, prípadne či sa bude búrať ešte v tomto roku alebo je búranie reálnejšie až v budúcom roku. V marci pritom nevylúčil, že s búraním PKO by sa mohlo začať ešte v tomto roku.

  Spoločnosť v súčasnosti podľa Krnáča pracuje na projekte budúceho komplexu River Park II. Jeho súčasťou by mala byť aj sála ako náhrada za existujúce PKO. Tú si bude hlavné mesto prenajímať 20 rokov, ročne by malo zaplatiť 466 480 eur. Podľa vedenia magistrátu je dohoda o nájme vyvážená, objektívna a najlepšia pre mesto. Výhodnejšia cena za celých päť rokov, čo sa situácia okolo PKO rieši, údajne nebola. Pôvodný úmysel náhrady PKO v rámci komplexu Eurovea bol drahší, s predajom Istropolisu nesúhlasili odbory a iné možnosti údajne neboli. “Na štúdii sa stále pracuje. Keď bude finálna, predstavíme ju verejnosti,” povedal Krnáč. Malo by ísť podľa neho o zónu určenú pre obchody, kancelárie, bývanie a občiansku vybavenosť. Štúdia by mohla byť hotová niekedy v lete. Ak budú mať o ňu záujem aj mestskí poslanci, spoločnosť ju bude prezentovať aj im. Zatiaľ však podľa Krnáča žiadna oficiálna žiadosť od mesta neprišla.

  Investor vlastní pozemky pod PKO od leta 2005. Vtedy ich mestskí poslanci predali za 9,33 mil. eur. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eur, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom spomínanej sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Za zachovanie PKO vznikla petícia, občianski aktivisti sa ho snažia zachrániť. Občianska iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) chce, aby bolo PKO vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

 • uskalienka

  Member
  29. júna 2010 at 6:48

  Henbury podpísalo zmluvu na sálu ako náhradu za PKO

  BRATISLAVA 27. júna (SITA) – Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o., už podpísala zmluvu o budúcej nájomnej zmluve na sálu pre približne tisíc ľudí v budúcom komplexe River Park II. Pre agentúru SITA to uviedol konateľ spoločnosti Ján Krnáč. Sála by mala slúžiť ako náhrada za súčasný Park kultúry a oddychu (PKO), na ktorého búranie má investor a majiteľ pozemkov búracie povolenie platné do konca budúceho roka. Sálu si bude hlavné mesto prenajímať 20 rokov, ročne by malo zaplatiť 466 480 eur. Podľa vedenia mesta je dohoda o nájme vyvážená, objektívna a najlepšia pre mesto. Výhodnejšia cena za celých päť rokov, čo sa situácia okolo PKO rieši, údajne nebola.

  “Áno, bola podpísaná v termíne,” odpovedal Krnáč na otázku, či sa stihla zmluva o budúcej zmluve podpísať včas. Agentúra SITA oslovila aj bratislavský magistrát. “O podrobnostiach zmluvy s Henbury Development, rovnako aj o samotnom projekte budúceho kultúrneho priestoru pre Bratislavu bude vedenie mesta informovať prioritne poslancov na najbližšom mestskom zastupiteľstve, ktoré bude 1. júla,” odpovedala hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová.

  V súčasnosti je už podľa Krnáča hotová štúdia budúceho komplexu River Park II. Ako by ale mal komplex vyzerať alebo čo všetko by malo byť v sále, ktorú si mesto bude prenajímať, investor zatiaľ prezradiť nechce. “Predtým, ako štúdiu odprezentujeme poslancom, by som nerád informoval o detailoch,” povedal Krnáč. Mesto už niekoľkokrát deklarovalo záujem o prezentáciu štúdie, zatiaľ o ňu ale ešte oficiálne nepožiadalo. Nezodpovedanou otázkou zatiaľ zostáva aj to, kedy by sa malo začať búrať súčasné PKO. Investor údajne nevie ešte odhadnúť, či je búranie reálne tento alebo až budúci rok.

  Investor vlastní pozemky pod PKO od leta 2005. Vtedy ich mestskí poslanci predali za 9,33 mil. eura. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eura, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom spomínanej sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Za zachovanie PKO vznikla petícia, občianski aktivisti sa ho snažia zachrániť. Občianska iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) chce, aby bolo PKO vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Búracie povolenie má spoločnosť po minuloročných aprílových udalostiach predĺžené do konca roka 2011.

 • uskalienka

  Member
  1. júla 2010 at 22:16

  Mesto podpísalo zmluvu o budúcej zmluve na sálu za PKO

  BRATISLAVA 1. júla (SITA) – Zmluvu o budúcej nájomnej zmluve na sálu pre približne tisíc ľudí v budúcom komplexe River Park II. ako náhradu za súčasné PKO podpísalo hlavné mesto. Pre médiá to dnes potvrdila riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová. Zmluva bola podpísaná do šiestich mesiacov od uznesenia mestských poslancov, teda 17. júna. Ak by sa to nestihlo, decembrové uznesenie mestského zastupiteľstva o prenájme sály ako náhrady za PKO by stratilo platnosť. Suma za prenájom sály je podľa Pavlovičovej rovnaká, akú schválili poslanci. “Suma je tá istá, iná ani nemôže byť,” povedala Pavlovičová. Ročne by tak malo mesto za prenájom sály zaplatiť 466 480 eur. Zmluvu však magistrát na internetovej stránke mesta nezverejní, podľa Pavlovičovej ju dostane každý poslanec, ktorý o to požiada. Aj primátor Andrej Ďurkovský skonštatoval, že poslanci zmluvu dostanú, keďže “nie je čo skrývať.”

  Kópiu zmluvy si dnes vypýtal poslanec Ján Budaj. “Treba si pozrieť prílohy, aké garancie dávajú. Z toho, čo tu odznelo, je to veľmi povzbudivé,” povedal Budaj. V dokumente by malo údajne byť aj to, že ak poslanci nebudú súhlasiť so spracovanou štúdiou budúceho komplexu a sály, bude sa dať od zmluvy odstúpiť. “Poslanci, či už títo alebo budúci, budú mať ešte šancu sa vyjadriť k projektu a celý nešťastný proces zadlženia na 20 rokov pre zničenie PKO môžu ešte zachrániť spolu aj so samotným PKO,” doplnil Budaj. Ako dodal, nič nie je s PKO “na konci”. To, že zmluvu o budúcej nájomnej zmluve podpísala investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o., potvrdil konateľ spoločnosti Ján Krnáč ešte koncom júna. Mesto sa však vtedy vyjadrilo, že o situácii okolo PKO bude informovať prioritne poslancov na mestskom zastupiteľstve.

 • palo

  Member
  15. júla 2010 at 19:57

  “Nepreukázal sa dostatočný rozsah zachovaných pamiatkových hodnôt na to, aby s prihliadnutím na ostatné súvisiace skutočnosti areál PKO splnil kritériá na vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku,” uviedla v liste generálna riaditeľka Pamiatkového úradu Katarína Kosová.

  Odborníci podľa Kosovej nemajú rovnaký názor na architektonické hodnoty PKO, komplexu budov z 50. rokov minulého storočia. “Jednoznačné zadefinovanie pamiatkových hodnôt PKO je pritom určujúcim kritériom pre jeho vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku,” dodala riaditeľka. Architektonické hodnoty zničili aj prestavby objektu. Pamiatkari tiež podľa nej nemohli PKO označiť za pamiatku, keďže už naň bolo vydané búracie povolenie a rozhodnutie stavebného úradu museli rešpektovať. Zároveň však poznamenala, že vyhlasovanie objektov za pamiatky nemá byť riešením nesprávneho konania orgánov vo verejnej správe.
  Čítajte viac a pozrite si video: TU

 • uskalienka

  Member
  6. augusta 2010 at 8:17

  Aktivisti žiadajú Radičovú o pomoc pri zachovaní PKO

  BRATISLAVA 5. augusta (SITA) – Občianska iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) žiada o pomoc pri záchrane Parku kultúry a oddychu (PKO) aj premiérku Ivetu Radičovú. “Záchrana PKO je celospoločenskou záležitosťou, ktorá leží na srdci veľkej skupine kultúrnych ľudí. Nie je to iba aktivita úzkej skupinky nadšencov. Sme presvedčení, že Vám i viacerým ministrom Vašej vlády na zachovaní PKO skutočne záleží,” uvádza sa vo výzve, ktorú má agentúra SITA k dispozícii. Aktivisti sa na premiérku obracajú aj preto, že v minulosti sa podpísala pod petíciu za zachovanie PKO. Podľa iniciatívy je tam napríklad aj meno súčasného predsedu parlamentu Richarda Sulíka. Podporovateľov PKO možno nájsť údajne aj medzi ministrami či poslancami.

  Občianski aktivisti by privítali, kedy sa Radičová k tejto téme vyjadrila verejne cez médiá. Sú totiž presvedčení, že keď sa táto otázka stane “ostro sledovanou témou”, nebude možné ľahko zbúrať “kultovú ustanovizeň” PKO. Ten podľa nich znamená “tak veľa pre tisícky ľudí v Bratislave, na Slovensku, dokonca aj v Českej republike.” Občianski aktivisti sú kedykoľvek pripravení na stretnúť sa s premiérkou a hľadať riešenia na zachovanie PKO. Iniciatíva zároveň poslala list aj ministrovi kultúry Danielovi Krajcerovi. Žiadajú ho o podporu pre vyhlásenie PKO za národnú kultúrnu pamiatku. Pamiatkový úrad (PÚ) SR ich totiž informoval, že PKO za národnú kultúrnu pamiatku nevyhlási. Úrad podľa nich argumentuje tým, že “necitlivé” rekonštrukcie postupne degradovali objekt už len na „torzo torza“, čím sa stratili pamiatkové hodnoty hodné ochrany. O stanovisko požiadala agentúra SITA aj hovorcu premiérky Rada Baťa.

  Mesto ešte v lete 2005 predalo pozemky pod PKO za 9,33 mil. eura. Peniaze plánovalo použiť na revitalizáciu zóny okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť Henbury Development, s.r.o., však za ne požadovala 24,7 mil. eura, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom spomínanej sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Zmluvu o budúcej nájomnej zmluve podpísali obe strany, teda hlavné mesto aj investor.

 • uskalienka

  Member
  8. augusta 2010 at 7:46

  Budúcnosť PKO je podľa Radičovej v rukách samosprávy

  BRATISLAVA 6. augusta (SITA) – Budúcnosť Parku kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave je podľa premiérky Ivety Radičovej v rukách samosprávy. Reagovala tak na žiadosť občianskej iniciatívy Bratislava otvorene (BAO), ktorá ju požiadala o pomoc pri záchrane PKO. Premiérka totiž podpísala petíciu za jeho zachovanie, figuruje na nej napríklad aj meno predsedu parlamentu Richarda Sulíka. “Urobila som maximum, čo som dokázala urobiť ako občianka. To znamená, že okrem podpísania petície za zachovanie PKO som využila všetky svoje kontakty a rozhovory, aby sme túto vzácnu historickú pamiatku zachovali,” uvádza sa v stanovisku premiérky, ktoré má agentúra SITA k dispozícii. Teraz môže podľa jej slov “využiť iba svoj vplyv ako premiérky či kolegyne na pána primátora, aby prehodnotil svoje rozhodnutie.” Osud PKO má však v rukách mestská samospráva.

  “Primátor Andrej Ďurkovský pani premiérku Ivetu Radičovú určite rád oboznámi s aktuálnym stavom v súvislosti s problematikou PKO,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavského primátora Beatrice Szabóová. Nie je však známe, či primátor prehodnotí rozhodnutie o PKO, prípadne či je ochotný rokovať o zachovaní existujúceho PKO. Otázkou tiež zostáva, kedy sa primátor vyjadrí k zmluve s investorskou spoločnosťou Henbury Development, s.r.o.. Podľa informácií ešte zo začiatku júla by tak mal urobiť na “svojej vlastnej tlačovej konferencii”.

  Mesto ešte v lete 2005 predalo pozemky pod PKO za 9,33 mil. eura. Peniaze plánovalo použiť na revitalizáciu zóny okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť Henbury Development, s.r.o., však za ne požadovala 24,7 mil. eura, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Zmluvu o budúcej nájomnej zmluve podpísali obe strany, teda hlavné mesto aj investor.

Page 1 of 5

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť