aktivita diskusia Pamiatky Pamiatkar=Boh?

  • Pamiatkar=Boh?

    Posted by admin_obnova on 17. apríla 2003 at 6:16

    Autor: dilong (195.28.75.—)
    Dátum: 16.04.03 22:48

    To neexistuje ziadna kontrola pamiatkarov? Nejestuje ziadne meisto kde sa da stazovat na pamiatkarov? Predsa nemozu byt ako nehrozeny bohovia, ktory si mozu robit co chcu a nik im zato neda po prstoch? Z problemov ktore su s nimi na celom slovensku (vid aj napr. ruzomberok) vysvita, ze su tam sami diletanti a cloveku sa pozastavuje rozum nad tym ako moze niekto beztrestne napachat take skody na dedicstve slovenska.

    (prispevok uverejneny v teme: Búrlivé diskusie nad projektom reanimácie Radničnho námestia v Bardejove )

    Tento nazor sa mi zdal byt zaujimavy. Vyjadrite k nemu svoj postoj! Preco maju ludia takyto postoj k pamiatkarovi?

    Anonymous odpovedal 20 years, 9 months ago 1 Člen · 8 odpovede/odpovedí
  • 8 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    29. apríla 2003 at 0:52

    No k tejto teme by som sa vyjadroval trosku jemnejsie a opatrnejsie
    Ona pamiatkova starostlivost je velmi osemetna zalezitost a ludi ktory to robia mam v ucte a mnohokrat ich obdivuj ze pracu ktoru robia s tolkym zapalom, ze prd prachy…
    Ale ako to uz v zivote byva vsade sa najde cierna ovca, ktorej je to trosku volnejsie ako by malo byt.
    Je pravdou ze mnoho stavebnych uradov pouziva pamiatkovy urad ako zasterku pre problemy ale prax je taka…
    Zistim k tejto teme viac a pokusim sa zodpovedat otazku aj ked myslim ze mame kompetentnejsich

  • Anonymous

    Member
    30. apríla 2003 at 3:02

    No dneska som kvoli tejto otazke oslovil Doc. Ing. Vlčka Milana, CSc. z nasej faktulky (FAST VUT) kontrektne katerdy pozemnich staveb. Aby to bylo presne grantem programu rekonstrukce a adaptace, ktery mi mojo zvedave otazocky po malom dotaznicku preco a naco zodpovedal. Taktiez som oslovil ine osovy u nas na katedre pozemnych stavieb zaoberajucich sa touto tematikou, tak snad sa najde niekto kto prispeje :)
    No ale spat k teme:
    pojmy organizacii ktore budem uvadzat su podla ceskej legislativy ale v slovenskej legislative su skoro rovnake.
    Takze na otazku ci mozem zasiahnut do procesu stavebneho povolenia odpovedam ano. Stavebny urad pri ziadosti o stavebne povolenie posle oznamenie vsetkym dotkonutym osobam, v normalnom procese su to susedia, spravci sieti, pripadne ine organizacie podla konkretnych podmienok. Pri pamiatkovo chranenej budove je na jeho zvazeni, ci oslovi aj pamiatkovy odbor obce ci mesta Takze ak niekoho na stavebnom urade uplatite aby o tuto polozku neziadal, tak sa tak nestane a vy ako stavitel ste kryti rozhodnutim stavebneho uradu, ktory vyda stavebne povolenie.
    Dalsou instanciou spolupracujucov v tomto procese je pamiatkovy urad, ktory spolupracuje s pamiatkovy odborom prislusnej obce po poziadani.
    Tato organizacia na zaklade podlakov spracuje svoje vyjadrenie k objektu a posunie spat stavebnemu uradu ktory na zaklade tohto vyjadrenia rozhoduje, no podla informacii ktore mi boli poskytnute je pamiatkovy urad v ulohe konzultanta a nie instucie ktora vyda zavazne stanovisko, to vyda iba prislusny stavebny urad (pokial sa nemylim u nas je to odbor zivotneho prostredia – stavebny urad). Podotykam ze rozhodnutie by mal vydat na zalkade podkladov od pamiatkoveho uradu.
    Takze ked chce zasiahnut do konania a neboli ste osloveny ako priamy ucastnik, mozte podat staznost s konretnymi namietkami ktore posudi zase stavebny urad. Podotykam ze musite o konani vediet co ak nepatrite k priamo oslovenym (urcuje stavebny urad) musite vymaknut na tabuli stav. urad.
    Oslovenie dotknutych osob formou vysvesky je dovolene iba v pripade, vyssich zamerov a liniovych stavieb (cesty, zeleznice), kde je pochopitelne ze keby mal stavebny urad oslovovat kazdeho dotknuteho len na postovnom by vysiel na bubon.
    Ked oslovena osoba nepoda namietku, uplatnuje sa princip kdo mlci teb sveci :))
    No ale spat k pamiatkarom, myslim teda ze ludia zo stiavnice by to mohli vediet lepsie ale velmi ma to zaujimalo preto som sa o to zaujimal.
    Ak nesuhlasite s rozhodnutim pamiatkove uradu, mozete podat odvolanie k vyssiemu organu, co je Narodny pamiatkovy ustav, ked pochodite ani tam tak poslednou instanciou je Ministerstvo kultury.
    pripominam ze moje informacie su z ceskej legislativy, ale bolo mi povedane ze u nas to plati podobne. Dufam ze moj pripevok uspokojil citatela a vysvetlil som mu ze pamiatkari nie su ti zli ktory za vsetko mozu a o nic sa nestarauju
    Pracu pamiatkarov mam v ucte aj ked je pravdou ze mnohokrat velmi komplikuju pracu stavebnikom, ale kulturne dedictvo treba zachovavat vo vsetkych podobach

  • Anonymous

    Member
    1. mája 2003 at 0:39

    V pripade Bardejova ide o pamiatkarov, pretoze pri rekonstrukcii museli dat suhlas na lampy atd. A pri diskusii poslancov s pamiatkarmi sa na adresu lamp vyjadrili, ze nechcu robit skanzen a ze elektricke lampy tam niekedy neboli preto kludne mozu mat sucasnu architekturu. Ale na faktycke otazky nedokazali odpovedat ani jednym rozumnym argumentom.

    Ako klinec toho vsetkeho bola odpoved architektov, ktori sedeli vela pamiatkarov, ze ani necitali podmienky UNESCA – co smu a co nesmu pri obnove pamiatok. A pamiatkarom to evidentne nevadi. Dokonca maju tu drzost, ze povedali, ze ak mesto pride o UNESCO, tak oni za to nie su zodpovedny – zodpovedne je mesto – a pritom nic sa bez ich peciatky nedalo urobit.

    Takze taka je aj moja ucta k pamiatkarom (cest vynimkam) Banda jedna prehnita a skorumpovana !!! Robia nam viac skody ako osohu !!!

  • Anonymous

    Member
    1. mája 2003 at 1:11

    Dovoľujem si týmto vstupiť do diskusie upozornením na práva a povinosti pamiatkových orgánov v zmysle platnej legislatívy.
    19.decembra roku 2001 schválila NR SR Zákon o ochrane pamiatkoového fondu. Tento bol zverejnený v čiastke 23/2002 č.49. Na základe tohto zákona sa Pamiatkový ústav transformoval na PAMIATKOVÝ ÚRAD od 1.4.2002. Pôsobnosť orgánov štátnej správy a orgánov územnej samosprávy na ochranu pamiatkového fondu je vyjadrená v jeho druhej časti.Plné znenie zákona môžte nájsť na http://www.pamiatky .sk .
    S pozdravom Jara Lalkova

  • Anonymous

    Member
    1. mája 2003 at 4:34

    Jarka Lalková nie ste náhodou pamiatkárka,ktorej ide hlavne o obhajovanie vlastnej ješitnosti,ktorou trpí prevážna väčšina pamiatkárov a reštaurátorov z tzv.reštaurátorskej komory? Dobre ste si to zabetónovali!Peniaze,peňeži a penízky toto je vaše prvoradé krédo a pamiatky? Veď tie tu boli a budú ,pokiaľ ich nezničia vaše rozhodnutia a ruky reštaurátorov, ktorým ide hlavne o tie penízky.(česť výnimkám,takých ale nepoznám)

  • Anonymous

    Member
    3. mája 2003 at 4:14

    S tou komorou je to takk, je to dobrovolne zdruzenie v ktorom ked nieste nemozte na Slovensku restaurovat nic ine ako, to do coho pustia aj kdejakeho strojara ktory v lete niekde na fuske muroval.

    No a do komory vas nezoberu…preco aj ved roboty je stale dost ale cokeby ju robil niekto iny okrem tej zahnitej skupinky na vrchole komorky.

    PS: Kto ma kluce od komorky?

  • Anonymous

    Member
    30. júla 2003 at 20:44

    Přeji pěkný den, potíže s památkáři, já bych to definoval asi trochu jinak. Myslím že kdo má největší potíže jsou zpravidla Ti, zvyklí na to , že se jim na všechno kývá. I památková péče je o kompromisu, ale kompromis znamená ústupky především na straně bezpráví, a pokud se ničí naše kulturní dědictví protože někdo”na to má” a přitom nemá na to aby jej pochopil a jeho hodnotu znásobil na místo pošlapání, vznikají poté kontroverzní situace a památkář chtě nechtě se musí opřít o zákon. Bohužel ne vždy je podpora v zákoně dostatečná a tak přicházíme neustále o krásné přitažlivé a cenné dokumenty naší historie a na ignoranci jiných zaniká těžká práce která je nenahraditelnou součástí života nás všech. Proč někdo kupuje dům který chce úplně přestavět, proč jej nenechá pro někoho kdo si jej považuje a svou novostavbu plnou moderních materiálů na volné parcele vedle…
    Památkář není bůh, ale chrání pro naše děti to co my dneska nechápeme. a oni nám to vyčtou jako vyčítáme prohřešky a likvidace památek našim dědům a otcům za minulá láta komunismu…

  • Anonymous

    Member
    30. júla 2003 at 23:56

    V Tomboy-ovom príspevku (inak vdaka za vyjadrenie úcty ku práci pamiatkárov, v spleti vulgárnosti iných príspevkov) je také mnozstvo nepresností (informácií), že ani neviem odkial zacat. Možno by bolo najjednoduchsie naozaj pozriet si pamiatkový zákon. Ked- tak mozem detaily rozhodovcieho procesu vysvetlit individuálne.

    Aspoň jednu myšlienku na toto všeobecné téma by som predostrel. Proces obnovy pamiatky sa odohráva v spolupráci INVESTORA-ARCHITEKTA (ak nejaký je)-PAMIATKÁRA-STAVEBNÉHO ÚRADU-REALIZACNEJ FIRMY. Ak ktorýkolvek z uvedených nie je úplne stotoznený s konkrétnym problémom- výsledok je zlý. A to vám poviem po 5rocnej praxi, ze to je prípad vacsiny pamiatkovych obnov. Vynimku tvoria len akcie, kde je napríklad architekt, investor a realizátor tá istá osoba (vlastné domy architektov alebo restaurátorov), aj tam je este co pokazit. Dnesna doba ponuka x-riesení kazdého stavebného problému, pritom zvycajne len pár z nich zodpovedá danej historickej konštrukcii, alebo detailu. Napríklad elementárne nabitie sirokých dosiek na stít strechy je takmer nemozné, vzdy to dopadne tatranským profilom. Ak je bezne zarabajuca sukromna osoba investorom, mozte jej zabranit nieco zburat, ale nijako ho neprinutite dat zo svojich prostriedkov vyrobit dvojkridlove von otvarave sest tabulkove okna. radsej zaplati pokutu, alebo nespravi nic. Trvanie na kvalite pamiatkovej obnovy sa bohuzial mimo velke mestá = stavebnej uzávere. A mozem vam povedat príklad, ze ak bol spomínaný investor vlastníkom obchodu v malom meste, po vydaní pokuty sa v tom obchode pamiatkár nemoze ukázat do konca života. Riesením by bola aspon minimálna financná podpora státu ako priama náhrada za zvýsené náklady. Musí ju vsak dat ten istý orgán, ktorý nieco pozaduje. V súcastnosti sú prípady ked pamiatkový úrad uloyí pokutu a Pro Slovakia dá za tú istú stavbu vlastníkovi dotáciu!!!

    Pamiatkár sa moze aj na hlavu postavit, ale remeselníka na stavbe nenahradi. Viem uviest niekolko prikladov ako pamiatkari na chrbte nosili na hrad vápno, alebo moj kolega, ktorý celý deň predvádzal robotníkom na lesení ako sa nahazduje omietka a keď odisiel spravili si to po svojom… Mozme len zavidiet napr Juznym Cecham kde su samozrejmostou firmy ako “Fortel” ,ktore zamestnavaju umeleckych remeselníkov. U nás je výhra, ked vobec pride stukatér a stuky nerobia bezni murari (resp. nezamestnani). Velké plus je vzdelaný architekt. Je ich velmi málo, ale sú (zopár). Vo Francúzsku napr. pamiatku moze robit len architekt s autorizáciou na pamiatky. Tak ako je to u nás v prípade územného plánovania. Toto vsak treba presadit na komore architektov. Dokáze to niekto? Na druhej strane niekde by sa mali vyskolit. Esistuje na Slovensku pamiatkový postgraduál?-nie. Spolocenská objednávka na kvalitnú pamiatkovú obnovu úplne absentuje- vyhráva najlacnejsí projektant…Mozno by takáto regulácia pomohla. Mozno. (odporúcam pozriet diskusiu na toto téma v poslednom císle ceského Architekta)

    Výsledná obnova pamiatky je tortickou, ktorá stojí na mnohých konfliktoch a protichodných záujmoch, ktoré nie sú na prvý pohlad viditelné. A samozrejme, nikdy sa nevyhovie vsetkým. Vzdy budú názory verejnosti napr. za pseudo historizujúce lampy v Bardejove a názory odbornej obce architektov proti historizujúcim romantickým pamiatkárom za neofunkcionalistické novotvary. Diskusia je super. Som stastný, ze nejaká konecne je. Dolezité vsak je, aby sa nestávali také lapsusy ako v Bardejove, ked sa stavia podla studie a vykonavacia dokumentacia sa robí po realizacii…. Aj taka je realita a kultura nasich samosprav.

    Na adresu, ci je pamiatkar Boh? -odporucam odvolat sa legitímnou cestou proti rozhodnutiu Pamiatkovému úradu v stanovenom termíne. Potom ostáva len spolocenská, resp. odborná diskusia. Odporúcam ICOMOS (Bardejovské námestie sa tam uz riesilo).

    Navacsím prínosom je zvýsenie citlivosti. A to pri kultúre architektonickej sútaze ( známy systém neudelenia prvého miesta, rovnajúceho sa moznosti dat zakázku subjektu, ktorý sa sútaze ani nezúcastnil) az po samozrejmost výskumov a remeselný detail.

    Ponúkajú sa teda dve riesenia na zlepsenie. Prvé- zdvihnút kultúrnu úroven vsetkým mestským zastupitelstvám, stavebným úradom, investorom, architektom a stavebným firmám :)…..
    Druhé riešenie je, že stavby budú skupovat obcianske zdruzenia a ked budú sami rozhodovat o peniazoch, výbere firmy a architekta, budú moct viac ovplyvnit výsledok.

    Ak vás napadne nieco dalsie- reálne:), napíste…

    PS. Ospravedlnujem sa za diakritiku, na Obnove mi funguje anglická klávesnica

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť