aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Pasívne domy a nulové domy

  • Anonymous

    Member
    2. februára 2007 at 21:17

    Mne osobne sa pozdava pasivny alebo dobre zatepleny dom s velkymi oknami na juh a s centralnou kachlovou pecou s prieduchmi. Mozno doplnene elektrickymi konvektormi.

    Myslim si totiz jedno. Ked v pasivnom dome hodis do kachlovej pece tri polienka a prieduchy to roznesu po celom dome. Nemusis viac kurit. Ved ked sa v kachlovej peci zakuri a kuri povedzme 6hodin dokaze odovzdavat velmi zaujimave teplo dalsie tri dni. Keby sme v pasivnomdome kurili v kachlovke 6 hodin mam ten pocit ze by sme museli vetrat vsetkymi oknami

    A keby nieco pochybilo je tu elektrika.

    Co vy na to? Na kurenie v pasivnom dome by podla mna stacilo drevo za 2-3000 sk a to by sme zomierali od tepla
    Na priemerny nezatepleny 3-4 izbovy dom staci na zimu cca 10metrov dreva co v tomto roku stalo od 7 do 8 tis SKK.

    Ja mam otázku, ako by asi dopadla energetická bilancia spotreby energie ak by sme mali obrovské presklenia na juh ale bolo by stále zamračené ako je možno sa mi zdá v týchto končinách niektoré časy. Možno keby to bola ako nárazníková zóna čiže zimná záhrada tak to je lepšie, lebo tam tie lúče slnka preletia cez sklo a dopadnú do interiéru vykurovaného. A zimu tá zimná záhrada dobre zadrží spomalí.

    Taká jednoduchá koncepcia ako píšeš je asi dobrá. A teraz fakt neviem prečo sú vlastne pasívne domy drahé. Šak tam fúknem balíky slamy, alebo tam pridám 10+10cm polystyrénu. Bežné sklá k=1,1 sú už v postate OK. Akurát to nútené vetranie tam musí byť a za to si zapítajú, to už tam musíš mať nejakú akumulačku aby si mohol to teplo z kozubu cez integrovaný ohrievač uskladniť. Závisí od koncepcie a použitých materiálov. Niečo sa na to proste nabalí. Ale asi skôr to je také mlženie, tj keby sa to viac prezentovalo tak by sa to zjasnilo. Oni už idú po takých detailoch proste si z toho spravili živnosť. Ale dneska bežný smrteľník nemá ani na, na, na to aby sa zamyslel že to ide aj z hliny, dreva a slamy a svojpomocne s rodinami, tak ako kedysi.

    Ale keby si ten vzduch ktorý zohrievaš cez kozub použil vonkajší čerstvý tak by si mal vlastne prívod čerstvého vzduchu, nemusel by si investovať do ďalšieho umelého vetrania s rekuperáciou akurát by si na to musel tú krbovú vložku nadimenzovať. Ešte ten zimný register na predohrev z teplejšej zeminy keby si chcel použiť niečo by zhltlo penez.

    Ked chceš na takú poslednú temperáciu dohrev vzduchu v rámci VZT potrubia spiro by sa mohla použiť teploohrevná vložka elektrická alebo na teplú vodu zo zásobníka ktorý by nabýjala tá krbová vložka.

    No a tá moja známa čo platí 120 tis. mesačne plynárom by ušetrila ročne 115 tisíc sk. takže keby ten svoj dom prerobila na pasívny a celé by ju to vyšlo zateplenie steny, strecha manzardy, suteren zo stropu 200 tis., okná 80 tis., kozub a potrubie, ventilator 80 tis sk. Čo činí spolu 360 tis. Návratnosť 3,1 roka. Slušné. Len kde zobrať investíciu, Ekologicko a nízkoenergeticko smerované stavebné úvery asi banky moc zatial nie to.

    Ale pri novostavbe to je jasné, tam sa to oplatí, resp. hocikde len kde na to vziať? Najlepšie by bolo postaviť taký dom čo by ešte zarábal peniaze alebo by stál priamo úmerne príjmu väčšiny zamestnaných ako pracanti, predavačky, ved aj tí majú právo na vlastnú strechu nad hlavou. Či to až v nebi?.

  • harp

    Member
    3. februára 2007 at 10:08

    Ako akumulacnu jednotku vidim kachlovu pec v idelanej pozicii a je pri tom aj pekna :)

    Co sa tyka toho zariadenia na predohrev vody z teplejsej zeminy (vola sa to tusim tepelne cerpadlo). Je to fajn ale vrt cosi stoji a neda sa vrtat vsade. Zase je to nevycerpatelny zdroj energie
    Viac o tepelnych cerpadlach: Tepelne cerpadla / vyhody*nevyhody*informacie

    Mne osobne sa zda byt zaujimave aj bezne vetranie oknom. Viem ze to nie je princip pasivneho domu, ale ked mate tak dobre izolovane vsetky casti domu preco si nevyvetrat normalne a po zavreti tam mate do dvoch minut rovnake teplo.

    S tou verandou ci zim. zahradou je to napad dobry. Ja som toto riesil do pamiatkoveho prostredia.
    Pasivny dom a pamiatkove prostredie

    No a na zaciatok, teda na koniec :) Čo je vlastne pasívny dom?

  • janko

    Member
    3. februára 2007 at 11:11

    zemný register som myslel len ako zakopaná rúra prívodu čerstvého vzduchu

    To je pravda ked si spomínal nestabilitu prikladania dreva do krbu resp. výroby tepla vyriešila by to akumulačná pec. Ventilátor bude zapojený na teplotný termostat v mmiestnosti a je to dokonalé. A pre vetranie naozaj stačí otvoriť okná a vyvetrať, keď to stačí oststným, ale možno keď sa bude trochu čerstvého vzduchu čo sa dá regulovať klapkou prisávať z exteriéru na ten ohrev do krbu tak sa zároveň nemusí tak často vetrať. Iba nárazovo pred a po vyspaní resp. ked je človek dlhšie v jednej miestnosti.

  • janko

    Member
    4. februára 2007 at 22:59
  • harp

    Member
    5. februára 2007 at 20:46

    Hmm. Co si vsak myslite o tom ze nedobre nadstavene vetranie moze byt aj zdraviu skodlive. A naopak moze dobre nadstavene vetranie pomoct v oblastiach s radonovym zamorenim?

  • janko

    Member
    6. februára 2007 at 14:30

    Ešte ma napadlo k tomu teplovzdušnému vykurovaniu že na klapke ktorá by regulovania množstvo vonkajšieho vzduchu by mohlo byť servopohon ktorý by reagoval na teplotné čidlo. Ak bude výstupná teplota ohriateho vzduchu vymislím si napr. 30 celzia tak prisáva 100% čerstvého, ak klesne na 25 celzia tak nechá zohrievať iba cirkuláciou vnútorný vzduch. Resp. nejak tak.

    Hmm. Co si vsak myslite o tom ze nedobre nadstavene vetranie moze byt aj zdraviu skodlive. A naopak moze dobre nadstavene vetranie pomoct v oblastiach s radonovym zamorenim?

    Vraj iba prvých 15min. sa vzduch ochudobňuje o zdravé záporné ióny potom je už vraj v kvalite vonkajšieho prisávaného. Pokiaľ sa to zase nevypne s dlhšou pauzou. V tejto veci by som vyskúšal zmenu materiálu vzduchovodov napr. sádrokartón, drevo, omietka a použiť mimoosový axiálny ventilátor, čiže aby vzduch neobiehal okolo telesa motora, v blízkosti ktorého je elektromagnetické pole cievok motora. Teda hliníkové a plastové potrubie mi moc nevonia. Na odsávaní je to jedno. No a je jasné že minimalizovať trasy. Tiež nemusí byť ideálne keď sa vzduch zohrieva na veľmi rozhorúčenej oceľovej platni, ak je súčasťou krbu. Je zistené že zvárači a niektorý užívatelia oceľových šporákov záhadne zomreli na otravu kysličníkom uhoľnatým v krvi ale pritom neboli namerané žiadne množstvá toho plynu vo vzduchu. Zistilo sa že pri aktivovaní vzduchu žeravým kovom a dýchaním daného vzduchu dostáva daný vzduch iné vlastnosti. Iné v tom že v tele sa začne samovoľne vytvárať daný jedovatý plyn až človek zomrie. Písalo sa to v knihe o prírodnej transmutácii. Niečo podobné nastáva keď frekvenčným elektromag polom ovplyvnená voda v trubkách zrazu začne z vody odoberať vodný kameň. Tá istá voda ale zrazu iné vlastnosti.
    Mň osobne ešte napadla jedna vec a to vyrobiť rôzne vzduchové filtre ktoré by priaznivo ovplyvňovali elektrostatický náboj vzduchu a bakteriologické zloženie. A to tak že obyčajný plstenný filter napustiť roztokom z koloidného striebra, ktoré má fungicídny účinok a z rozomletého šungitu ktorý by navyše upravoval elektrostatický náboj vzduchu. Ešte by som do komory zaradil nejakú výparníkovú komoru s éterickými olejmi ako eukaliptus, borovica, spraviť to na diaľkové ovládanie nie je náročné aby si mohol voliť akú vôňu zrovna chceš mať v byte, či sa chceš cítiť ako pri mori, v lesa, na lúke, k tomu primeraná hudba osvetlenie.
    No a potom také vzduchotechnické potrubie sa musí čistiť. V doporučeniach firmy atrea sa o tom píše, potrubie je vyspádované do zbernej nádrže a niečím sa to už si nepamätám čím ale buď preplachuje alebo plynom dezinfikuje, neviem či už raz za rok alebo neskôr. Síce sú všade mriežky ale taký potkan, myš alebo šváb sa dostane všade. Známemu sa dostali asi cez kanalizáciu, dažďové odvodnenie do teplovzdušného krbu, resp. to tvrdí. Ale našli iba jedného v rozklade podľa smradu za stolíkom, takže neviem prečo tvrdí hento.
    Takže pravdepodobne by to s prirodzeným vetraním bolo jednoduchšie, resp. s kombináciou nejakých iných prvkov vetrania. Napríklad zo zimnej záhrady slnkom vyhriatej naháňať teplý vzduch do obytných miestností.
    Človek toho toľko prečíta že už pomaly nevie čo vie. Ale ideálne je to vtedy ked rieši konkrétny prípad, tam sa to vždy dá všeliak kombinovať a pod.
    Alebo vymyslime niečo lepšie ako je.
    Avšak veľmi by som chcel upozorniť na otrasné!!!! podmienky kvality vzduchu v školských zariadeniach. Či už na vysokej alebo na základnej to bolo otras, vydýchaný vzduch, div nie omdlieval som alebo zaspával. Tam by som povinne zaviedol nejakú grantovú štruktúru aby sa spravila vzduchotechnika.
    A radón? Dnes sa robia kvalitné hydroizolácie. Studňa je mimo budovy. Prestupy sa dobre tesnia. Pri väčších stavbách kde sa zdržujú väčší počet osôb je to povinnosť merať. V starých budovách bytovkách to môže byť problém, ale zatiaľ sa pre istotu nevenuje mu pozornosť či už meraním alebo diskutovaním. Iba novostavbám. To som zvedavý kedy sa aj elektrosmog zavedie ako povinnosť zmerať. Asi nie skoro lebo tých zdrojov je veľa a ich pôvodcovia sa budú brániť, že áno. No a ten vo vonkajšom vzduchu sa asi hneď rozptýli. Takže dostatočne veľa vetrať treba, keď už teda potrebujeme ten čerstvý vzduch ale na druhej strane zoberme to ako výhodu, vďaka tomu že máme uzavretý priestor ako byt, vieme upraviť kvalitu vnútorného vzduchu tak ako nám to vyhovuje, čiže za účelom liečenia, relaxovania, alebo čistenia napr. nejaký uhlíkový katalyzátor ako filtračnú komoru vzt na zneškodnenie splodín z motorových výfukov z áut pri ceste.

  • janko

    Member
    20. februára 2007 at 0:05

    Tu je niečo zaujímavých, resp. pútavé obrázky. Niečo také ľahšie buď pre základnú inšpiráciu alebo pre rozšírenie základných vedomostí. pdf súbory
    http://www.icad.sk/atech/

    Aj tu je to nabúchané informáciami.
    http://www.builditsolar.com/Projects/SolarHomes/solarhomes.htm
    Resp. celá stránka je dosť inšpiratívna
    http://www.builditsolar.com/

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť