aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Okenné kovanie – obnova

 • Okenné kovanie – obnova

  Posted by ljf on 26. januára 2022 at 18:05

  Dobrý deň, ako by som mal čistiť kovanie okien, mosadzno-oceľové. Aj oceľovú kľuku odhaliť až na kov? Myslím, že oceľovú časť kľuky zamaľujem farbou okna, vyleštím iba mosadznú guľu. Ako potom ošetriť mosadz, prípadne aj tú oceľ, aby netmavla? Pliešok – bázu – nechám neodhalený, dotmelím to do roviny a zamaľujem, tak to bolo aj pôvodne zahĺbené a zatmelené. Pánty tiež neodhaľujem, pretieram farbou okna. Poraďte, okomentujte prosím, a ďakujem za radu.

  harp odpovedal 1 year, 10 months ago 3 Členovia · 4 odpovede/odpovedí
 • 4 odpovede/odpovedí
 • docent

  Member
  29. januára 2022 at 19:40

  K Vašej otázke týkajúcej sa reštaurovania obrtlíkov asi toľko: Z okien a kovaní odstrániť náter odstraňovačom starých náterov. Obrtlíky, pokiaľ je to možné, demontovať a vyčistiť až na kov. Mosadzné časti vyleštiť. Nekonzervovať! Pred natieraním okien namontovať naspäť. Montážny plech v prípade potreby dotmeliť a spolu s ramenom natrieť rovnakou farbou ako okno. Mosadzné časti nenatierať. Pánty tiež natrieť farbou okna. Mosadzné časti síce budú meniť farbu, ale to trvá roky aj v zlých podmienkach. Vždy sa dajú preleštiť Sidolom, Rainexom a pod.

 • ljf

  Member
  30. januára 2022 at 0:17

  Veľká vďaka za odpoveď, aj za fotografiu!

 • docent

  Member
  30. januára 2022 at 3:17

  Bolo mi potešením…

 • harp

  Member
  7. apríla 2022 at 8:31

  Docent vidim ze mame rovaky pristup k veci. Mosadz by mala jedina vitilena. Vsetko ostatne pod nater.

  Ja by som este doporucil prvky po ociteni vyvarit v horucom oleji. Alebo vyzihat plamenom a ponorit do oleja. Pouzite stary kosik z fritezy. Najdete v kovosrote….

  @recyklator

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť