aktivita " diskusia " Pamiatky " Piargska brána v Banskej Štiavnici

 • Piargska brána v Banskej Štiavnici

  Posted by palo on 22. júla 2010 o 23:54

  Pamiatkari nariaďujú pamiatkarom

  Riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Miroslav Súra potvrdil, že historický objekt je skutočne vlastníctvom Pamiatkového úradu SR. „V zmysle monitorovania svetového kultúrneho dedičstva sme preto zaviazali náš nadriadený orgán, aby na Piargskej bráne uskutočnil nevyhnutné opravy. Zákon totiž platí pre každého,” vysvetlil postup.

  Pamiatkový úrad SR na základné stabilizovanie stavu pamiatky podľa slov ekonomicko-prevádzkovej námestníčky Daniely Bardúnovej vyčlenil 30-tisíc eur. „Tie použijeme na odstránenie havarijného stavu, konkrétne na opravu strechy, výmenu krytiny a oplechovanie ríms. V najbližšej dobe by mala byť podpísaná zmluva s dodávateľom,” upresnila a dodala, že, ak rekonštrukčné práce pôjdu podľa plánu, mali by ich ukončiť do konca septembra.

  Peniaze len na základné opravy

  Príspevok na ďalšie opravy chce úrad žiadať od ministerstva kultúry aj budúci rok, či uspeje, je však otázne. „Naším zámerom je zrekonštruovať pamiatku ako celok, jej exteriér aj interiér, prostriedky, ktorými v súčasnosti disponujeme, na to ale nestačia,” zhodnotila Bardúnová.

  Piargsku bránu postavili v roku 1554 ako súčasť mestského opevnenia. Spolu s Novým zámkom chránila cestu do Banskej Štiavnice od Pukanca a bývalej Vindšachty (neskôr Piargu, dnes Štiavnických Baní). Pôvodne ju tvorila hranolová veža s priechodom v prízemí zo strán chránená valcovitými baštami. Východnú baštu zrútili počas druhej svetovej vojny.

  pondelok 19. 7. 2010 18:08 | Iva Zigová
  Čítajte viac a pozrite si aktuálne fotografie: TU

  mathaeus odpovedal pred 13 rokov, 4 mesiacov 2 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
 • 2 odpovede/odpovedí
 • palo

  člen
  26. júla 2010 o 17:28

  Dagmar Teliščáková, Pravda | 24. júla 2010 14:27

  Budova patrí Pamiatkovému úradu SR. Banskobystrickí krajskí pamiatkari ho ako vlastníka podľa zákona vyzvali, aby problém riešil. “V zmysle monitoringu stavu kultúrnych pamiatok v Banskej Štiavnici ako svetového kultúrneho dedičstva UNESCO sme uložili nášmu nadriadenému orgánu, aby do konca septembra vykonal nevyhnutné opravy na tejto kultúrnej pamiatke,” povedal riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Miroslav Súra.

  Pamiatkový úrad SR na opravu vyčlenil zhruba 30-tisíc eur. “V podstate sme nariadili nevyhnutné opatrenia na sanovanie priameho ohrozenia tejto pamiatky sami sebe a teraz ich ideme realizovať. Momentálne sme pred podpisom zmluvy s dodávateľom,” dodal Súra. Opraviť chcú zatekajúcu strechu a zabezpečiť odvedenie dažďových vôd.
  Čítajte viac: TU

 • mathaeus

  člen
  26. júla 2010 o 19:13

  Foto z konca júna tohto roku:

  Matúš Martinák

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť