aktivita diskusia Starožitnosti a zbierky Petrolejka – vek

 • Petrolejka – vek

  Posted by Lweon on 15. septembra 2022 at 10:27

  Dobry den,

  chcem vas poprosit o pomoc, pri urceni veku lampy. Brunner Gebruder Wien fungovali samostatne do 1907. Predavajuci hovoril o obdobi pouzivania 1930-1945. Toto tvrdenie ma zneistilo. Snazim sa googlit, oslovovat skupiny , ale zatial iba s ciastocnym uspechom. Nasiel som fotky toho isteho horaku. Zatial odhadujem na rok pred a po 1900. Tiez je otazka, ci je zvysok lampy totozny s horakom. Vopred dakujem za akekolvek uzitocne informacie.

  sasha odpovedal 1 year, 4 months ago 2 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
 • 6 odpovede/odpovedí
 • sasha

  Member
  23. septembra 2022 at 23:07

  Stolová petrolejová lampa so skleneným cylindrom, horák vyrobený firmou K. k. priv. Lampen- und Metallwaren-Fabrik Gebrüder Brünner vo Viedni. Nádrž na petrolej vyrobená z lisovaného skla. Noha z liateho zinku.
  Najzaujímavejší je horák vyrobený vo firme (manufaktúre), ktorú založili bratia Gustav a Ferdinand Brünner v roku 1857 vo Viedni. Po desaťročia firma konkurovala najväčšej a najznámejšej manufaktúre na lampy v rakúskom cisárstve, ktorú vlastnil Rudolf Ditmar. Po smrti Gustava Brünnera, v roku 1905 sa tieto dve spoločnosti v roku 1907 zlúčili a vytvorili akciovú spoločnosť “R. Ditmar, Gebr. Brünner AG”. Bol vyrobený s najväčšou pravdepodobnosťou v rozmedzí rokov 1890 – 1907.
  Pokiaľ ide o autenticitu lampy cylinder je nepôvodný, možno o 50 rokov mladší. Podobne je to aj s nádržou na petrolej. Dobové nádrže sa vyrábali až do roku 1914 prevažne z mosadzného plechu alebo keramiky, luxusnejšie z porcelánu. K nohe lampy sa neviem bez prehliadky vyjadriť, Chýba tienidlo.

  Literatúra:
  TOUCHÉ, W.: Leuchtende Vergangenheit – Historische Lampen aus der Sammlung Touché. Mainz am Rhein, 2016. 448 s. ISBN 978-3-945751-22-0

  Petrolejové lampy, 1910

 • Lweon

  Member
  23. septembra 2022 at 23:21

  Velmi pekne dakujem za nasmerovanie. Nebude to sice original, ale k tomuto horaku som objednal Matador 15″. Suhlasim aj so zvyskom. Cela lampa, vyzera, ze je vyskladana z roznych lamp. Ale aj tak som sa zamiloval :) uz som zaobstaral aj dalsiu. Ta je uz drahsia a predavajuci vyzera byt zbehlejsi. Malo by to byt francuzko , zac. 20.st

 • sasha

  Member
  24. septembra 2022 at 18:32

  Gratulujem, pekný kúsok. Pravdepodobne vyrobená pred prvou svetovou vojnou… aj keď s datovaním petrolejových lámp je to vždy otázne. Na priloženom obrázku lampa L.002 vyrábaná firmou R. Ditmara od roku 1897 až do roku 1926 (podľa katalógov), ak nie ešte predtým a potom. Výrobcovia vyrábali svoje úspešné svetelné zdroje bez zmeny po mnoho rokov čo sťažuje presnejšie datovanie.

  Lenže vek nie je to hozhodujúce. Rozhodujúcim je stav a krása dobre zachovaného predmetu, potešenie, ktoré prináša.

  Je osviežujúce stretnúť na Obnove človeka, ktorý zbiera a ktorého motivácia nespočíva iba v snahe zbaviť sa starého krámu.

  p.s. Bolo by možné poslať obrázok ovládacieho kolieska?

 • Lweon

  Member
  27. septembra 2022 at 17:50

  Velmi pekne dakujem za povzbudive slova :) som v tom sam, z mojho okolia tomu nieje nikto nakloneny. Vzdy som inklinoval k starozitnostiam z 19 st. Je to fascinujuce obdobie a tieto artefakty su oknom do minulosti. O to viac , pri prvej lampe bolo super, dostat ju do krasneho stavu a presvedcit manzelku, ze to moze byt ozdoba :) Tato druha lampa, vyzera byt kompletne povodna. Na skle je made in france, tak povod ma urcite originalny :) V piatok si k tomu sadnem a prelestim ju, prilozim potom vysledok.

 • Lweon

  Member
  28. septembra 2022 at 16:49

  Prikladam koliesko francuzskej lampy a novy cylinder na Brunner gebruder.

 • sasha

  Member
  7. októbra 2022 at 15:53

  “Zberateľstvo povznáša ducha, nepozná vek, ani pohlavie. Anjelskou peruťou sa dotýka večnosti. Je to tajuplná cesta do vznešených svetov. Je to slávny čin, ktorý prináša obdiv i úctu, zvlášť keď niekto zbiera”….. petrolejové lampy.

  Poďme sa venovať Vašej “lampe à pétrole française”. Značenie má nielen kvalitný dizajn, ale je aj ťažko explikovateľné. “UNIS FRANCE” nie je ochranná značka, ani názov obchodnej spoločnosti, ale označenie francúzskej medziodborovej únie vytvorenej v roku 1916. Výrobcom je niektorý z členov francúzskej priemyselnej spoločnosti „Société Industrielles d’articles d’lumière“ (SI), ktorá bola aktívna ešte v roku 1929.

  Inak, ten nový, vymenený cylinder je presne taký aký tam bol pred 100 rokmi.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť