aktivita diskusia História, genealógia a heraldika Pavol Kiniži – syn mlynára – turkobijec

 • heretic

  Member
  25. februára 2007 at 20:31

  “Pánom Lietavy sa v roku 1474 stal Pavol Kiniži, ktorý rýchlo pristúpil k mohutnej prestavbe pevnosti. Juhozápadným smerom od hlavnej veže postavil palác zakončený stavbou veľkej obytnej veže. Na jej nároží sa zachoval Kinižiho erb.”

  Podobné obytné veže Kiniži nechal postaviť aj na iných hradoch. Prikladám obrázok “Kinižiho veže” ruiny hradu Nagyvázsony z Maďarska, ktorý taktiež Kinižimu patril.

  Pekná podoba, nemyslíte?

 • chobot

  Member
  4. marca 2007 at 15:39

  Pozoruhodným podpisom majiteľa hradu je pieskovcový erb Pavla Kinižiho,
  ktorý sa vo výbornom stave nachádza na Lietavskom hrade
  na nároží paláca stredného hradu.

  Osobnosť a životné osudy tohto typického kondotiera z konca stredoveku sú natoľko zaujímavé a jeho zásah do stavebnej histórie slovenských hradov taký ojedinelý, že určite nebude bez úžitku zmieniť sa o ňom podrobnejšie. „Syn chudobného mlynára z obce Kaniža v Biharskej stolici opustil otcove remeslo a dal sa najať do kráľovského vojska. Ako člen Čierneho pluku kráľa Mateja sa pod vedením Blažeja Madara, ktorého dcéru Benignu si vzal za manželku, zúčastnil v roku 1467 vojny proti Jiřímu z Poděbrad. Čoskoro sa však pre svoje vojenské schopnosti a telesnú silu stal samostatným veliteľom a od roku 1470 už azda nebolo väčšej vojenskej výpravy, na ktorej by Pavol nemal významnú účasť. V roku 1474 po víťazstve pri Vratislave (dnes Wroclaw) dostal od kráľa za zásluhy v bojoch – ako listina doslovne uvádza – „tak proti Turkom, najkrutejším nepriateľom kresťanského náboženstva a katolíckej viery, ako proti českým kacírom“ hrad Lietavu s 26 obcami a polovicou mýta z Kysuckého Nového Mesta (Nova Civitas) a to „iure perpetuo et irrevocabiliter“, teda dedične a neodvolateľne. Stal sa teda pánom Lietavy vtedy, keď jeho spolubojovník a druh, Štefan Zápolský, dostal od kráľa Mateja Trenčiansky hrad.

  zdroj :

 • lemona

  Member
  8. apríla 2007 at 23:32

  Ahojte. Moji predkovia pochádzajú z rodu Kanižaji(Kiniži) z Pruského pri Ilave. Hoci P. Kiniži umrel bez dedičov, existuje jedno zaujímavé tvrdenie v súvislosti s Kinižim. Podľa Bagina (ilavského historika) Blažej Maďar vlastník Ilavy zo svojej milosti ponechal na svojich majetkoch grófku Kanižaji aj s deťmi, keď utekala z dolnej zeme pred turkami. Maďarskí historici a vo všeobecnosti všetky životopisy Pavla Kinižiho operujú s info, že bol synom mlynára z dolnej zeme. Celé sa to asi ujasní až ukončím genealogickú prácu, ale to ešte nejaký čas potrvá. Ešte potrebujem spracovať cca 80 – 1OO ročný úsek. Ale celkovo sa mi zdá, že je to akosi priveľa Kinižiovcov v Ilave, na to, že Pavla Kinižiho Blažej Maďar adoptoval a Kiniži sám zomrel bezdetný. Ak máte niekto nejaké overiteľné info ozvite sa… Lemona

 • tatar

  Member
  9. októbra 2011 at 21:50

  Čítajúc lemonu, radšej nepočkám na jej genealogickú prácu, pretože Kanižaji nerovná sa  Kiniži a kľudne sa spoľahnem na tých ľavých maďarských historikov.

  Kinizsi Pál pochádza možno z http://hu.wikipedia.org/wiki/Temesken%C3%A9z

  Rod Kanizsai pochádza z rodu Osl z maďarského Kőszegu, meno Kanizsai dostali až po nadobudnutí hradu Kanizsa v dnešnom HU meste Nagykanizsa a je to rod starší ako bol rod Kinizsi

  http://hu.wikipedia.org/wiki/Kanizsai_csal%C3%A1d

  http://lexikon.katolikus.hu/K/Kanizsai%20csal%C3%A1d.html

  Rod Kinizsiho vymrel smrťou Kinizsi Pála majiteľa Lietavy, takisto rod Kanizsai vymreli po meči aj praslici.

  Grófka Kanižaji z dolnej zeme neutiekla pred turkami, ale ak lemona myslí na Magyar, neskôr Kinizsi Benignu dcéru

  Magyar Balázsa (Blažeja), tak tú kráľ poslal do vyhnanstva keď zavraždila svojho v poradí tretieho muža Kereki Gergelya. Mala dostať trest smrti, ale ju poslal iba do vyhnanstva (na Strečno) inak jej majetok po P. K. vzhľadom k tomu, že bola dcérou a ženou tak významných bojovníkov.

  http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_Benigna

  A ešte môj obľúbený maďarský hrad s typickým sopúchom, pozrite majiteľov

  http://hu.wikipedia.org/wiki/Soml%C3%B3i_v%C3%A1r

 • antik

  Member
  23. apríla 2012 at 12:25

  Tu je niečo k osobe Blažeja Maďara

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť