aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo parkety ci laminat? / ako opravit stare parkety

 • parkety ci laminat? / ako opravit stare parkety

  Posted by admin_obnova on 8. februára 2007 at 11:32

  chcela by som sa spytat ci ma niekto skusenost s obnovou starych parkiet. ide o cca 30rocne parkety so skarami :-) trebalo by ich prebrusit, vytmelit a nalakovat, ale beru za to 400 – 560 sk /m2 co sa mi zda vela a za to by bola uz aj nova podlaha. alebo si dokazeme stare parkety obnovit sami??? robil to uz niekto?
  pripadne je dobre davat laminatovu podlahu na parkety? neznehodnotia sa tym? laminatovu podlahu si zvladneme polozit aj sami, nie?
  alebo si na parkety mame hodit len PVC???

  mirec7732 odpovedal 4 years, 5 months ago 6 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
 • 6 odpovede/odpovedí
 • harp

  Member
  8. februára 2007 at 11:40

  V ziadnom pripade neprekryvajte parkety novym PVC. Poskodili by sa. Parkety maju vyssiu zivotnost ako laminat a su opravitelne. Doporucujem zachovat parkety!

  A oprava? Zalezi na tom ci sa zmierite s skarami medzi nimi.

 • janko

  Member
  12. februára 2007 at 0:10

  Ja len teoreticky. si popíšem.
  podl amna je to v pohode práca na svojpomoc.
  čo tak nájsť v knižnici nejakú knihu, alebo klasicky poskladať mozaiku z drobných informácií od technologických listov výrobcov daných prípravkov.
  dá sa zaiste požičať stroj na brúsenie, ale možno by stačil nejaký menší ručný, ktorý aj tak bude treba na detail yokolo radiatorov.
  prach sa len hrubo alebo vobec nepozametá, nepametám, potom sa tam nagebrí nejaká emulzia tá sa zmieša s tými prach časticami a zatre sa to do tých škár. Ale to len matne spomínam ako mi to kamará tpopisoval. No a už len krycí lak, zaiste by stačilo niečo prírodné na báze včelieho vosku a pod. Síce to dlho nevydrží nepoškrábané, alebo potom nejaká olejovina s riedidlom čo si človek fetne ale čo už. Alebo si zavolať firmu na jednu malú miestnosť získať know how a je to.

 • shamman

  Member
  12. februára 2007 at 15:20

  No ja mam stým celku dobré skúsenosti. Dvakrát svôj vlastný byt.
  Ak sú parkety len trochu zničené stačí ich prebrúsiť. Ak je to vedšia usadenina treba najprv použiť pásovú brúsku (tank) potom okružnú brúsku teda na dočistenie. Ak prví sa používa šmirgel s hrúbkou 40 potom 60 a postupuje sa po 100 až 120 podľa potreby. Medzi veľikosťamy si treba rozhodnúť nemusíte začínať 40 pokiaľ parkety sú neni moc zničené. Ak už vidite farbu parkiet. Vtedy treba použiť jemnéšie brúsne papiere. Ak sú to posledné brúsenia treba medzi výmenou parkety navľchčiť. Tým sa nerovnosti viťiahnuť a docielite jemnejší povrch. Dobrusovanie a už jemne brúsenie sa roby s okružnou brúskou.
  Toto trvá tak asi deň aj s tmelením do škár sa davajú koliky d dubu ktoré sa použivájú ako spojky pri starom nábytku. Tie sa potom dajú do škár a zatmelia sa pomocou tmelu najlepší je tmej v žltích plastikových nadobách je dostať v každých Farby lakoch.
  Treba nechať parkety na noc vysknúť a ráno prebrúsiť na jemno kruhovou bruskov.
  Lakovanie je potreba urobyť trikrát a to najlepšie vodou rieditelným lakom. Najlepší je matný. Tento lak vám pretrvá asi tak pät rokov. Potom treba použiť lak lepšej kvality ktorý je protioderový a zároven neprepúšťa vodu. Medzi lakmi treba prebrúsiť a to len 120 – 150 brusným papierom.
  Lak sa nanáša podla stavby parkiet keď je to stavba parkiet šikmá tak šikmo. Na prieč vlakien, alebo ako maliari od seba k sebe nie…. Musí sa isť po vláknach.
  Tak to urobené parkety vám vydržia asi tak 50 rokov . 25 rokov bez problémov. Investícia do materialu a pôžičky je asi tak 10000Sk ale môže to býť aj menej.
  Plavajúce a laminátove podklady nemajú takú výdrž ako drevené a može sa stať že pri vytopení sa plavajúca podlaha zduje. Pričom drevená pracuje. i

 • pes

  Member
  12. júna 2008 at 21:04

  Prosim poradte – co robit ked nam parkety vela vrzgaju? Vrzgaju najma na miestach kde sa chodi. Inac su parkety dobre.

  Bol to pozriet znamy a hovoril ze pod parketami je vrstva ktora sa asi rozpadla a tak vrzga … ze ju treba vymenit, parkety rozobrat a zlozit a zo vsetkych stran obrusit. Ze taka renovacia vide aj cca 850,- Sk meter (v cene brusenie aj lakovanie). Co je dost a ked si zobereme ze v doch iznach mame cca 29 metrov stvorcovych …

  Vzgali uz parkety aj Vam? Co ste s tym urobili?

  Riesili ste to nejako lacnejsie?

  peter007

 • harp

  Member
  4. mája 2009 at 8:43

  Nova skusenost s laminatom. Tym ze si date na podlahu laminatovu krytinu zamedzite vsakovaniu par do porezneho materialu. V kombinacii s plastovymi oknami a zateplenim nepreidusnym materialom to vedie k orosovaniu okien a plesniveniu stien, okrem ineho.

 • mirec7732

  Member
  4. novembra 2019 at 22:36

  Nedávno som o tom pisal članok.Ak uvažujete o renovácii podlahy alebo parkiet sami . Tu je náš sprievodca pre domácich majstrov, ako opraviť parkety alebo podlahu z tvrdého dreva .Jednou z najlepších vecí na drevených podlahách je ich tvrdosť a odolnosť, ale aj tie najtvrdšie drevené podlahy budú ťažiť z pravidelnej údržby.Tu je náš sprievodca pre domácich majstrov, ako opraviť podlahy .

  A ďalši podobny článok.Drevené velkoplošne podlahy vyrobené z umelého dreva sa dajú opraviť, aj keď nie toľkokrát ako masívne tvrdé drevo. Dá sa opraviť vaša veľkoplošná podlaha?Urobme si matematiku. Vrstva pevného tvrdého dreva na inžinierskych podlahách je známa ako nosná vrstva. Jej hrúbka sa pohybuje od 1 mm do 8 mm v závislosti od kvality podlahy.Čitaj tu . Koľkokrát je možné brusenie parkiet drevenej velkoplošnej podlahy ?

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť